Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

SOS radí: Online Investment Group nic neplaťte!

| rubrika: Co se děje | 18. 10. 2010 | 48 komentářů
SOS radí: Online Investment Group nic neplaťte!
Místo výhry v soutěži, jejímž cílem bylo uhodnout výsledky zápasů na Mistrovství světa v kopané, chce pořádající firma Online Investment Group od účastníků soutěže 40 eur za registraci na svém webu. Nic neplaťte, radí jim Sdružení obrany spotřebitelů, které podalo na OIG trestní oznámení kvůli podezření z podvodu.

Chcete se dostat snadno a rychle do sporů s firmami, které nemají žádné skrupule? Stačí bez prostudování podepsat  úvěrovou či jinou smlouvu, nebo si předem důkladně neověřit podmínky, které jste na internetu bezděčně odklikli, aniž jste je alespoň přečetli. Jako v případě  tipovací soutěže k Mistrovství světa v kopanév Jihoafrické republice na webu firmy Online Investment Group. Kdo chtěl vyhrát LCD televizor Samsung, musel se na webu zaregistrovat. Málokdo postřehl (a bylo to vůbec možné?), že pokud přistoupil na všeobecné obchodní podmínky, zavázal se, že firmě za přístup na její stránky zaplatí 39,95 eur, tedy kolem tisíce korun.

Když tedy firma OIG poslala soutěžícím fakturu na tuto částku, byli velmi překvapeni. Pokud nezaplatili, přišla jim další faktura, zvýšená o smluvní pokutu až 15 eur a úroky z prodlení.

Říká se, že za blbost se platí. A také, že co je psáno (nebo potvrzeno), to je i dáno.   Sdružení obrany spotřebitelů , které požádaly o pomoc desítky českých občanů, jim přesto radí, aby OIG nic nezaplatili. Na firmu navíc podalo trestní oznámení kvůli podezření z trestného činu podvodu. Zatím se k němu připojilo asi 50 osob, a lze očekávat, že k nim přibudou další.

„Společnosti Online Investment Group jsme také poslali výzvu, aby se zdržela protiprávního jednání,“ řekl serveru Peníze.cz mluvčí Sdružení obrany spotřebitelů Jan Votočka.

SOS soudí, že může jít o  podvod. Vychází z toho, že cena za registraci na webu OIG není záměrně umístěna nikde na viditelném místě. Když ji chce zákazník zjistit, musí si v dolní části obrazovky, kterou nemusí při registraci vůbec zpozorovat, otevřít odkaz na všeobecné smluvní podmínky. Ty tvoří obsáhlý a pro lidi bez právního vzdělání těžko čitelný text. Na cenu, kterou musí klient za registraci platit, není jinak nijak upozorněn.

Sdružení rovněž upozorňuje, že podle zákona o ochraně spotřebitelemusí prodávající (poskytovatel služby) v souladu s cenovými předpisy spotřebitele zřetelným způsobem informovat o ceně poskytovaných služeb. Což se v případě OIG nestalo. Jeden z bodů všeobecných smluvních podmínek této firmy, navíc podle SOS lživě uvádí, že na placení této částky byl zákazník již upozorněn v době vyplňování formuláře.

Mnozí účastníci soutěže dodnes netuší, že nějakou smlouvu uzavřeli. Na titulní stránce webu není ani slovem naznačeno, že jde o placenou službu. Podobné služby jsou obvykle zdarma. „Dle našeho názoru není zcela jistě možné, aby se desítky osob dopustily stejné chyby a uzavřely tak extrémně nevýhodnou smlouvu, ze které je na první pohled zřejmé, že by ji žádný normálně smýšlející člověk za normálních okolností nikdy neuzavřel,“ uzavírá SOS.

Poctivá firma navíc podle Votočky na povinnost placení takového poplatku klienty upozorní předem, což se nestalo.

Prolomí Online Investment Group mlčení?

Server Peníze.cz požádal představitelé firmy OIG, registrované na Seychelách, mailem o vyjádření k žalobě SOS, zejména k námitce, že cena za registraci na webu nebyla nikde uvedena na viditelném místě. Dotaz zůstal bez odpovědi, stejně jako otázka, zda OIG považuje obdobnou praxi včetně následného vymáhání peněz za legální. Do uzávěrky tohoto článku nikdo neodpověděl ani na třetí otázku, zda je majitelem společnosti Online Investments Group Ltd., Viliam Adamča, jak uvedl server www.financninerad.cz.

Jak upozornil Votočka, firma nyní stupňuje nátlak na ty, kteří se kvůli soutěži zaregistrovali na jejím webu. Nelze vyloučit, že jim bude vyhrožovat inkasními agenturami či vymahači dluhů.SOS – což vyplývá i z trestního oznámení – jim doporučuje nic neplatit a vyčkat. Mohou se také přidat k trestnímu oznámení SOS. Bližší kontakty najdete na http://www.spotrebitele.info/.

Server financninerad.cz upozorňuje i na podobné případy jiných firem Pro Content s.r.o. nebo Web Content s.r.o., jimž měli jejich uživatelé zaplatit 60 eur za registraci na některém z jejich portálů. Firmy, které provozují tyto portály, vznikají podle serveru financninerad.cz právě kolem pana Viliama Adamči.

„Před některými z nich, například downloads-portal.sk jsme před časem varovali,“ upozornil Votočka. O té doby uplynul podle Votočky již více než rok a uživatele těchto serverů, kteří požadovaný poplatek za registraci nezaplatili, nikdo nežaloval. Server financninerad.cz navíc upozorňuje, že některé z těchto firem působily i v Německu. Tam se po čtyřech letech  působení společností jako je Pro Content, vyjádřilo německé ministerstvo spravedlnosti, které klientům těchto firem dalo jasnou radu: neplaťte!   

Jak se vyhnout potížím? Předem si ověřte, zda je registrace zdarma!

Jenže co dělat? Stresujícím zážitkům, kdy vás někdo nabádá, abyste zaplatili za něco, co jste si vlastně ani neobjednali, se dá velmi snadno vyhnout. Pokud se hodláte zaregistrovat na nějakém webu a musíte jeho provozovateli potvrdit, že souhlasíte s jeho všeobecnými obchodními či jinými podmínkami, vše si v klidu pročtěte. A pokud není nikde viditelně uvedeno, že jsou registrace, případně poskytované služby zdarma, ověřte si to raději u provozovatele serveru. Podobný dotaz nic nestojí. Což neplatí pouze u serveru OIG, ale i u dalších, které nabízejí jiné služby, informace či prodej zboží. 

Co si o případu Online Investments Group myslíte vy? Setkali jste se již s podobnými praktikami? Pokud ano, jak jste na ně reagovali?

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+18
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

14. 2. 2011 10:16, martin

Mne přišlo dneska (dali si tři měsíce pauzu)
"Oznámení začatí súdneho konania" neboli návrh na vydání platebního rozkazu,který bude po 14 dnech nezaplacení prý odeslán na okresní soud ??
Nezaplatím nic jsem nepodepsal!!!!!!!

Reagovat

 

+14
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

4. 11. 2010 14:19, Katka

Dobrý den,
omylem jsem se zaregistrovala na tuto stránku. Teď po mě chtějí 253 eur.. Nevím co s tím. Prosím poraďte mi :-( jinak to prý jde k soudu.

Reagovat

 

-3
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (48 komentářů)

20. 10. 2013 | 19:28 | Jan

Dobrý den, pokud Vám mohu radit v dané věci, doporučuji následovné: nic neplatit, pokud jste omylem zaplatili = ihned podat trestní oznámení, je jich podáno "mraky", proto doporučuji, abyste se k někomu přidali. V případě,...více

18. 10. 2013 | 7:50 | jarmila

taky mi to dnes přišlo asi po roce si najednou vzpoměli více

17. 10. 2013 | 5:09

vůbec nic neřešte a nesnažte se komunikovat,ani volat atd. Oni dají zase pokoj.... Najdete si informace ve vyhledávači o této společnosti a všude najdete, že to zkouší náhodně různým lidem... Jsou to podvodníci. Problém je...více

16. 6. 2013 | 11:06 | mr

To došlo i mě :) uvažuju nad tím zda to vytisknout a odnest. více

15. 6. 2013 | 18:18 | an.

Dobrý den, tak opet po asi dvou letech prisel email o mimosoudni vyrovnani apod.Vezmu to nejspise na policii. více
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK