Za nevyžádané hovory milionové pokuty. Úřad si posvítil na telešmejdy

Jana Divinová | rubrika: Aktuality | 28. 6. 2023
Za nevyžádané hovory milionové pokuty. Úřad si posvítil na telešmejdy

Zdroj: Shutterstock

Přísnější pravidla pro nevyžádané marketingové hovory platí právě rok. Český telekomunikační úřad dostal přes tisíc stížností na jejich porušování. Uložil pokuty za víc než pět milionů.

Nová pravidla pro takzvané marketingové telefonní hovory začala platit od 1. července 2022. Pokud chce dneska firma zavolat potenciálnímu zákazníkovi s marketingovou nabídkou, musí mít jeho souhlas. Aktivní souhlas. To znamená, že spotřebitel buď povolí konkrétní firmě, že ho smí se svými nabídkami oslovovat, nebo dá souhlas plošný, nechá své jméno vepsat do tzv. veřejného seznamu.

Ještě před rokem se to bralo opačně: mlčení znamenalo souhlas. Kdo nechtěl, aby ho firmy obtěžovaly, musel sám aktivně vyjádřit, že s tím nesouhlasí.

Od doby, kdy začala nová pravidla platit, Český telekomunikační úřad zaznamenal velký nárůst stížnosti. „Je to dobrá i špatná zpráva zároveň,“ říká tisková mluvčí ČTÚ Tereza Meravá. Špatná proto, že telešmejdi pokračují ve své činnosti, a dobrá, že lidi vědí, že si to nemusí nechat líbit.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Od loňského července lidé nahlásili 2563 pochybných volání a podali 1380 stížností. Český telekomunikační úřad provedl 75 hloubkových kontrol a uložil pokuty ve výši 195 tisíc korun za nesoučinnosti a 4 920 000 korun za samotná marketingová volání.

Dvě nejvyšší (zatím nepravomocné) pokuty, shodně po 2 200 000 korunách, byly uloženy dvěma spolupracujícím společnostem za opakované nevyžádané hovory s nabídkou fotovoltaiky. Fotovoltaika byla do letošního března vůbec nejčastějším tématem, se kterým volající obtěžovali. Podle statistik ČTÚ šlo o 33 procent volání, na která si lidi stěžovali. Od března ale počet nevyžádaných hovorů s nabídkami solárů klesl na osm procent a na dvě pokutované firmy už nepřišla jediná stížnost.

Druhým nejčastějším tématem byla do března energetika (12 procent hovorů). Pak ale počet „energetických hovorů“ klesl na jedno procento. „Domníváme se, že k poklesu došlo v důsledku uklidnění situace na trhu s energiemi,“ uvádí Tereza Meravá.

Od března si lidi nejčastěji stěžují na nevyžádané hovory o finančních službách, jejich počet stoupl z deseti na patnáct procent. Většinou se jedná o nabídku investičních produktů či pojištění.

ČTÚ radí jak na nechtěné volající


Běh
Zdroj: Shutterstock

Ať vám nic neuteče 

Přidejte si Peníze.cz na Twitter nebo Facebook: neuniknou vám důležité aktuality ani praktické tipy! Jsme i na Instagramu.

Jana Divinová

Autor článku Jana Divinová

Vystudovala ekonomii a management na Vysoké škole báňské. V redakci NextPage Media působí od podzimu 2021, předtím pracovala v MF Dnes a iDnes.cz. Volný čas tráví nejraději s rodinou a přáteli. Miluje přírodu, cestování a... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+6
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Nový podvod s balíky z e-shopů. Platíte, co jste neobjednali

30. 11. 2023 | Gabriel Pleska | 1 komentář

Nový podvod s balíky z e-shopů. Platíte, co jste neobjednali

Počet nákupů na internetu každý rok roste. Placení dobírkou je sice na ústupu, ale rozhodně ještě není raritou. A na to spoléhají dobírkoví podvodníci.

Kdo počítá slevy férově a kdo ne. Black Friday poprvé s novými pravidly

27. 11. 2023 | Jakub Balada | 1 komentář

Kdo počítá slevy férově a kdo ne. Black Friday poprvé s novými pravidly

Zákon o ochraně spotřebitele od letoška zpřísnil. Kouzlení se slevami by mělo být těžší. Jak to vypadá v praxi, ukazuje nová analýza Hlídače shopů. Zaměřila se na slevy během letošního... celý článek

Největší pojišťovna se chová nemravně, řekl soud a zastal se klienta

24. 11. 2023 | Petr Kučera

Největší pojišťovna se chová nemravně, řekl soud a zastal se klienta

Nový rozsudek v kauze starších smluv kapitálového životního pojištění je výjimečný tvrdou kritikou pojišťovny kvůli tomu, že dál těží z protiprávního stavu. Model „strhávám dle své... celý článek

Nový fond umožní investovat do financování soudních sporů

23. 10. 2023 | redakce Peníze.CZ

Nový fond umožní investovat do financování soudních sporů

Skupina Wood & Company nabídne kvalifikovaným investorům v Evropě možnost investice do financování soudních sporů.

Realitka nesmí účtovat pokutu za neuzavření smlouvy, rozhodl soud

19. 10. 2023 | Pavel Strnad | 1 komentář

Realitka nesmí účtovat pokutu za neuzavření smlouvy, rozhodl soud

Až polovina realitních kanceláří má v rezervačních smlouvách ustanovení o smluvní pokutě, když klient nakonec neuzavře kupní smlouvu. Rozhodnutí Nejvyššího soudu by mohlo pomoci tuto... celý článek