Nový podvod si hraje na Amazon. Míří na majitele kryptoměn

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 14. 12. 2021 | 1 komentář
Nový podvod si hraje na Amazon. Míří na majitele kryptoměn

Zdroj: Shutterstock

Nový podvod láká přes internetové reklamy na údajné investiční tokeny od společnosti Amazon. Takový token však neexistuje a kdo se nachytá, přijde o kryptoměny. Před podvodem varuje antivirová společnost Avast.

„Odhalený podvod je i díky velice pečlivě vytvořeným a profesionálně vypadajícím stránkám velmi účinný a vynesl svým autorům již přes 100 tisíc dolarů. V uplynulém týdnu Avast před tímto podvodem ochránil více než 300 svých uživatelů,“ říká Jakub Vávra, analytik Avastu.

Podvodné reklamy i web jsou v angličtině, na tokeny od Amazonu ale lákají po celém světě, a to i v Česku. Navíc podvodníci chtějí z lidí dostat peníze přes kryptoměny. Zaplatit za slibované tokeny jde jen bitcoinem, ethereem, litecoinem a některými dalšími virtuálními měnami. Jde tedy o podvod zacílený na lidi, kteří věří kryptoměnám a mají s nimi už nějaké zkušenosti.

Vávra navíc varuje, že před samotným nákupem je třeba na podvodném webu zřídit uživatelský účet. A když tam lidé zadají i svůj e-mail a heslo, které používají i jinde, mohou se stát obětí i některého z dalších útoků.

Galerie: Prohlédněte si podvodné reklamy i web

Podvodný web je podle Vávry kvalitně zpracovaný, s pěknými obrázky a plnou funkčností. „Web dokonce chytře propojuje nákup neexistujícího tokenu s bezplatným členstvím v existující službě Amazon Prime, což zvyšuje uvěřitelnost podvodu,“ říká Vávra.

Web také třeba láká na bonusy ty, kdo si podvodný token koupí hned. Láká i na to, že jde o pořízení tokenů ještě před tím, než budou uvedeny na trh, tedy v rámci takzvaného ICO (initial coin offerings). Samozřejmě nic z toho není pravda a na konci nákupu člověk, který uvěří, nemá ani slibované tokeny a je také bez peněz, které za údajný token zaplatil.

Podvodníci vycházejí z mediálních spekulací. „Kryptoměna s názvem Amazon Tokens neexistuje. Pouze se proslýchá, že ji společnost Amazon plánuje v budoucnu uvést na trh. Média letos v červenci na toto téma spekulovala na základě nabídky pracovního místa ve společnosti Amazon,“ připomíná Vávra.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+7
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

Oblíbená témata

Amazon, investice, kryptoměny, podvod, token

A tohle už jste četli?

Pojišťovny čekají nové spory. Ústavní soud se zastal klienta

24. 5. 2022 | Jiří Hovorka, Petr Kučera | 3 komentáře

Pojišťovny čekají nové spory. Ústavní soud se zastal klienta

Někteří lidé, kteří si před lety sjednali investiční životní pojištění, mají šanci na vrácení víc peněz. Podle Ústavního soudu nemuseli hned od začátku vědět, že je smlouva neplatná.... celý článek

Podvod v telefonu. Dejte si pozor na falešné SMS

11. 5. 2022 | redakce Peníze.CZ | 13 komentářů

Podvod v telefonu. Dejte si pozor na falešné SMS

Přes SMS a MMS zprávy se v Česku nyní šíří nebezpečný software s názvem Flubot, který cílí na uživatele chytrých telefonů s operačním systémem Android. Upozornila na to Asociace provozovatelů... celý článek

Zaměstnanec způsobil škodu klientovi. Po kom chtít náhradu?

6. 5. 2022 | Martin Horvát | 4 komentáře

Zaměstnanec způsobil škodu klientovi. Po kom chtít náhradu?

Při plnění pracovních úkolů může zaměstnanec způsobit škodu nějaké třetí osobě – typicky zákazníkovi, klientovi nebo dodavateli svého zaměstnavatele. Na koho se má poškozený obrátit... celý článek

Cebia versus CarVertical: Místní zkušenost vyhrává

5. 5. 2022 | Vojtěch Dobeš | 1 komentář

Cebia versus CarVertical: Místní zkušenost vyhrává

Zatímco Cebia prověřuje ojetá auta v Česku už 30 let, CarVertical je typický startup: nový, dravý a působící po celé Evropě, což může přinést lepší informace o autech z dovozu. Vyzkoušeli... celý článek

Porovnali jsme prověření ojetin od Cebia a CarVertical. Kdo řekne víc?

29. 4. 2022 | Vojtěch Dobeš | 2 komentáře

Porovnali jsme prověření ojetin od Cebia a CarVertical. Kdo řekne víc?

Pět vozů různého stáří a původu, jejichž historii částečně nebo úplně známe. Co nám o nich řeknou služby Autotracer (Cebia) a CarVertical? Která poskytne víc relevantních informací?... celý článek

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.