Nový podvod na klienty Bohemia Energy. Zneužívá známá jména

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 24. 11. 2021 09:45 aktualizováno 25. 11. 2021 18:30 | 5 komentářů
Nový podvod na klienty Bohemia Energy. Zneužívá známá jména

Zdroj: Shutterstock

Na bývalé klienty společnosti Bohemia Energy míří nový podvod. Zneužívá jména lidí, kteří se před několika lety angažovali v akci Poplatky zpět.

Web na adrese poplatky-zpet.cz lidem slibuje, že jim pomůže získat odškodné od Bohemia Energy. A vydává se za pokračovatele zmíněné iniciativy, která v první polovině minulého desetiletí lidem slibovala, že z bank vymůže zpátky peníze zaplacené na poplatcích za vedení úvěrových účtů.

Za tehdejší iniciativou stáli právníci Petr Němec, Petr Toman a také současný poslanec Patrik Nacher (ANO). Na webu poplatky-zpet.cz je společná fotka všech tří pánů z tiskové konference v roce 2013. Všichni tři už se proti tomu ozvali.

„Tato iniciativa nemá s iniciativou Poplatky zpět a zapojenými právníky nic společného. Má fotka je využita neoprávněně. Nic o nich nevím. Web neobsahuje základní údaje a porušuje zákony a advokátní předpisy,“ varoval Petr Němec, další dva pánové se k němu vzápětí přidali.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Web na adrese poplatky-zpet.cz chce po lidech, kteří mají zájem o odškodnění od Bohemia Energy osobní údaje – jméno, adresu, telefon, e-mail a adresu odběrného místa.

Na webu nenajdeme žádné kontaktní údaje. Zjistit, kdo za ním stojí, nejde ani podle vlastníka domény. Registrátorem je americká společnost Domains By Proxy, která skrývá skutečného majitele domémy, napsal web Měšec.cz.

Autorům podvodného webu se navíc podařilo napálit i novináře z agentury ČTK. Ta včera vydala o projektu zprávu, v němž se odvolává na tiskovou zprávu od „iniciativy Poplatky zpět“. Je tak možné, že podvodníci už získali mnoho kontaktů na bývalé klienty Bohemia Energy. Ti by tak měli být opatrní – dá se čekat, že podvodníci budou chtít získané kontakty využít.

Redakci webu Peníze.cz se den po vydání textu ozval údajný mluvčí projektu podepsaný jako Radim Molnár (v podpisu e-mailu na něj není telefonní číslo a nikdo s takovým jménem za sebou nemá dohledatelnou minulost v pozici mluvčího v jakékoli jiné firmě či projektu). Pochybnosti ohledně toho, kdo za projektem stojí a proč chybí konkrétní kontakt, nevyjasnil. Zneužití jmen Petra Němce, Patrika Nachera a Petra Tomana vysvětluje tím, že „nová iniciativa je držitelem ochranné známky tohoto projektu, kterou v současné době vlastní zahraniční investor“.

Celou věcí by se také měly zabývat orgány činné v trestním řízení. Pirátský analytik Janusz Konieczny totiž k Vrchnímu státnímu zastupitelství v Praze podal trestní oznámení na neznámého pachatele. Ten podle něj mohl zneužít kauzu skupiny Bohemia Energy při oslovování bývalých klientů této skupiny a mohl se dopustit podvodu a neoprávněného nakládání s osobními údaji a případně páchat další trestné činy.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+59
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 5 komentářů

A tohle už jste četli?

Kdo počítá slevy férově a kdo ne. Black Friday poprvé s novými pravidly

27. 11. 2023 | Jakub Balada | 1 komentář

Kdo počítá slevy férově a kdo ne. Black Friday poprvé s novými pravidly

Zákon o ochraně spotřebitele od letoška zpřísnil. Kouzlení se slevami by mělo být těžší. Jak to vypadá v praxi, ukazuje nová analýza Hlídače shopů. Zaměřila se na slevy během letošního... celý článek

Největší pojišťovna se chová nemravně, řekl soud a zastal se klienta

24. 11. 2023 | Petr Kučera

Největší pojišťovna se chová nemravně, řekl soud a zastal se klienta

Nový rozsudek v kauze starších smluv kapitálového životního pojištění je výjimečný tvrdou kritikou pojišťovny kvůli tomu, že dál těží z protiprávního stavu. Model „strhávám dle své... celý článek

Nový fond umožní investovat do financování soudních sporů

23. 10. 2023 | redakce Peníze.CZ

Nový fond umožní investovat do financování soudních sporů

Skupina Wood & Company nabídne kvalifikovaným investorům v Evropě možnost investice do financování soudních sporů.

Realitka nesmí účtovat pokutu za neuzavření smlouvy, rozhodl soud

19. 10. 2023 | Pavel Strnad | 1 komentář

Realitka nesmí účtovat pokutu za neuzavření smlouvy, rozhodl soud

Až polovina realitních kanceláří má v rezervačních smlouvách ustanovení o smluvní pokutě, když klient nakonec neuzavře kupní smlouvu. Rozhodnutí Nejvyššího soudu by mohlo pomoci tuto... celý článek

Pozor, u koho nakupujete. Takhle poznáte podvodný e-shop

31. 8. 2023 | redakce Peníze.CZ

Pozor, u koho nakupujete. Takhle poznáte podvodný e-shop

Než poprvé nakoupíte na neznámém e-shopu, začněte úplným základem: Jsou na něm věrohodné kontakty na provozovatele? A podívejte se na recenze. K dispozici jsou i seznamy podvodných... celý článek