Podvodníci na Bazoši lákají na nedostatkové zboží

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 9. 6. 2021 17:30 | 2 komentáře
Podvodníci na Bazoši lákají na nedostatkové zboží

Zdroj: Shutterstock

Na českých online tržištích se opět vyskytují podvodné inzeráty, které se snaží vytáhnout z lidí peníze. „Většinu podvodných aktivit momentálně zaznamenáváme na Bazoši, ale doporučujeme být obezřetní také na dalších inzertních webech,“ upozorňují analytici antivirové společnosti Avast.

Podle nich teď na webu Bazoš.cz pododníci lákají na inzeráty s aktuálně nedostatkovými grafickými kartami.

„Oblíbené jsou především kvalitní karty, jakými jsou například GeForce RTX nebo Radeon RX6800. Podvodníkům pomáhá, že ceny karet v poslední době prudce vzrostly. Mohou tím svou levnou nabídkou opravdu zaujmout,“ říká Alexej Savčin, odborník na phishing společnosti Avast.

Hned na úvod by zájemce o koupi měla zarazit špatná čeština. Popis produktu je zmatečný, psaný s chybami. Podle Savčina to prozrazuje použití strojového překladu a podvodník tedy nebude z Česka.

Zdroj: Avast

Podvodný inzerát na Bazoši.

Analytici Avastu na jednu takovou nabídku odepsali. V e-mailu, který obratem přišel, byly opět češtinářské chyby. Informace navíc neseděly s těmi z inzerátu. Například se lišily údaje o původu grafické karty nebo možnostech jejího doručení. V další komunikaci pak podvodník dokonce slevil ze své ceny o téměř deset tisíc korun, aniž by ho o to někdo žádal.

Zdroj: Avast

Píše podvodník: Ahoj pane nebo paní!

Pozorného nakupujícího by mohlo znejistět i to, že údajný prodávající, který původně nabízel vyzvednutí v Lipové u Chebu, má účet ve španělské bance BBVA.

Podobnou vlnu podvodů Avast kromě Česka zaznamenal také v Polsku, Rusku, na Ukrajině nebo ve Spojených státech amerických.

Analytici Avastu upozorňují také na pokračování podvodu, na který upozornili už na začátku února. Tentokrát podvodníci zneužívají webu Sbazar.cz. I tady lákají na výhodnou nabídku, chtějí ale všechny vaše peníze na účtu.

Scénář je zprvu stejný. Zareagujete na výhodný inzerát, dostanete odpověď a chystáte se na platbu. Podvodník vám zašle odkaz na zaplacení zboží předem pomocí elektronické peněženky. Otevře se stránka, která shrnuje vaši objednávku v cizím jazyce, což už samo o sobě je nanejvýš podezřelé, a chce po vás osobní údaje.

„Pak vás přesměruje na falešný platební portál. Zločinec po vás chce veškeré informace z vaší debetní karty a k tomu mu máte uvést stav vašeho konta. Proč? Aby přesně věděl, kolik peněz může získat. A držet se zpátky rozhodně nebude,“ říká Savčin. Aby stránka působila věrohodněji, přidali na ní podvodníci symbol zamčeného zámku s nápisem Secure Connection a loga i jména karetních společností. Podvodníci také v tomto případě na všech stránkách zneužívají i logo Sbazaru.

Zdroj: Avast

Uveďte i, o kolik vás připravíme. Podvodná platební brána chce znát i zůstatek.

Posledním krokem k dokonání podvodu je ověření platby. „Tato část má za úkol vylákat ověřovací SMS zaslanou bankou tak, aby ji útočníci mohli použít k potvrzení převodu peněz na svůj účet. Vzhledem k nutnosti zadat zůstatek na účtu uživatele lze předpokládat, že se útočníci nezdráhají zcela vyprázdnit účty svých obětí,“ varuje Savčin.

Zdroj: Avast

A tady nám to potvrďte. Podvodníci chtějí kód z SMS. Kdo to zadá, má po penězích.

Jak se nikdy nespálit? „Rozhodně neposílejte peníze předem, pokud prodávajícího neznáte a nemá ani žádné recenze či záznamy o prodejích z minulosti,“ radí Savčin.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+42
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

Oblíbená témata

nákupy, phishing, podvod, spotřebitel

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Konec otravného volání. Na telemarketing se chystá stopka

16. 6. 2021 | Jiří Hovorka | 26 komentářů

Konec otravného volání. Na telemarketing se chystá stopka

Poslanci dnes schválili rozsáhlou novelu zákona o elektronických komunikacích. Ta má kromě jiného změnit situaci u nevyžádaného marketingu přes telefon.

Pokuty při změně dodavatele energií: Pomůže nové vyúčtování

9. 6. 2021 | Jiří Hovorka | 6 komentářů

Pokuty při změně dodavatele energií: Pomůže nové vyúčtování

Na vyúčtováních za energie uvidí lidé od příštího roku také to, kdy jim končí smlouva se současným dodavatelem. Tuto povinnost obsahuje nová vyhláška o vyúčtování, kterou vydal Energetický... celý článek

Opravdu chcete přijít o peníze? Neuvěřitelná cesta s podvodníkem

2. 6. 2021 | Jiří Hovorka | 24 komentářů

Opravdu chcete přijít o peníze? Neuvěřitelná cesta s podvodníkem

O zhruba 200 tisíc korun přišel minulý týden 36letý muž ze Šumperska. Stal se obětí vishingu, tedy podvodné praktiky, která se teď v Česku rychle šíří.

Pozor, volá banka. Vylepšený podvod ukáže správné číslo

2. 6. 2021 | Jiří Hovorka | 9 komentářů

Pozor, volá banka. Vylepšený podvod ukáže správné číslo

Podvodníci umějí nastavit číslo, aby vypadalo jako zákaznická linka. Operátoři ani zákony s tím zatím nic nezmohli. Služba, která to umožňuje, byla až doteď užitečná.

Dokonalý podvod? Volá banka, ukazuje číslo

24. 5. 2021 | Petr Kučera | 13 komentářů

Dokonalý podvod? Volá banka, ukazuje číslo

ČSOB varuje před vylepšeným podvodem, který vypadá jako hovor přímo z banky. Klienti v tomto případě nemohou spoléhat na podezřelé číslo, ale jenom na nezvyklé požadavky údajného zaměstnance... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.