Na tyhle e-shopy pozor. Poznáte je teď snadněji

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 22. 12. 2020 | 18 komentářů
Na tyhle e-shopy pozor. Poznáte je teď snadněji

Zdroj: Shutterstock

Na seznamu rizikových stránek, který vede Česká obchodní inspekce (ČOI), je už víc jak 1000 webů. Jde většinou o anonymní či dokonce podvodné stránky, které se tváří jako e-shopy a podle inspekce je lepší se jim vyhnout. Nově lze tyto weby ohlídat automaticky přímo v prohlížečích.

„Provozovatelé rizikových webů jsou zpravidla anonymní nejen pro spotřebitele, ale i pro Českou obchodní inspekci, a tím hrubě porušují právní předpisy. Navíc dle spotřebitelů často zboží ani nedodají. Takoví se pak ocitnou na našem seznamu rizikových webů, před kterými varujeme,“ říká ústřední ředitel ČOI Mojmír Bezecný.

„Zpravidla se jedná o stránky, které nemají uvedené kontaktní údaje, údajně „úžasné“ produkty zde často nabízejí i konkrétní lékaři či vědci, kteří jsou však smyšlení. Nebo naopak reálné osobnosti, které však neví o tom, že jejich jméno a obličej byly zneužity k propagaci zboží nebo služby, kde cílem je získat osobní údaje, nebo dokonce vylákat z důvěřivých návštěvníků těchto stránek peníze,“ říká mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

Seznam rizikových stránek je dostupný na webu rizikove.cz. Nově lze využít také rozšíření pro prohlížeče Chrome a Firefox, které automaticky varuje uživatele v momentě, kdy podezřelé weby navštíví. Podobnou funkci už delší dobu má i prohlížeč od Seznam.cz nebo antivirový program Eset.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Řežeme náklady!

Řetězova pila
Zdroj: Shutterstock

Účty za telefon, elektřina, plyn. Neplatíte zbytečně moc? Poradíme, jak odlehčit rodinnému rozpočtu – porovnáme nabídky a vybereme tu nejlepší.

„Aplikace denně aktualizuje databázi rizikových webů podle dat České obchodní inspekce, je zdarma, bez reklam, a tak to i zůstane,“ říká Jiří Kuba, autor aplikace pro prohlížeče Chrome a Firefox.

Nakupování na internetu se věnoval i průzkum společnosti Eset z listopadu letošního roku. Z něj vyplynulo, že zásadním důkazem bezpečnosti je pro 82 % nakupujících předchozí dobrá zkušenost s e-shopem. Na zvuk jména obchodu dá 72 %, dalších 68 % považuje za důkaz bezpečnosti pozitivní recenze jiných uživatelů.

„Pořád ale zbývá poměrné velké množství lidí, kteří se rozhodují podle jiných kritérií, například deklarované ceny, která bývá u podvodných e-shopů zpravidla nízká. Tito lidé jsou primárně ohroženi,“ říká mluvčí společnosti Eset Ondřej Šafář.

„Riziko představují i podvodné e-shopy parazitující na renomovaných internetových obchodech. Se zneužíváním podobně znějícího názvu či vizuální identity seriózních obchodů se setkáváme poměrně často,“ dodává Šafář.

Fotogalerie: Nová nákupní centra

Obchodní centra v Česku rostou navzdory pandemii. Vybrali jsme projekty, které se během roku mají otevřít nebo začít stavět.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+44
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 18 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

22. 12. 2020 16:23, PepaJa

Asi naivní otázka, ale to nemůže někdo na ty podvodné eshopy "zakleknout"? Nebo tuto akci si vyslouží jen ten, kdo naštve někoho mocného?

+78
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

23. 12. 2020 2:49, Michal

Pokud je někdo blbec a socka k tomu,tak je to jen a jen jeho problém !Takové jsem vždy rád oškubal !!!

-90
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (18 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Nový podvod s balíky z e-shopů. Platíte, co jste neobjednali

30. 11. 2023 | Gabriel Pleska | 3 komentáře

Nový podvod s balíky z e-shopů. Platíte, co jste neobjednali

Počet nákupů na internetu každý rok roste. Placení dobírkou je sice na ústupu, ale rozhodně ještě není raritou. A na to spoléhají dobírkoví podvodníci.

Kdo počítá slevy férově a kdo ne. Black Friday poprvé s novými pravidly

27. 11. 2023 | Jakub Balada | 1 komentář

Kdo počítá slevy férově a kdo ne. Black Friday poprvé s novými pravidly

Zákon o ochraně spotřebitele od letoška zpřísnil. Kouzlení se slevami by mělo být těžší. Jak to vypadá v praxi, ukazuje nová analýza Hlídače shopů. Zaměřila se na slevy během letošního... celý článek

Největší pojišťovna se chová nemravně, řekl soud a zastal se klienta

24. 11. 2023 | Petr Kučera

Největší pojišťovna se chová nemravně, řekl soud a zastal se klienta

Nový rozsudek v kauze starších smluv kapitálového životního pojištění je výjimečný tvrdou kritikou pojišťovny kvůli tomu, že dál těží z protiprávního stavu. Model „strhávám dle své... celý článek

Nový fond umožní investovat do financování soudních sporů

23. 10. 2023 | redakce Peníze.CZ

Nový fond umožní investovat do financování soudních sporů

Skupina Wood & Company nabídne kvalifikovaným investorům v Evropě možnost investice do financování soudních sporů.

Realitka nesmí účtovat pokutu za neuzavření smlouvy, rozhodl soud

19. 10. 2023 | Pavel Strnad | 1 komentář

Realitka nesmí účtovat pokutu za neuzavření smlouvy, rozhodl soud

Až polovina realitních kanceláří má v rezervačních smlouvách ustanovení o smluvní pokutě, když klient nakonec neuzavře kupní smlouvu. Rozhodnutí Nejvyššího soudu by mohlo pomoci tuto... celý článek

Partners Financial Services