Šmejdi přijdou o energii. Podvodníky zkrotí nová pravidla

Veronika Hejná | rubrika: Co se děje | 29. 9. 2020 | 10 komentářů
Poslanci mají v tomto týdnu začít projednávat novelu, která chce omezit nepoctivé zprostředkovatele při prodeji elektřiny a plynu.
Šmejdi přijdou o energii. Podvodníky zkrotí nová pravidla

Zdroj: Shutterstock

Skoro 14,3 tisíce stížností od spotřebitelů loni přijal Energetický regulační úřad (ERÚ), což je zhruba o šest procent víc než v předchozím roce. Jako čím dál problematičtější se ukazují hlavně zprostředkovatelé, konkrétně energetické aukce. Ještě v roce 2018 jim patřilo každé desáté spotřebitelské podání, loni už to bylo každé páté. Další tisíce stížností míří k České obchodní inspekci.

Nejčastěji jsou obětí senioři. Podvodníci – i úřady už je běžně označují jako energetické šmejdy – se je pod různými záminkami snaží přimět k podpisu plné moci ke změně dodavatele nebo k přihlášce do energetické aukce.

Podvodníci se často vydávají za pracovníky Energetického regulačního úřadu, distributora nebo stávajícího dodavatele energií. Spotřebitelům pak podstrčí k podpisu papír, který prezentují jako potvrzení o provedené návštěvě. „Ve skutečnosti se však jedná o přihlášku do aukce energií nebo plnou moc pro výběr jiného dodavatele,“ upozorňuje Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest.

V některých případech jsou ještě kreativnější. Když jim spotřebitel řekne, že už svého dodavatele má, nabídnou mu, že bezplatně pohlídají, jestli dodavatel energii nezdražil. Ve skutečnosti však plnou moc využijí k uzavření nové smlouvy o dodávce. Při snaze o odstoupení od smlouvy pak vyhrožují spotřebitelům smluvními pokutami, návštěvami vymahačů i exekucemi.

Na zprostředkovatele si posvítí ERÚ

Energošmejdi vystupující jako zprostředkovatelé – na rozdíl od samotných dodavatelů – v současné době nespadají pod dohled Energetického regulačního úřadu. Zprostředkovatelem může být prakticky kdokoliv. Spotřebitelé se s případnými stížnostmi musí obracet na Českou obchodní inspekci.

Nově by mělo dojít ke sjednocení. Také nad zprostředkovatelskou činností v energetice má začít dohlížet Energetický regulační úřad.

Časté triky

Zdroj: Shutterstock
  • Šmejdi se před spotřebiteli často vydávají za někoho jiného
  • Šmejdi mají rádi nepřehledné smlouvy a dodatky drobným písmem
  • Šmejdské aukce energií končí předem vybraným dodavatelem
  • Pro šmejdy mají údaje ze smluv a faktur cenu zlata
  • Šmejdi nikdy pouze nezávazně nepohlídají ceny energií
  • Nechat se zapírat a zdržovat, aby spotřebitel nestihl lhůty
  • Jakýkoliv souhlas po telefonu berou šmejdi jako podpis smlouvy
  • Kromě pokut šmejdi vyhrožují vymahači, exekucemi a soudy
  • Ze slibované slevy a soutěže se vyklube podvodná aukce
  • Na jiné než písemné odstoupení od smlouvy šmejdi neslyší
  • S podstrčenou plnou mocí mohou šmejdi změnit dodavatele
  • Při pokusu o odstoupení od smlouvy hrozí šmejdi sankcemi
  • Lež, klamání a hrubý nátlak jsou obvyklou taktikou šmejdů
  • O změně cen nebo podmínek dodávek se spotřebitel často nedozví
  • Šmejdi se často schovávají za dárky, ale nic není zadarmo

Zdroj: ŠmejdůmZmar.cz

Novela, kterou teď projednají poslanci, přináší přesnou definici toho, kdo je zprostředkovatelem. Má jít o podnikatele, který tuto činnost smí vykonávat pouze na základě oprávnění uděleného Energetickým regulačním úřadem. Zároveň budou zprostředkovatelé evidováni ve speciálním registru.

Zprostředkovatele má být velmi snadné dohledat. Za porušení zákona jim bude hrozit pokuta až 15 milionů korun a vyškrtnutí z registru. Podle poslance Patrika Nachera (ANO) jsou úspěšným příkladem pravidla týkající se finančních poradců – u těch funguje registr zprostředkovatelů vedený Českou národní bankou už od roku 2006.

Energetický regulační úřad připomíná, že pokud vyhláška ve vaší obci zakazuje podomní prodej, můžete se obrátit na městskou policii. Při vyhrožování, nátlaku nebo podezření ze zneužití občanského průkazu pak i na Policii ČR.

Vylepšení pro spotřebitele

„Novela předně zjednodušuje způsob, jak se dostat z aukční šlamastyky, a to bez vysokých sankcí,“ zdůrazňuje Hekšová z dTestu.

Jaké konkrétní změny vládní návrh obsahuje?

  • Zprostředkovatel má povinnost informovat spotřebitele o tom, že je „pouze“ zprostředkovatelem. Musí se prokázat osvědčením, sdělit svou totožnost, adresu sídla, a identifikační a registrační číslo.
  • Nebude možné uzavírat smlouvy na dobu určitou, které (včetně prodloužení) přesahují dobu 36 měsíců. Po uplynutí této doby se budou považovat za smlouvu na dobu neurčitou.
  • Také smlouvu o dodávce, která byla uzavřena prostřednictvím zprostředkovatele, bude spotřebitel moci vypovědět bez sankcí kdykoliv do patnáctého dne po zahájení dodávky nebo plynu.
  • Dodavatel (držitel licence) musí na svém webu zveřejnit podmínky dodávek, ceny a lhůty, v nichž bude zákazníka o změnách informovat. Při změně podmínek nebo ceny může spotřebitel (ale i podnikající fyzická osoba) vypovědět smlouvu do desátého dne přede dnem účinnosti změny.
  • Spotřebitel bude moci bez postihu vypovědět smlouvu v situaci, kdy zaniklo jeho vlastnické nebo užívací právo k odběrnému místu – tedy když se například přestěhoval z nájmu. Výpovědní doba je patnáctidenní a začíná běžet na počátku měsíce následujícího po doručení výpovědi.
  • Spotřebitel bude moci kdykoliv a bez postihu vypovědět (bez výpovědní doby) smlouvu o zprostředkování nebo odvolat plnou moc udělenou zprostředkovateli.

Politici, pospěšte si

S návrhem novely, která měla omezit praktiky takzvaných šmejdů, přišlo ministerstvo průmyslu a obchodu už v listopadu 2018. „Její projednání v Poslanecké sněmovně očekáváme ještě v prvním čtvrtletí letošního roku,“ řekla pak v lednu 2019 tehdejší ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková.

Řežeme náklady!

Neplatíte za energie zbytečně moc? Poradíme, jak odlehčit rodinnému rozpočtu – porovnáme nabídky a vybereme tu nejlepší.

Jenže příprava se zdržela kvůli legislativním nedostatkům. Vláda podpořila novelu teprve na konci letošního března. Prioritou pak nebyla ani pro poslance, kteří ji během uplynulého půl roku vůbec nezačali projednávat. Změny přitom mají být účinné od ledna 2021.

Na urychlené schválení novely tlačí mimo jiné Svaz obchodu a cestovního ruchu. Na webu ŠmejdůmZmar.cz vyzývá podvedené klienty, aby se ozvali se svými zkušenostmi. „Konkrétní příběhy dokazují praktický smysl a potřebu rychlého přijetí novely energetického zákona. O novele se už dva roky bez výsledku hovoří. Přitom kdyby platila, žádný z těchto nešťastných příběhů by se nestal," říká předseda svazu Tomáš Prouza.

Féroví dodavatelé energií podepsali loni na jaře Deklaraci účastníků trhu s elektřinou a plynem na ochranu spotřebitelů. V ní se dobrovolně zavázali sdílet své výpovědní lhůty, neuzavírat smlouvy s trváním delším než 36 měsíců a prosazovat zřízení registru a certifikaci zprostředkovatelů. A především netolerovat praktiky energošmejdů a s nepoctivými zprostředkovateli ukončovat spolupráci.

Deklaraci, kterou inicioval Svaz obchodu společně s ministerstvem, ČOI a ERÚ, podepsalo čtrnáct dodavatelů energií, kteří pokrývají více než 80 procent retailového trhu. K účinnější ochraně spotřebitelů, vztahující se i na zbytek trhu a na zprostředkovatele, je ale potřeba novela zákona.

„Jako její zpravodaj se teď snažím projednání maximálně urychlit. První čtení by mělo proběhnout na nejbližší schůzi. Myslím, že tam není žádný problém a pořád věřím, že se ještě může stihnout účinnost od ledna,“ říká poslanec Patrik Nacher.

Ať se nespálíte

Zdroj: Shutterstock

Aukční firmy slibují, že vám vysoutěží tu nejlepší cenu elektřiny nebo plynu. Možná to dokážou. Ale možná na vás místo úspory vyrukují s pokutou. Jak nenaletět?

Chcete ušetřit, dostanete pokutu. Stížností na aukce energií přibývá


Špatně spočítaná faktura, nesmyslně vysoké sankce nebo komplikace při výpovědi smlouvy. To jsou typické příklady potíží s dodavateli energií. Na rozdíl od předchozích let se lidé nebojí ozvat. 

Stížností na dodavatele energií rekordně přibylo. Jak řešit nejčastější problémy?

Veronika Hejná

 Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+56
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 10 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

29. 9. 2020 20:13, Pag

A opět, jako vždy v případě boje státu proti zjevné špatnosti, se nejprve všemi možnými prostředky, až na hranici udržitelnosti, jakémukoliv zásahu bránilo.

+13
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (10 komentářů) příspěvků.

Nejlevnější aplikace na trhu. Zpracujte si daňové přiznání pro fyzické osoby v roce 2024 v jednoduché online aplikaci. Pro naše čtenáře exkluzivní sleva 10 %.

DníHodinMinutVteřin
Slevový kód: PENIZE1O
Vyplnit přiznání

Pokud chcete řešit daně po staru, máme pro vás chytré formuláře.

A tohle už jste četli?

Fondy, ve kterých zmizely miliardy, dostanou přísnější pravidla

17. 4. 2024 | Petr Kučera

Fondy, ve kterých zmizely miliardy, dostanou přísnější pravidla

Poslanci schválili novelu zákona o investičních společnostech. Má lépe chránit drobné investory před takzvanými alternativními fondy podle paragrafu 15. Společnosti jako Growing Way,... celý článek

Hromadné žaloby jsou tu. Takhle budou fungovat, rozhodli poslanci

10. 4. 2024 | Petr Kučera

Hromadné žaloby jsou tu. Takhle budou fungovat, rozhodli poslanci

Soudit se s nepoctivou firmou může být pro běžné spotřebitele jednodušší než dnes. Pomoct jim má takzvané hromadné řízení. Jeho podmínky v Česku ale nakonec budou takové, že lidem příliš... celý článek

Banky mají víc chránit klienty před podvody. Za první chybu odškodnění, chce EU

29. 2. 2024 | Olga Skalková | 2 komentáře

Banky mají víc chránit klienty před podvody. Za první chybu odškodnění, chce EU

Evropská unie chystá balíček zvaný PSD3/PSR. Má zlepšit ochranu a bezpečnost spotřebitelů. O novinkách, jejichž definitivní podoba teprve vzniká, mluví v rozhovoru europoslanec Ondřej... celý článek

Místo parmazánu levná náhražka. Restaurace šidí hlavně na surovinách

23. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ

Místo parmazánu levná náhražka. Restaurace šidí hlavně na surovinách

Státní zemědělská a potravinářská inspekce loni kontrolovala dohromady 194 stravovacích provozoven. Zjistila, že nepravdivé a zavádějící informace poskytovala zákazníkům čtvrtina z... celý článek

Z čísla banky volá podvodník. Úřad zpřísní pravidla

23. 2. 2024 | Petr Kučera

Z čísla banky volá podvodník. Úřad zpřísní pravidla

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) přichází s konkrétními návrhy, jak bojovat s novým druhem podvodu. Cílem je omezit takzvaný spoofing – kvůli zneužití telefonního čísla má spotřebitel... celý článek