Tři směnárny přišly o licenci. Fungují dál

pk | rubrika: Aktuality | 5. 2. 2020 13:00 aktualizováno 5. 2. 2020 18:30 | 1 komentář

Česká národní banka odebrala licenci k provozování směnárenské činnosti společnostem: Pemex Change, Chivas Invest a Exclusive Change.

Zároveň jim uložila pokuty 3 000 000 Kč (Pemex Change), 2 500 000 Kč (Chivas Invest) a 2 000 000 Kč (Exclusive Change).

Směnárny opakovaně porušily hned několik povinností. Bez dostatečného odlišení lákaly na výhodnější kurzy než na kurzovním lístku, nevydaly potřebná potvrzení a při následné reklamaci (odstoupení od smlouvy) odmítly vrátit peníze bez zbytečného odkladu. Z výše uvedených názvů společností vedou odkazy přímo na konkrétní rozhodnutí ČNB s podrobným popisem.

Pokuty jsou pravomocné, odvolání proti nim už zamítla bankovní rada ČNB. Firmy se ještě teoreticky můžou obrátit na soud.

Je to poprvé, co ČNB přísně trestala porušení zákona o směnárenské činnosti po jeho novele, která platí od loňského dubna. Ta mimo jiné zavedla možnost odstoupit od smlouvy do tří hodin, zrušila poplatky za směnu a omezila prezentaci takzvaných VIP kurzů.

Web Seznam Zprávy však během dne zjistil, že všechny potrestané směnárny pořád fungují a dál porušují zákony. Jenom pod jiným názvem. Všechny tři společnosti řídí stejný management.

Kurzy měn na Peníze.cz

Směna je život!

Chcete vyměnit peníze nebo nakoupit v zahraničním obchodě? Jedete do ciziny a nevíte, kolik místních peněz dostanete za svoje koruny? Máte zainvestováno v cizí měně a zajímá vás kurz eura, kurz dolaru nebo třeba kurz švýcarského franku? Máme čerstvý kurzovní lístek, který každý den zveřejňuje Česká národní banka, i kurzovní lístky českých bank.

Kurzy měn na Peníze.cz

Pokud se chystáte do země, jejíž měnu běžně v bance ani směnárně nekoupíte, dobře vám pro orientaci poslouží

Kurzy exotických měn na Peníze.cz

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+7
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

A tohle už jste četli?

Hromadné žaloby se blíží. Nový plán, jak mají fungovat

26. 1. 2023 | Veronika Hejná

Hromadné žaloby se blíží. Nový plán, jak mají fungovat

Soudit se s nepoctivou firmou bude pro běžné spotřebitele jednodušší. Pomoct jim mají hromadné žaloby. Jejich výsledná podoba v českém právu ale má být slabší, než se dříve plánovalo. celý článek

Změny při nákupech. Nová pravidla pro slevy, záruku, recenze i vrácení zboží

8. 1. 2023 | Petr Kučera

Změny při nákupech. Nová pravidla pro slevy, záruku, recenze i vrácení zboží

Triky se slevami mají skončit, stejně jako přihazování nechtěných položek do nákupního košíku. Zpřísní se pravidla pro recenze, jasnější bude i lhůta na dodání zboží. Spotřebitelé získají... celý článek

Ano, řekli jste v telefonu. Před šmejdy vás ochrání novinka

8. 1. 2023 | Petr Kučera

Ano, řekli jste v telefonu. Před šmejdy vás ochrání novinka

Během hovoru jste nechtěně uzavřeli smlouvu. Díky novým pravidlům teď máte možnost, abyste si závazek přečetli ještě před definitivním potvrzením. Novela pomůže i lidem, kteří podlehli... celý článek

Pozor na podvod při placení SIPO, varuje pošta

6. 1. 2023 | redakce Peníze.CZ | 1 komentář

Pozor na podvod při placení SIPO, varuje pošta

Česká pošta v posledních dnech zaregistrovala podezření na podvodné zneužití služby SIPO ze strany konkrétního příjemce. V současné době se jedná o přibližně 4000 plátců, po kterých... celý článek

Dvouletá záruka končí. Spotřebitelé si přesto polepší

8. 12. 2022 | Veronika Hejná | 2 komentáře

Dvouletá záruka končí. Spotřebitelé si přesto polepší

Zákonná záruka za jakost končí. Na druhou stranu se zdvojnásobí doba, kdy je spotřebitel v lepší pozici při reklamaci vady. A stoupnou i požadavky na kvalitu zboží.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.