Prodloužení záruční doby se blíží

Prodloužení záruční doby se blíží
Od nového roku by v České republice měl začít platit novela občanského zákoníku, která má dle vzoru Evropské unie zavést podstatně delší záruční doby, a to 24 měsíců. Bude tato novela přínosem pro běžného zákazníka?

Už jen dle ohlasu nejvíce "potrefených hus" ano. Těmi nejvíce potrefenými husami mám na mysli některé výrobce a prodejce především oděvů a obuvi. Novela totiž říká, že tato záruční lhůta se bude vztahovat jen na výrobní vady zboží, ne na opotřebení způsobené běžným používáním. Možná máte vlastní zkušenosti s reklamacemi obuvi nebo oděvů, kde někteří obchodníci by nejraději považovali za vadu opotřebením i to, když si vezmete holinky do kaluže…Mě osobně se snad ještě nikdy nestalo, že by mi obuv vydržela dva roky. Nejsem sice právník, ale prasklé podrážky, rozpárané švy a podobné vady mi nepřijdou jako závady způsobené opotřebením.

V každém případě tato novela výrazně posílí práva zákazníků při reklamačním řízení. Podstatnou změnou bude i "obrácení" volby nápravy vad. Dosud se zákazník musel smířit s tím, že reklamace chvíli potrvá (do 30 dnů by měla být vyřízena), a o způsobu nápravy rozhodoval v podstatě prodávající. Nově to má být přesně naopak, zákazník si sám zvolí, zda chce opravu reklamované věci nebo si zvolí výměnu zboží. Může se i rozhodnout, že od kupní smlouvy odstoupí, a to když nedojde k odstranění vady. Jsou i oblasti, kde tato novela výrobcům ani prodejcům nijaké problémy nezpůsobí, především v elektronice se dvouletá záruční doba stává pomalu standardem už nyní. Ostatně, platí-li ustanovení o dvouleté záruční lhůtě v Evropské unii, proč by to mělo být jinak právě u nás? Firmy, kterým by toto mělo přinést zásadní potíže, nebudou na našem trhu chybět – jen by to znamenalo, že z pultů zmizí podřadné zboží.

Co si si prodloužení záruční lhůty myslíte? Budou ji obchodníci dodržovat? Podělte se s ostatními o své názory!


Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 30 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

21. 6. 2002 16:30, pivko

jenze v USA je taky zarucni doba kratsi, vetsinou byva tri mesice. pokud je delsi, je to vysledkem konkurence mezi prodejci. ja vidim to prodlouzeni zaruky jako dvojsecnou zbran, u nekterych vyrobku to asi pomuze, problemy nastanou ale predevsim u obuvi a textilu, kde je dvouleta pouzitelnost daleko za hranici jejich moznosti a to casto i u relativne draheho zbozi. podle meho nazoru pribude obchazeni zakona a protipravne neuznanych reklamaci, s tim, ze se budou obchodnici spolehat, ze kvuli relativne malym castkam se nebude vyplacet zahajovat soudni spor.

Zobrazit celé vlákno

+11
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

13. 6. 2002 10:21, PB

Víte, on stánkový prodej tohoto typu je kapitola sama pro sebe. ČOI v případěch, které popisujete může zasahovat. Dělá to ale velmi málo. V případě že takový stánkař opakovaně porušuje předpisy, může taky jako podnikatel skončit. Pokud se ale zeptáte lidí, kteří u Větnamců nakupují, tak vám řeknou, že ty stánkaře chtějí a nevadí jim, že se ničím neřídí a nelze nic reklamovat. Takže to vidím spíš jako problém těch kupujících.

Zobrazit celé vlákno

-23
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (30 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Nový podvod s balíky z e-shopů. Platíte, co jste neobjednali

30. 11. 2023 | Gabriel Pleska | 3 komentáře

Nový podvod s balíky z e-shopů. Platíte, co jste neobjednali

Počet nákupů na internetu každý rok roste. Placení dobírkou je sice na ústupu, ale rozhodně ještě není raritou. A na to spoléhají dobírkoví podvodníci.

Kdo počítá slevy férově a kdo ne. Black Friday poprvé s novými pravidly

27. 11. 2023 | Jakub Balada | 1 komentář

Kdo počítá slevy férově a kdo ne. Black Friday poprvé s novými pravidly

Zákon o ochraně spotřebitele od letoška zpřísnil. Kouzlení se slevami by mělo být těžší. Jak to vypadá v praxi, ukazuje nová analýza Hlídače shopů. Zaměřila se na slevy během letošního... celý článek

Největší pojišťovna se chová nemravně, řekl soud a zastal se klienta

24. 11. 2023 | Petr Kučera

Největší pojišťovna se chová nemravně, řekl soud a zastal se klienta

Nový rozsudek v kauze starších smluv kapitálového životního pojištění je výjimečný tvrdou kritikou pojišťovny kvůli tomu, že dál těží z protiprávního stavu. Model „strhávám dle své... celý článek

Nový fond umožní investovat do financování soudních sporů

23. 10. 2023 | redakce Peníze.CZ

Nový fond umožní investovat do financování soudních sporů

Skupina Wood & Company nabídne kvalifikovaným investorům v Evropě možnost investice do financování soudních sporů.

Realitka nesmí účtovat pokutu za neuzavření smlouvy, rozhodl soud

19. 10. 2023 | Pavel Strnad | 1 komentář

Realitka nesmí účtovat pokutu za neuzavření smlouvy, rozhodl soud

Až polovina realitních kanceláří má v rezervačních smlouvách ustanovení o smluvní pokutě, když klient nakonec neuzavře kupní smlouvu. Rozhodnutí Nejvyššího soudu by mohlo pomoci tuto... celý článek

Partners Financial Services