Poradna - Capital partners - co dál s mým účtem?

U Capital partners mám jeden titul z US burzy. Samozřejmě už nějakou dobu vím, co je to za firmu a akcie jsem bral jako dlouhodobou investici, tak mě jejich telefonáty, ať přikoupím nechaly chladným. Firma však konečně díky ČNB končí, volal mi jejich zástupce, že konec smlouvy pro mě znamená jenom to nejlepší a že můj titul musím odprodat, protože je na sběrném účtě. Je to tak skutečně? Nemůže mi titul přejít pod jiného obchodníka?

Dotaz poslal/a: garps, 12. 01. 2011 09:59

Vypomohl jsem si u zdroje nejkvalifikovanějšího, tedy u České národní banky. Zde je odpověď:
K Vašemu dotazu, který se týkal jednání obchodníka s cennými papíry CAPITAL PARTNERS a.s. v souvislosti se změnou předmětu jeho podnikání, Česká národní banka sděluje, že v případě rozhodnutí o změně předmětu podnikání podle ustanovení § 18 odst. 1 zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu, ve znění pozdějších předpisů (dále jen "zákon o podnikání na kapitálovém trhu"), je obchodník s cennými papíry povinen postupovat v souladu s ustanovením § 18 odst. 2 zákona o podnikání na kapitálovém trhu a vydat majetek zákazníků a vypořádávat své pohledávky a závazky vyplývající z poskytnutých investičních služeb.

Podle zjištění České národní banky je proces vydávání majetku zákazníků komplikován objektivně danou skutečností, že investiční nástroje nakoupené na kapitálových trzích v USA, které jsou evidovány na hromadných účtech vedených na jméno CAPITAL PARTNERS u obchodníků s cennými papíry v USA, není možné převést na hromadný účet vedený na jméno jiného obchodníka s cennými papíry ani na individuální účet vedený u příslušného depozitáře přímo na jméno zákazníka. Uvedené omezení je důsledkem opatření, která přijal depozitář Penson Financial Services, Inc. (dále jen "Penson"), za účelem splnění povinností, které mu ukládá federální zákon USA proti financování terorismu. Jediný zákonný způsob, jak by bylo možné takový převod provést, je prodej investičních nástrojů za aktuální tržní cenu, výběr finančních prostředků ze zákaznického účtu a jejich převod na účet u jiného obchodníka s cennými papíry.

Dle názoru České národní banky má každý zákazník, který je vlastníkem akcií evidovaných na účtu zákazníků CAPITAL PARTNERS u Pensonu, s ohledem na výše uvedené skutečnosti, jednu ze tří možností:

První možností je podat CAPITAL PARTNERS pokyn k prodeji investičních nástrojů evidovaných na účtu u Pensonu. Tuto možnost lze aplikovat v případě, kdy se zákazník obává, že by v době před uplynutím výpovědní lhůty mohlo dojít k výraznému poklesu kursu těchto investičních nástrojů. V případě podání pokynu k prodeji investičních nástrojů je nutné počítat s tím, že je obchodník s cennými papíry oprávněn účtovat za obstarání obchodu smluvní odměnu podle platného sazebníku poplatků.

Druhou možností je vyčkat na prodej investičních nástrojů obchodníkem s cennými papíry po uplynutí výpovědní lhůty. Vzhledem ke skutečnosti, že nutnost tohoto prodeje je přímým důsledkem jednostranného rozhodnutí obchodníka s cennými papíry Česká národní banka zastává názor, že CAPITAL PARTNERS není oprávněn účtovat zákazníkům za provedení těchto vynucených prodejů smluvní odměnu podle individuálního ceníku služeb sjednaného se zákazníkem, ale jen prokazatelné účelně vynaložené náklady spojené s realizací těchto obchodů. Důsledkem čekání zákazníka na uplynutí výpovědní lhůty však může být snížení (ale i zvýšení) hodnoty investičních nástrojů na jeho zákaznickém účtu v důsledku vývoje jejich kursu na příslušném kapitálovém trhu.

Třetí možnost bezprostředně navazuje na možnost první nebo druhou. Výchozím předpokladem je uzavření příkazní smlouvy o obstarání nákupu a prodeje investičních nástrojů s jiným obchodníkem s cennými papíry, který poskytuje investiční služby k investičním nástrojům obchodovaným na kapitálových trzích v USA. Následně je nutné podat CAPITAL PARTNERS pokyn k prodeji investičních nástrojů evidovaných na účtu u Pensonu a pokyn k převodu finanční částky získané prodejem na zákaznický účet u jiného obchodníka s cennými papíry nebo vyčkat na vyplacení finančních prostředků za prodej cenných papírů obchodníkem po uplynutí výpovědní lhůty a převedení těchto prostředků na zákaznický účet jiného obchodníka. Po připsání potřebné částky na zákaznický účet u příslušného obchodníka s cennými papíry by pak bylo možné podat pokyn k nákupu stejného množství akcií za aktuální tržní cenu.

Česká národní banka děkuje za Váš podnět, který považuje za velmi prospěšný pro plnění jednoho z hlavních statutárních cílů dohledu nad kapitálovým trhem, kterým je přispívat k ochraně investorů a rozvoji kapitálového trhu a podporovat osvětu v této oblasti.

Děkuji tímto expertům z České národní banky.

Ondřej Veselý

Ondřej Veselý - vedoucí Klientského centra Partners na Václavském náměstí, ondrej.vesely@partners.cz, 09. 02. 2011 06:01

Výpis článků s klíčovým slovem akcie, obchodování s akciemi

Na pražskou burzu vstupuje první slovenská firma

31. 5. 2022 | Jana Divinová, Jiří Hovorka

Na pražskou burzu vstupuje první slovenská firma

Slovenská společnost Gevorkyan si jde na pražskou burzu pro 35 milionů euro, tedy přibližně pro 860 milionů korun. Veřejná nabídka akcií (IPO) začíná 1. června a končit bude 15. června. Zájemci o nováčka na pražské burze můžou nabízet za jednu akcii od 248 do 302 korun.

Nejdražší akcie. Firma bývalého fotbalisty Ulicha jde na burzu

31. 5. 2022 | Jiří Hovorka

Nejdražší akcie. Firma bývalého fotbalisty Ulicha jde na burzu

Na trh Start pražské burzy vstoupí na konci června společnost M&T 1997 (dosud Material & Technology), výrobce dveřních klik a kování z Dobrušky.

Češi si na investice nevěří, ukazuje průzkum

26. 5. 2022 | Jana Divinová | 14 komentářů

Češi si na investice nevěří, ukazuje průzkum

Čtyři z deseti Čechů se vidí jako nezkušení investoři, další tři z deseti jako zcela nezkušení.

Restaurace Coloseum míří na burzu, spouští i síť kaváren

19. 5. 2022 | Jana Divinová

Restaurace Coloseum míří na burzu, spouští i síť kaváren

Česká gastronomická skupina chce díky novému kapitálu od investorů snížit zadlužení z dob koronaviru a financovat nové projekty, mimo jiné i vstup italské sítě Caffé Pascucci na tuzemský trh.

Na burzu míří firma bývalého fotbalisty Ulicha

17. 5. 2022 | Petr Kučera

Na burzu míří firma bývalého fotbalisty Ulicha

Na trh Start pražské burzy chce vstoupit společnost M&T 1997 (dosud Material & Technology), výrobce dveřních klik a kování z Dobrušky.

Už je čas koupit akcie na dně? Padající trhy očima expertů

12. 5. 2022 | Jiří Hovorka | 23 komentářů

Už je čas koupit akcie na dně? Padající trhy očima expertů

Rostoucí úroky, inflace, drahé energie, válka na Ukrajině. To všechno trhům nesvědčí a akcie zlevňují. Vyplatí se teď koupit se slevou, nebo propad tentokrát bude dlouhodobější?

Padají akcie i dluhopisy. Jak si vedou podílové fondy?

10. 5. 2022 | Martin Mašát | 20 komentářů

Padají akcie i dluhopisy. Jak si vedou podílové fondy?

Vývoj podílových fondů pravidelně hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Duben hodnotí jako armagedon na trzích.

Přes půl miliardy do neznáma. Na pražské burze budou nové akcie

4. 5. 2022 | Jiří Hovorka | 1 komentářů

Přes půl miliardy do neznáma. Na pražské burze budou nové akcie

Na pražskou burzu vstoupí na začátku příštího týdne nový typ akcie. Uvede ho tam investiční skupina Wood & Company a jde o takzvaný SPAC (Special Purpose Acquisition Company). Do prozatím prázdné schránky vybrala částku 538,7 milionů korun od 431 investorů.

Polovina Čechů může spořit maximálně 2000 Kč měsíčně

2. 5. 2022 | redakce Peníze.CZ | 29 komentářů

Polovina Čechů může spořit maximálně 2000 Kč měsíčně

Skoro polovina (47 %) obyvatel Česka zvládne měsíčně odložit stranou maximálně dva tisíce korun. Ukázal to únorový průzkum investiční platformy Portu na reprezentativním vzorku 1050 uživatelů internetu ve věku 18 až 65 let prostřednictvím nástroje Instant Research společnosti Ipsos.

Moneta vyplatí sedm korun na akcii. Potvrzeno

26. 4. 2022 | Jiří Hovorka | 2 komentáře

Moneta vyplatí sedm korun na akcii. Potvrzeno

Akcionáři Moneta Money Bank dostanou dividendu za rok 2021 ve výši sedm korun za akcii. Návrh představenstva banky dnes schválila valná hromada.

Pokuta pro Zapomenuté miliardy. ČNB řeší hledače akcií z kuponovky

21. 4. 2022 | Jiří Hovorka | 4 komentáře

Pokuta pro Zapomenuté miliardy. ČNB řeší hledače akcií z kuponovky

Společnost Stock Convertor, která provozuje službu Zapomenuté miliardy, dostala od České národní banky pokutu 50 tisíc korun. Neposkytla totiž požadované údaje, které po ní chtěla ČNB v rámci dohledu, když začala prošetřovat podezření na porušení zákona o podnikání na kapitálovém trhu.

Vyplatí se fotbalové akcie? Jen z lásky ke klubu je nekupujte

21. 4. 2022 | Jiří Hovorka

Vyplatí se fotbalové akcie? Jen z lásky ke klubu je nekupujte

Vsadit si na fotbal můžete i na burze. Akcie fotbalových klubů jsou ale rizikové pomalu stejně jako sázky. Ukazuje to analýza čtvrtletníku Football Club.

Valná hromada Komerční banky schválila dividendu

20. 4. 2022 | Jiří Hovorka | 3 komentáře

Valná hromada Komerční banky schválila dividendu

Komerční banka vyplatí z loňského zisku akcionářům dividendu ve výši 43,8 koruny před zdaněním. Schválila to dnešní valná hromada.

Akcie ČEZ se dostala přes 1000 korun. Po 14 letech

13. 4. 2022 | Jiří Hovorka | 13 komentářů

Akcie ČEZ se dostala přes 1000 korun. Po 14 letech

Cena akcie energetické společnosti ČEZ dnes na pražské burze překročila hranici 1000 korun. Tak vysoko je poprvé od roku 2008. Kolem čtvrt na čtyři byla akcie ČEZu za 1007 korun.

Podílové fondy: Dluhopisy drtí inflace, akcie se zklidnily

6. 4. 2022 | Martin Mašát | 11 komentářů

Podílové fondy: Dluhopisy drtí inflace, akcie se zklidnily

Vývoj podílových fondů pravidelně hodnotí Martin Mašát, investiční stratég skupiny Partners. Jak si vedly v březnu?

Investice pro děti dobře promyslete. K penězům se jen tak nedostanete

24. 3. 2022 | Jiří Hovorka, Olga Skalková | 18 komentářů

Investice pro děti dobře promyslete. K penězům se jen tak nedostanete

Dětské investiční účty zaručují, že se peníze k dětem opravdu dostanou. Na druhou stranu s nimi můžete mít problém třeba jen změnit investiční strategii. A nenabízejí je všude.

Prodali jste akcie nebo podílové listy. Co teď s daněmi

23. 3. 2022 | Petr Kučera | 11 komentářů

Prodali jste akcie nebo podílové listy. Co teď s daněmi

Jak zdanit příjmy z prodeje cenných papírů? Co se počítá do limitu pro osvobození? Jak funguje časový test? Můžu si odečíst náklady? A jak se daní dividendy? Poradíme.

ČEZ navrhuje dividendu 44 Kč, podíl ze zisku klesne

15. 3. 2022 | Jiří Hovorka | 1 komentářů

ČEZ navrhuje dividendu 44 Kč, podíl ze zisku klesne

Vedení energetické společnosti ČEZ navrhuje za rok 2021 vyplatit dividendu 44 korun za akcii. Čistý zisk, ze kterého se vyplácí dividenda, loni firmě meziročně klesl o 3 % na 22,3 miliardy korun, zároveň je ale výsledek nad očekáváním – ČEZ počítal se ziskem mezi 19 až 21 miliardami korun.

Ropa zlevňuje, koruna posiluje. Trhy věří v příměří

14. 3. 2022 | Jiří Hovorka | 5 komentářů

Ropa zlevňuje, koruna posiluje. Trhy věří v příměří

Na Ukrajině se dál bojuje, trhy dnes ale věří, že by válka nemusela být na dlouho. V reakci na včerejší slova vyjednavačů, že hovory o příměří poprvé výrazně pokročily, dnes posilují akcie nebo česká koruna, naopak cena ropy klesá.

Akcie dál padají, benzin zdražuje. Korunu brání ČNB

7. 3. 2022 | Jiří Hovorka | 1 komentářů

Akcie dál padají, benzin zdražuje. Korunu brání ČNB

Finanční trhy jsou dál otřesené z války na Ukrajině.

Partner sekce

Partners Financial Services, a.s.

Partners Financial Services, a.s.

Ryze česká akciová společnost Partners Financial Services, a.s., zahájila svou činnost v červnu roku 2007 a její hlavní aktivitou je poskytování nezávislého finančního poradenství. V roce 2009 se stala největší finančněporadenskou firmou v České republice a v roce 2010 překročil provizní obrat společnosti jednu miliardu korun. Do skupiny Partners patří i projekty Partners bankovní služby, Partners Akademie, Partners media a Partners investiční společnost. Zásluhu na úspěchu poradenství Partners má především objektivita, nabídka exkluzivních produktů a pečlivá příprava a vzdělání finančních poradců Partners. Odborníci a analytici Partners v čele s Pavlem Kohoutem, Alešem Tůmou, Dušanem Šídlem a Igorem Polanským publikují v předních českých médiích. V roce 2011 Partners vyhlásili 8. září Dnem finanční gramotnosti a spustili projekt pod stejným názvem ve spolupráci s organizací UNESCO. Partners se rozhodli vrátit finančnímu poradenství v České republice důstojnost, která mu náleží, a nabídnout klientům seriózní a komplexní pomoc s jejich rodinnými financemi.

Za tuto kategorii odpovídá:

Martin Tománek

http://www.partners.cz/

Partnerem poradny od: 1.6.2012

Ušetřete s Peníze.cz

Naši čtenáři s námi ušetřili už  16 584 154 Kč. Podívejte se na poslední poptávky a vyzkoušejte nás také. Vše je zcela zdarma.

Aktuální články

Spořitelna prodlužuje 15% slevu na nákupy v řetězcích

Spořitelna prodlužuje 15% slevu na nákupy v řetězcích

Lidé, kteří platí kartou od České spořitelny, mohou ušetřit až 500 korun při nákupech...více

Air Bank vylepšuje dětský účet, přidá spoření a kapesné

Air Bank vylepšuje dětský účet, přidá spoření a kapesné

Klienti Air Bank mohou pro své děti od 8 do 14 let věku založit běžný účet nově i v mobilní...více

Nové fastfoody i netradiční fitness. Tyhle franšízy chtějí do Česka

Nové fastfoody i netradiční fitness. Tyhle franšízy chtějí do Česka

Na jaké značky se můžete jako spotřebitel těšit, když najdou v Česku obchodní partnery?...více

Interaktivní grafiky

Nemáte v peněžence poklad? Tyhle koruny jsou vzácné

Nemáte v peněžence poklad? Tyhle koruny jsou vzácné

Zlatý svatováclavský pětidukát z roku 1937, který se před týdnem vydražil za rekordních...více

Co zdražilo úplně nejvíc? Tohle jsou skokani roku

Co zdražilo úplně nejvíc? Tohle jsou skokani roku

Auta. Benzin. Citrony. Droždí. Elektrika. Fšecko. Zdražuje se. Ostře. Meziroční inflace...více

Tyhle řetězce mizí z Česka. Nepřežily covidové peklo

Tyhle řetězce mizí z Česka. Nepřežily covidové peklo

Dva roky s covidovými omezeními a uzavírkami znamenaly pohromu jak pro mnoho menších kamenných...více

Takhle vám vysajou účet. Podívejte se na triky podvodníků

Takhle vám vysajou účet. Podívejte se na triky podvodníků

Přijde e-mail, SMS, zpráva na Facebooku. Píše banka, doručovací služba nebo i finanční...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů
Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.