Poradna - tvůrce webových stránek kontra jejich provozovatel

Moje firma vytvoří webovou stránku, na které bude její majitel provádět finanční transakce, bude mít přístup k účtům zákazníků. Je nějaký paragraf, zákon, který by určoval, že za případné chyby a finanční podvody nese odpovědnost POUZE majitel a provozovatel webu, nikoli tvůrce webu? Děkuji za odpověd.

Dotaz poslal/a: reichberg, 13. 06. 2010 12:34

Dobrý den pane Reichbergu,

děkujeme, že jste využil služeb naší právní poradny a k Vašemu dotazu nám dovolte sdělit následující:

Pro tvorbu webových stránek neexistuje speciální zákon. Vytvoření webových stránek můžeme chápat jako určité dílo. Smlouva o vytvoření (a užití) webové stránky je svým charakterem smlouvou smíšenou, na níž se přiměřeně použijí ustanovení smlouvy o dílo v souladu s ustanovením § 61 autorského zákona a s ohledem na povahu účastníků pak ustanovení § 536 a násl. obchodního zákoníku, jakož i na vztahy z ní vzniklé. Je třeba říci, že v obchodním právu se uplatňuje zásada, že „je dovoleno vše, co zákon nezakazuje“, a proto si obsahem takové smlouvy můžete učinit vše, co uznáte za vhodné a co není v rozporu se zákonem, nebo jej neobchází.

Vaše firma jako zhotovitel (tvůrce) webové stránky odpovídá především za porušení autorskoprávní ochrany práva jiné osoby v důsledku použití webových stránek, a to vůči objednateli. Odpovědnost zhotovitele za vady díla je pak upravena v ustanovení § 560 a násl. obchodního zákoníku. Dílo (v tomto případě webová stránka) je vadné, jestliže provedení díla neodpovídá výsledku určenému ve smlouvě. Obecně lze říci, že zhotovitel odpovídá za vady, které má dílo v době přechodu nebezpečí škody na zhotovené věci (nejčastěji v době předání). Za vady díla vzniklé po této době odpovídá zhotovitel, jestliže byly způsobeny porušením jeho povinností.

Záleží tedy na konkrétním případě, jak k dané chybě či finančnímu podvodu dojde, zda to bude zapříčiněno vadou vytvořených webových stránek, či nikoliv. V prvním případě by na Vaší firmě mohl objednatel požadovat náhradu vzniklé škody, v případě druhém by takovou možnost neměl.

Jinou věcí však je celokvá koncepce provádění transakcí a dispozice s účtem. Zde je potřeba věnovat maximální pozornost i právnímu zabezpečení a s tím související právní dokumentace jednotlivých transakcí.

V obou případech platí, že vlastní smlouvu o dílo na tvorbu software, smlouvu o podpoře a údržbě i případné smluvní podmínky s koncovými uživateli software by měly být velice pečlivě sestaveny a rozhodně doporučujeme konzultaci s odborníkem.

V případě jakéhokoli dotazu z Vaší strany nás neváhejte kontaktovat.

S pozdravem a přáním hezkého dne

GÜRLICH & Co.  advokátní kancelář, 23. 06. 2010 02:20

Výpis článků s klíčovým slovem obchodní právo

Svět bez daní III: pojišťovna místo policie a velký výběr soudů

6. 6. 2008 | Jan Stuchlík | 10 komentářů

Svět bez daní III: pojišťovna místo policie a velký výběr soudů

I když se zdá, že bezpečnost a spravedlnost může zajišťovat pouze stát, existuje řada příkladů, že to jde i bez něj. Někteří ekonomové navíc hovoří i o alternativách, jak nahradit policii systémem, kdy na bezpečnost ve vlastním zájmu dohlížejí pojišťovny.

Partner sekce

Lefensor, s.r.o.

Lefensor, s.r.o.

Společnost Lefensor, s.r.o., úspěšně působí na trhu již od roku 1997. V současné době se orientuje zejména na právní a poradenskou podporu poskytovanou malým až středním podnikům, živnostníkům a nepodnikatelským subjektům – osobám, sdružením, atp. Naším cílem je poskytnout kompletní a komplexní právní zázemí všem našim klientům, a to v lepší kvalitě a rychleji než konkurence, za stejných jistot a nejnižší cenu na trhu. Díky vlastním, kvalitním lidským zdrojům a řadě spolupracujících subjektů jsme schopni zajistit všechny námi nabízené služby za zlomek jejich tržní ceny. Naším mottem není jednorázová spolupráce za vysokou cenu, ale dlouhodobé budování vzájemné důvěry založené na kvalitních službách.

Za tuto kategorii odpovídá:

Lefensor, s.r.o.

http://www.lefensor.eu/

Partnerem poradny od: 8. 10. 2014

Ušetřete s Peníze.cz

Naši čtenáři s námi ušetřili už  15 327 549 Kč. Podívejte se na poslední poptávky a vyzkoušejte nás také. Vše je zcela zdarma.

Aktuální články

Banky hlásí omezení. Limity na víkend nastavte včas

Banky hlásí omezení. Limity na víkend nastavte včas

Česká spořitelna upozorňuje klienty, že od pátku 21. ledna od 23:30 do sobotního odpoledne...více

Air Bank už dá hypotéku i na stavbu nebo rekonstrukci

Air Bank už dá hypotéku i na stavbu nebo rekonstrukci

Air Bank začíná nabízet i hypotéky s postupným čerpáním. „Ty mohou klienti využít pro...více

Hypotéka skoro za polovinu. Zkuste státní půjčku pro mladé

Hypotéka skoro za polovinu. Zkuste státní půjčku pro mladé

V bance už hypotéku pod 4 % nedostanete. Státní fond ale nabízí lidem do 40 let půjčku...více

Interaktivní grafiky

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Vyznat se ve výpisu z katastru nemovitostí je často složité. Připravili jsme průvodce, který vám pomůže se zorientovat v jeho jednotlivých částech.

Spočítejte si osobní inflaci

Spočítejte si osobní inflaci

Inflace se měří indexem cen průměrného koše výrobků a služeb. Jenže každý kupuje něco jiného, proto na každého inflace působí jinak.

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Unikátní mapa, na které můžete sledovat vývoj nezaměstnanosti a průměrných platů v jednotlivých českých krajích od roku 2006.

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů
Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.