Poradna - Skrytá vada na vozidle

Dobrý den, mám doma před 9 dny zakoupené vozidlo z autobazaru Peugeot za cca 75 tisíc. Nyní byla objevena skrytá vada ( nefunguje rotůrek u klimatizace a topení - oprava dle iformací v servisu by se pohybovala kolem 15-30 000 Kč. Můj dotaz zní, zda je možné uplatňovat reklamaci na skrytou závadu. V předávacím protokolu, který je součástí kupní smlouvy, tato vada zapsaná není avšak v kupní smlouvě je menším písmem zapsána tato řádka: Vozidlo vykazuje řadu závad ze všech kategoriích, vyžaduje opravy jednotlivých skupin a bez těchto oprav není garantováno bezpečné užívání vozidla. Mohu auto ihned vrátit, avšak hned po koupi bylo předáno do autoservisu, aby byly opraveny závady o kterých jsme byli informováni a tak vznikly náklady v řádu 12 000 Kč. Chtěla bych tedy pořadit, zda je možné tuto skrytou závadu reklamovat v autobazaru a kdyby to možné nebylo, tak zda je možné po navrácení vozidla prodávajícímu, alespoň dostat zpět peníze i s náklady na již zaplacenou opravu. Velice děkuji za radu. S pozdravem Simcakova

Dotaz poslal/a: Sasanka272, 04. 09. 2017 22:11

Dobrý den,
děkujeme, že jste využil služeb naší poradny a k Vašemu dotazu nám dovolte sdělit následující:

Odpověď na Vaší otázku není jednoduchá, neboť bude záležet na přesném znění kupní smlouvy. U vozidel zakoupených v autobazarech zpravidla platí, že jsou smlouvy stavěny tak, aby byla šance kupujícího na jakékoliv náhrady, či záruky co nejvíce minimalizována. Obecně lze konstatovat, že kupujícímu nesvědčí žádná práva z vadného plnění, jedná-li se o vadu, kterou musel s vynaložením obvyklé pozornosti poznat již při uzavření smlouvy (to však neplatí, ujistil-li ho prodávající výslovně, že věc je bez vad, anebo zastřel-li vadu lstivě). Další zásadní otázkou je potom vyhodnocení vad ve vztahu k intenzitě porušení smlouvy. O podstatné porušení Vámi uzavřené kupní smlouvy by se jednalo tehdy, pokud byste při povědomí o existenci všech závad automobilu jednoznačně neměl o koupi tohoto automobilu zájem a prodávajícímu musela být tato skutečnost známa. Je-li kupní smlouva v důsledku vadnosti koupené věci porušena podstatným způsobem, má kupující dle § 2106 odst. 1 občanského zákoníku právo:
a/ na odstranění vady dodáním nové věci bez vady nebo dodáním chybějící věci,
b/ na odstranění vady opravou věci,
c/ na přiměřenou slevu z kupní ceny, nebo
d/ odstoupit od smlouvy.
Právo volby mezi shora uvedenými právy z vady koupené věci má kupující, přičemž kupující sdělí prodávajícímu, jaké právo si zvolil, při oznámení vady, nebo bez zbytečného odkladu po oznámení vady. Je-li kupní smlouva v důsledku vadnosti koupené věci porušena pouze nepodstatným způsobem, má kupující dle § 2107 odst. 1 občanského zákoníku právo:
a/ na odstranění vady, anebo
b/ na přiměřenou slevu z kupní ceny. V případě podstatného i nepodstatného porušení kupní smlouvy je nutné oznámit zjištěnou vadu koupené věci prodávajícímu včas. Dle § 2112 odst. 1 občanského zákoníku platí, že neoznámil-li kupující vadu bez zbytečného odkladu poté, co ji mohl při včasné prohlídce a dostatečné péči zjistit, soud mu právo z vadného plnění nepřizná.
Jedná-li se o skrytou vadu, platí totéž, nebyla-li vada oznámena bez zbytečného odkladu poté, co ji kupující mohl při dostatečné péči zjistit, nejpozději však do dvou let po odevzdání věci. Závěrem bych ještě rád dodal, že dle § 2165 odst. 1 OZ, platí, že kupující je oprávněn uplatnit právo z vady, která se vyskytne u spotřebního zboží v době dvaceti čtyř měsíců od převzetí. Právo z vady koupené věci však kupujícímu nenáleží:
a/ u věci prodávané za nižší cenu na vadu, pro kterou byla nižší cena ujednána,
b/ na opotřebení věci způsobené jejím obvyklým užíváním,
c/ u použité věci na vadu odpovídající míře používání nebo opotřebení, kterou věc měla při převzetí kupujícím, nebo
d/ vyplývá-li to z povahy věci.

Pro hlubší právní analýzu, kterou lze poskytnout pouze na základě úplné znalosti daného případu a faktického stavu věcí, a popřípadě vyhotovení relevantní dokumentace, či kompletní zastoupení, nás neváhejte kontaktovat na níže uvedené emailové adrese. Rádi Vám s Vaším problémem pomůžeme.

Lefensor, s.r.o.
Your reliable partner
E-mail: info@lefensor.eu
Web: www.lefensor.eu

Lefensor, s.r.o., 12. 09. 2017 14:57

Výpis článků s klíčovým slovem obchodní právo

Svět bez daní III: pojišťovna místo policie a velký výběr soudů

6. 6. 2008 | Jan Stuchlík | 10 komentářů

Svět bez daní III: pojišťovna místo policie a velký výběr soudů

I když se zdá, že bezpečnost a spravedlnost může zajišťovat pouze stát, existuje řada příkladů, že to jde i bez něj. Někteří ekonomové navíc hovoří i o alternativách, jak nahradit policii systémem, kdy na bezpečnost ve vlastním zájmu dohlížejí pojišťovny.

Partner sekce

Lefensor, s.r.o.

Lefensor, s.r.o.

Společnost Lefensor, s.r.o., úspěšně působí na trhu již od roku 1997. V současné době se orientuje zejména na právní a poradenskou podporu poskytovanou malým až středním podnikům, živnostníkům a nepodnikatelským subjektům – osobám, sdružením, atp. Naším cílem je poskytnout kompletní a komplexní právní zázemí všem našim klientům, a to v lepší kvalitě a rychleji než konkurence, za stejných jistot a nejnižší cenu na trhu. Díky vlastním, kvalitním lidským zdrojům a řadě spolupracujících subjektů jsme schopni zajistit všechny námi nabízené služby za zlomek jejich tržní ceny. Naším mottem není jednorázová spolupráce za vysokou cenu, ale dlouhodobé budování vzájemné důvěry založené na kvalitních službách.

Za tuto kategorii odpovídá:

Lefensor, s.r.o.

http://www.lefensor.eu/

Partnerem poradny od: 8. 10. 2014

Ušetřete s Peníze.cz

Naši čtenáři s námi ušetřili už  12 993 854 Kč. Podívejte se na poslední poptávky a vyzkoušejte nás také. Vše je zcela zdarma.

Aktuální články

Vakcína na dohled. Pojďme si to tedy co nejvíc zkomplikovat

Vakcína na dohled. Pojďme si to tedy co nejvíc zkomplikovat

Největší akci v dějinách očkování hrozí zhatit stejné problémy, kvůli kterým si zbytečně...více

Nová omezení: Večer doma, v neděli bez nákupu

Nová omezení: Večer doma, v neděli bez nákupu

Od středy začnou platit další opatření proti šíření koronaviru. Vláda rozšiřuje zákaz...více

Spořicí účet Hello bank sníží strop pro úročení

Spořicí účet Hello bank sníží strop pro úročení

Spořicí účet Hello bank bude i po Novém roce nabízet úrok 1 % p.a., díky kterému momentálně...více

Interaktivní grafiky

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Vyznat se ve výpisu z katastru nemovitostí je často složité. Připravili jsme průvodce, který vám pomůže se zorientovat v jeho jednotlivých částech.

Spočítejte si osobní inflaci

Spočítejte si osobní inflaci

Inflace se měří indexem cen průměrného koše výrobků a služeb. Jenže každý kupuje něco jiného, proto na každého inflace působí jinak.

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Unikátní mapa, na které můžete sledovat vývoj nezaměstnanosti a průměrných platů v jednotlivých českých krajích od roku 2006.

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů
Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.