Poradna - Reklamace , odstoupení od kupní smlouvy

Dobrý den, zakoupil jsem pro dceru, která je čerstvě po autoškole automobil Ford Fiesta z roku 2005 od nepodnikatele na inzerát, dne 15.8.2017 na základě kupní smlouvy za 60.000 Kč. Auto jsem před koupí dne 13.8.2017 projel cca 5 km a vše fungovalo, jak má, neshledal jsem na voze žádné závady a prodejce ani o žádných závadách nehovořil. Prodejce mi sdělil, že ještě před prodejem vozu udělá STK, což učinil dne 14.8.2017 a i technická prohlídka vozu byla v pořádku. Když jsem po uzavření smlouvy odjel cca 60 km domů a chtěl po zastavení auto přeparkovat, nešlo nastartovat a na displeji počítače se objevilo hlášení chybového kódu EAC.... Po půl hodině jsem se pokoušel auto nastartovat a podařilo se. Druhý den jsem s autem jel pro SPZ, cesta tam v pořádku, ale když jsem chtěl odjet, auto nešlo opět nastartovat. Trvalo to zase půl hodiny, než se to podařilo. Tato závada se neustále opakuje. S autem už nejezdíme, protože se bojíme, že ho budeme muset nechat odtáhnout. Prostě auto nemůžeme používat. Prodejce jsem hned telefonicky kontaktoval, ale je v zahraničí na dovolené a prý se mi ozve, až se vrátí. Na vlastní náklady jsem nechal auto napojit na PC diagnostiku a u auta vyběhlo 6 chybových kódu od poruchy škrtící klapy až po poruchu řídící jednotky motoru. Smlouva je sepsána stroze, že prodávající upozornil na všechny záležitosti spojené se současným stavem vozidla a jeho provozem, ale obávám se věty ve smlouvě, že obě strany s prodejem a koupí souhlasí a prohlašují, že nebudou pro realizaci prodeje vyžadovat změny této smlouvy, ani jiné finanční vypořádání. Kupující prohlašuje, že nebude uplatňovat jakékoliv finanční náhrady. Mohu auto reklamovat a domluvit se na nějaké slevě nebo částečné náhradě opravy nebo rovnou odstoupit od smlouvy, i když jsem podepsal, že smlouva je neměnná a že kupující nebude uplatňovat jakékoli finanční náhrady. Děkuji moc za odpověď

Dotaz poslal/a: prochazi, 19. 08. 2017 09:22

Dobrý den,
děkujeme, že jste využil služeb naší poradny a k Vašemu dotazu nám dovolte sdělit následující:

Bez znalosti konrkétní smlouvy se na tento typ dotazu odpovídá velmi těžko. Práva z vadného plnění nejsou dle mého názoru finančními náhradami, ale bez znalosti přesné textace smlouvy nelze ani toto určit s jistotou. Obecně vzato platí dle § 2106 občanského zákoníku, že je-li vadné plnění podstatným porušením smlouvy, má kupující právo
a) na odstranění vady dodáním nové věci bez vady nebo dodáním chybějící věci,
b) na odstranění vady opravou věci,
c) na přiměřenou slevu z kupní ceny, nebo
d) odstoupit od smlouvy. Dále pak platí, že neoznámil-li kupující vadu bez zbytečného odkladu poté, co ji mohl při včasné prohlídce a dostatečné péči zjistit, soud mu právo z vadného plnění nepřizná. Jedná-li se o skrytou vadu, platí totéž, nebyla-li vada oznámena bez zbytečného odkladu poté, co ji kupující mohl při dostatečné péči zjistit, nejpozději však do dvou let po odevzdání věci. Právo kupujícího z vadného plnění zakládá vada, kterou má věc při přechodu nebezpečí škody na kupujícího, byť se projeví až později. Právo kupujícího založí i později vzniklá vada, kterou prodávající způsobil porušením své povinnosti. Kupující nemá práva z vadného plnění, jedná-li se o vadu, kterou musel s vynaložením obvyklé pozornosti poznat již při uzavření smlouvy. To neplatí, ujistil-li ho prodávající výslovně, že věc je bez vad, anebo zastřel-li vadu lstivě. U ojetých vozů je třeba zejména dávat pozor na tzv. vady způsobené běžným opotřebením. Resp. nelze se úspěšně domáhat práv z vadného plnění, pokud mělo auto najeto například 100.000 km, což je s přihlédnutím ke všem okolnostem právě životnost daného vadného dílu. Ve Vašem případě bych určitě doporučoval celou smlouvu a pozadí obchodu prokonzultovat s advokátem, který po možnosti se seznámit s dokumentací a faktickým stavem doporučí nejlepší postup.

Pro hlubší právní analýzu, kterou lze poskytnout pouze na základě úplné znalosti daného případu a faktického stavu věcí, a popřípadě vyhotovení relevantní dokumentace, či kompletní zastoupení, nás neváhejte kontaktovat na níže uvedené emailové adrese. Rádi Vám s Vaším problémem pomůžeme.

Lefensor, s.r.o.
Your reliable partner
E-mail: info@lefensor.eu
Web: www.lefensor.eu

Lefensor, s.r.o., 24. 08. 2017 16:52

Výpis článků s klíčovým slovem obchodní právo

Svět bez daní III: pojišťovna místo policie a velký výběr soudů

6. 6. 2008 | Jan Stuchlík | 10 komentářů

Svět bez daní III: pojišťovna místo policie a velký výběr soudů

I když se zdá, že bezpečnost a spravedlnost může zajišťovat pouze stát, existuje řada příkladů, že to jde i bez něj. Někteří ekonomové navíc hovoří i o alternativách, jak nahradit policii systémem, kdy na bezpečnost ve vlastním zájmu dohlížejí pojišťovny.

Partner sekce

Lefensor, s.r.o.

Lefensor, s.r.o.

Společnost Lefensor, s.r.o., úspěšně působí na trhu již od roku 1997. V současné době se orientuje zejména na právní a poradenskou podporu poskytovanou malým až středním podnikům, živnostníkům a nepodnikatelským subjektům – osobám, sdružením, atp. Naším cílem je poskytnout kompletní a komplexní právní zázemí všem našim klientům, a to v lepší kvalitě a rychleji než konkurence, za stejných jistot a nejnižší cenu na trhu. Díky vlastním, kvalitním lidským zdrojům a řadě spolupracujících subjektů jsme schopni zajistit všechny námi nabízené služby za zlomek jejich tržní ceny. Naším mottem není jednorázová spolupráce za vysokou cenu, ale dlouhodobé budování vzájemné důvěry založené na kvalitních službách.

Za tuto kategorii odpovídá:

Lefensor, s.r.o.

http://www.lefensor.eu/

Partnerem poradny od: 8. 10. 2014

Ušetřete s Peníze.cz

Naši čtenáři s námi ušetřili už  14 824 907 Kč. Podívejte se na poslední poptávky a vyzkoušejte nás také. Vše je zcela zdarma.

Aktuální články

Pozor na kontaminované mléko, varují řetězce

Pozor na kontaminované mléko, varují řetězce

Obchodní řetězce stahují z prodeje čerstvé mléko od společnosti Olma. Ta ho dodává nejen...více

COOP startuje rozvoz potravin. Cílí na venkov a menší města

COOP startuje rozvoz potravin. Cílí na venkov a menší města

Družstevní řetězec COOP oznámil, že „vstupuje do rozvozu potravin“. Jako první mohou službu...více

U nouzového dodavatele energií nezůstávejte dlouho, radí úřad

U nouzového dodavatele energií nezůstávejte dlouho, radí úřad

Lidé, kteří po ukončení dodávek od společností ze skupiny Bohemia Energy přešli k takzvanému...více

Interaktivní grafiky

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Vyznat se ve výpisu z katastru nemovitostí je často složité. Připravili jsme průvodce, který vám pomůže se zorientovat v jeho jednotlivých částech.

Spočítejte si osobní inflaci

Spočítejte si osobní inflaci

Inflace se měří indexem cen průměrného koše výrobků a služeb. Jenže každý kupuje něco jiného, proto na každého inflace působí jinak.

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Unikátní mapa, na které můžete sledovat vývoj nezaměstnanosti a průměrných platů v jednotlivých českých krajích od roku 2006.

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů
Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.