Poradna - nájemní smlouva

Dobrý den ,chci se vs zeptat : bydlíme v rodinném domě.moje matka je většinový vlastní toho to domku .Já ze sestrou a bratrem vlastníme asi jednu šestinu po mém otci který zemřel. Ted se s maželem rozvádíme jenže se nechche s odtud odstěhovat takže to budem muset řešit soudně po rozvodu.,ale chtěla bych vědět jestli mu může moje matka dát nájemnní smlouvua jestli musí tuto nájemní smlouvu akceptovat či ne? podotýkám ,že s manželem nevedeme společnou domácnost.Děkuji Jana

Dotaz poslal/a: Jana, 22. 09. 2010 11:11

Dobrý den,

V obecné rovině je nutno poznamenat, jestliže se za trvání manželství manželé nebo jeden z nich stanou nájemci bytu, vznikne společný nájem bytu manžely. Ve Vašem případě jde zřejmě o bydlení v nemovitosti, kterou vlastní z větší části třetí osoba, Vaše matka, za situace, kdy tento vztah není zřejmě podepřen žádným písemným smluvním aktem – nájemní smlouvou, ale tato situace se svou povahou nejvíce blíží společnému nájmu manželů. Z ustanovení občanského zákoníku dále vyplývá, že závazky, které tvoří společné jmění manželů, plní oba manželé společně a nerozdílně.

V případě, že byste se nyní rozhodli nájem bytu ošetřit novou nájemní smlouvou, byli byste z ní dle našeho názoru povinováni jako manželé společně, neboť se sice nacházíte v situaci, kdy spolu fakticky nesdílíte společnou domácnost, jak uvádíte, ale z hlediska právního jste doposud manželi.

O nakládání s nemovitostí rozhoduje vlastník disponující většinou hlasů, takže Vaše matka má samozřejmě právo předložit Vám k podpisu nájemní smlouvu, ale druhá strana není nijak povinna na dané podmínky přistoupit. Jednoduše nelze nikoho nutit k podpisu smlouvy, jak vyplývá z autonomie vůle subjektů právních vztahů. Pokud byste ovšem odmítli smlouvu podepsat, setrvávali byste v nemovitosti bez právního titulu, tudíž proti vůli vlastníka se všemi důsledky z toho plynoucími.

Po nabytí právní moci rozhodnutí o rozvodu může soud uložit jednomu z manželů povinnost se vystěhovat. V tomto případě je rozvedený manžel povinen takový objekt v přiměřené době opustit.

Pokud máte další dotazy, neváhejte nás kontaktovat.

S pozdravem a přáním hezkého dne


Richard Gürlich

GÜRLICH & Co.  advokátní kancelář, 22. 09. 2010 03:39

Nenalezeny žádné články

Partner sekce

Lefensor, s.r.o.

Lefensor, s.r.o.

Společnost Lefensor, s.r.o., úspěšně působí na trhu již od roku 1997. V současné době se orientuje zejména na právní a poradenskou podporu poskytovanou malým až středním podnikům, živnostníkům a nepodnikatelským subjektům – osobám, sdružením, atp. Naším cílem je poskytnout kompletní a komplexní právní zázemí všem našim klientům, a to v lepší kvalitě a rychleji než konkurence, za stejných jistot a nejnižší cenu na trhu. Díky vlastním, kvalitním lidským zdrojům a řadě spolupracujících subjektů jsme schopni zajistit všechny námi nabízené služby za zlomek jejich tržní ceny. Naším mottem není jednorázová spolupráce za vysokou cenu, ale dlouhodobé budování vzájemné důvěry založené na kvalitních službách.

Za tuto kategorii odpovídá:

Lefensor, s.r.o.

http://www.lefensor.eu/

Partnerem poradny od: 8. 10. 2014

Ušetřete s Peníze.cz

Naši čtenáři s námi ušetřili už  15 291 646 Kč. Podívejte se na poslední poptávky a vyzkoušejte nás také. Vše je zcela zdarma.

Aktuální články

Příspěvek na bydlení stoupne. Spočítejte si, jak pomůže s energiemi

Příspěvek na bydlení stoupne. Spočítejte si, jak pomůže s energiemi

Na příspěvek dosáhne víc lidí, dalším se zvýší. Zmírní se také pravidla pro mimořádnou...více

Nejlepší termínované vklady. Banky přišly o velkou konkurenci

Nejlepší termínované vklady. Banky přišly o velkou konkurenci

Ani na nejlepších termínovaných vkladech neschováte úspory před rostoucí inflací, ale...více

Platby v e-shopech se zjednoduší. Vynecháte čísla z karty

Platby v e-shopech se zjednoduší. Vynecháte čísla z karty

Češi dostanou novou možnost, jak zaplatit na internetu. Díky službě Click to Pay odpadne...více

Interaktivní grafiky

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Vyznat se ve výpisu z katastru nemovitostí je často složité. Připravili jsme průvodce, který vám pomůže se zorientovat v jeho jednotlivých částech.

Spočítejte si osobní inflaci

Spočítejte si osobní inflaci

Inflace se měří indexem cen průměrného koše výrobků a služeb. Jenže každý kupuje něco jiného, proto na každého inflace působí jinak.

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Unikátní mapa, na které můžete sledovat vývoj nezaměstnanosti a průměrných platů v jednotlivých českých krajích od roku 2006.

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů
Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.