Poradna - Neplatič v bytě

Neplatič v bytě

Dobrý den, od prosince loňského roku obývá dceřin byt paní se 17-letým synem. Do dnešního dne, po několika doporučených urgencích, dcera nedostala ani korunu. Paní dostala 3 měsíční výpověď z nájmu, z důvodu neplacení.Tu podepsala, právo odvolání nevyužila.Bydlí si klidně dál a nic ji nezajímá. Dcera tedy zašla za právníkem, aby podal žalobu na vystěhování a exekuci na plat. Dotaz - kolik musí matce samoživitelce zůstat životního minima? Jak postupovat, pokud bude mařit soudní rozhodnutí a nevystěhuje se ? Paní je zaměstnaná a pobírá plat. Děkuji za Vaší odpověď a nástin jak by mělo vše proběhnout. Z.K.

Dotaz poslal/a: pastel.ka, 17. 07. 2010 09:55

Dobrý den,děkujeme, že jste využil/a služeb naší právní poradny a k Vašemu dotazu nám dovolte sdělit následující:Výkon rozhodnutí (exekuce) prováděný srážkami ze mzdy a jiných příjmů se řídí dle příslušných ustanovení občanského soudního řádu. Ten také stanoví jaká částka nesmí být ze mzdy stržena. Předně nesmí být z měsíční mzdy sražena tzv. základní částka, která je rovna 2/3 součtu částky životního minima (pro rok 2010 činí 3.126,- Kč) a částky normativních nákladů na bydlení pro jednu osobu (pro rok 2010 činí 4.597,- Kč). Vzhledem k tomu, že je dotčená paní zřejmě povinna poskytovat výživné svému nezletilému synovi, pak se k základní částce přičte navíc 1/4 výše uvedeného součtu částek životního minima a normativních nákladů na bydlení. Ze zbytku čisté mzdy po odečtení základní částky pak lze k uspokojení pohledávek srazit jen 1/3, v případě přednostních pohledávek pak 2/3. Co se rozumí přednostními pohledávkami opět stanoví občanský soudní řád.Výkon rozhodnutí (exekuce) prováděný vyklizením bytu přichází na řadu po té, co bylo vydáno rozhodnutí o vyklizení nemovitosti (bytu), toto rozhodnutí se stalo vykonatelným a nájemce ve stanovené lhůtě dobrovolně povinnost nesplnil. Jestliže měla být nájemci zajištěna bytová náhrada nebo přístřeší, musí pronajímatel prokázat, že je tato podmínka splněna. Soud vydá usnesení, kterým nařídí výkon rozhodnutí (exekuci) a po právní moci usnesení jej provede. Soud o provedení výkonu rozhodnutí vyrozumí bývalého nájemce nejméně 5 dnů předem, jeho nepřítomnost však provedení výkonu rozhodnutí nebrání. Samotné provedení pak probíhá tak, že se odstraní věci patřící bývalému nájemci, příslušníkům jeho domácnosti a osobám, které tam věci mají se souhlasem bývalého nájemce. Odstraněné věci se odevzdají bývalému nájemci (nebo zletilému příslušníku domácnosti). Nedojde-li k převzetí věcí, jsou uloženy do úschovy na náklady bývalého nájemce. Jestliže si je nevyzvedne do šesti měsíců budou prodány. V případě, že bývalému nájemci přísluší bytová náhrada příp. přístřeší věci se přestěhují do této bytové náhrady příp. přístřeší. Odmítne-li bývalý nájemce bytovou náhradu příp. přístřeší převzít – klíče se uloží u soudu nebo orgánu obce. Nezačne-li bývalý nájemce užívat bytovou náhradu příp. přístřeší bez vážného důvodu do šesti měsíců od uložení, jeho právo k bytové náhradě příp. přístřeší zaniká.V případě jakéhokoli dotazu z Vaší strany nás neváhejte kontaktovat.S pozdravem a přáním hezkého dneGÜRLICH & Co.  advokátní kancelář, 19. 07. 2010 10:45

Nenalezeny žádné články

Partner sekce

Lefensor, s.r.o.

Lefensor, s.r.o.

Společnost Lefensor, s.r.o., úspěšně působí na trhu již od roku 1997. V současné době se orientuje zejména na právní a poradenskou podporu poskytovanou malým až středním podnikům, živnostníkům a nepodnikatelským subjektům – osobám, sdružením, atp. Naším cílem je poskytnout kompletní a komplexní právní zázemí všem našim klientům, a to v lepší kvalitě a rychleji než konkurence, za stejných jistot a nejnižší cenu na trhu. Díky vlastním, kvalitním lidským zdrojům a řadě spolupracujících subjektů jsme schopni zajistit všechny námi nabízené služby za zlomek jejich tržní ceny. Naším mottem není jednorázová spolupráce za vysokou cenu, ale dlouhodobé budování vzájemné důvěry založené na kvalitních službách.

Za tuto kategorii odpovídá:

Lefensor, s.r.o.

http://www.lefensor.eu/

Partnerem poradny od: 8. 10. 2014

Ušetřete s Peníze.cz

Naši čtenáři s námi ušetřili už  12 239 891 Kč. Podívejte se na poslední poptávky a vyzkoušejte nás také. Vše je zcela zdarma.

Aktuální články

Rekordně levné hypotéky nečekejte, říká expert z České spořitelny

Rekordně levné hypotéky nečekejte, říká expert z České spořitelny

„Pro realitní i úvěrový trh je teď klíčové, jak se bude zotavovat ekonomika. Koncem roku...více

V Česku je světová novinka mezi bankomaty

V Česku je světová novinka mezi bankomaty

ČSOB se pochlubila, že jako první na českém trhu uvedla do provozu řadu bezkontaktních...více

Nezaměstnanost stoupla jen mírně. Ale jindy na jaře klesá

Nezaměstnanost stoupla jen mírně. Ale jindy na jaře klesá

Nezaměstnanost v Česku stoupla během května na 3,6 procenta z dubnových 3,4 procenta....více

Interaktivní grafiky

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Vyznat se ve výpisu z katastru nemovitostí je často složité. Připravili jsme průvodce, který vám pomůže se zorientovat v jeho jednotlivých částech.

Spočítejte si osobní inflaci

Spočítejte si osobní inflaci

Inflace se měří indexem cen průměrného koše výrobků a služeb. Jenže každý kupuje něco jiného, proto na každého inflace působí jinak.

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Unikátní mapa, na které můžete sledovat vývoj nezaměstnanosti a průměrných platů v jednotlivých českých krajích od roku 2006.

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů
Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.