Poradna - Sdružení vlastníků jednotek

Sdružení vlastníků jednotek

Dostali jste můj dotaz???? Zatím nemám žádnou odpověď, tak ho pro jistotu posílám znovu. Děkuji. Jedličková Dobrý den, chtěla bych se zeptat na několik právních důsledků souvisejících s SVJ. Koupila jsem od města Cheb byt, kde jsem žila asi 35 let jako nájemník a podíl na společných částech domu. Dům má pouze 3 byty. Jeden vlastní už deset let manželé SJM, jeden jsem teď koupila já a poslední třetí je v prodeji, ale nájemník nemá zájem, tak je stále ve vlastnictví města a to ho bude nabízet třetí osobě. Celá léta vykonávala správcovskou činnost společnost, která vznikla z bývalého OPBH a mě se dělá nevolno jen o ní slyším. O dům se absolutně nestarala a její chování je naprosto neuvěřitelné. V momentě, kdy jsem tam šla nahlásit ukončení nájemního vztahu z důvodu koupě, okamžitě se sami stanovili správcem s tím, že jim budu platit fond oprav a odměnu za správcovství. Absolutně s tím nesouhlasím a řekla jsem, že s nimi žádnou smlouvu uzavírat nebudu a oni, že ani nemusím, neb je to automatické. Manželé z druhého bytu deset let neplatili žádný fond oprav a město rovněž ne. Fond oprav je na nule a já teď mám zřejmě fungovat jako dojná kráva. Chtěla bych vědět zda musím vstupovat do SVJ, když dům má jenom tři byty a tři vlastníky? Jaké právní povinnosti mám a co nemusím strpět? Moc děkuji za odpověď. Jsem dost zoufalá, protože to co si dnes někteří dovolují je dost hrozné. Ještě jednou děkuji za informace. Jedličková

Dotaz poslal/a: Renata Jedličková, 03. 05. 2010 07:36

Dobrý den,

společenství vlastníků je zvláštním typem právnické osoby, která je způsobilá vykonávat práva a zavazovat se pouze ve věcech spojených se správou, provozem a opravami společných částí domu, popř. vykonávat činnosti související s provozováním společných částí domu, které slouží i jiným fyzickým nebo právnickým osobám.

Společenství jako právnická osoba vzniká přímo ze zákona. Společenství vzniká v domě s nejméně pěti vymezenými jednotkami, z nichž alespoň tři jsou ve vlastnictví různých vlastníků. Okamžikem vzniku je den doručení listiny osvědčující vznik vlastnického práva k jednotce (např. doručení smlouvy o převodu jednotky opatřené doložkou katastrálního úřadu o provedení vkladu) poslednímu z těchto - tří různých vlastníků. Vznik a zánik členství v něm nejsou dobrovolné. Členství vlastníka ve společenství vzniká nezávisle na jeho vůli a je neoddělitelně svázáno s vlastnictvím jeho jednotky.

Pokud jsou tedy splněny podmínky pro vznik společenství vlastníků jednotek, toto společenství je poté oprávněno vykonávat práva a zavazovat se ve všech věcech spojených se správou domu, jak je vysvětleno výše, tj. bylo by oprávněno uzavřít smlouvu o správě domu se společností, která by tuto vykonávala, nikoliv však správu jednotlivých bytových jednotek, které jsou ve výlučném vlastnictví jejich vlastníků. To s kým, bude tato smlouva uzavřena lze ovlivnit účastí na shromáždění vlastníků jednotek, které je jeho orgánem.

Vzhledem k tomu, že uvádíte, že v domě se nachází pouze 3 bytové jednotky, společenství vlastníku nemůže vzniknout a Vaše členství v něm také nikdy nevzniklo.

V případě, že společenství vlastníků nevznikne, vykonává správu, provoz a opravy společných částí domu správce budovy. Smlouvu o zajišťování správy společných částí domu pak se správcem (na straně jedné) uzavírají v případě spoluvlastnictví těchto společných částí budovy všichni vlastníci bytových jednotek (na straně druhé). Uplatní se zde zásada majority, tj. rozhodování dle velikosti podílů vlastníků jednotek na společných částech budovy. Pokud již existuje smlouva se správcem, je nutné tuto nejprve vypovědět.

GÜRLICH & Co.  advokátní kancelář, 03. 05. 2010 01:48

Nenalezeny žádné články

Partner sekce

Lefensor, s.r.o.

Lefensor, s.r.o.

Společnost Lefensor, s.r.o., úspěšně působí na trhu již od roku 1997. V současné době se orientuje zejména na právní a poradenskou podporu poskytovanou malým až středním podnikům, živnostníkům a nepodnikatelským subjektům – osobám, sdružením, atp. Naším cílem je poskytnout kompletní a komplexní právní zázemí všem našim klientům, a to v lepší kvalitě a rychleji než konkurence, za stejných jistot a nejnižší cenu na trhu. Díky vlastním, kvalitním lidským zdrojům a řadě spolupracujících subjektů jsme schopni zajistit všechny námi nabízené služby za zlomek jejich tržní ceny. Naším mottem není jednorázová spolupráce za vysokou cenu, ale dlouhodobé budování vzájemné důvěry založené na kvalitních službách.

Za tuto kategorii odpovídá:

Lefensor, s.r.o.

http://www.lefensor.eu/

Partnerem poradny od: 8. 10. 2014

Ušetřete s Peníze.cz

Naši čtenáři s námi ušetřili už  12 239 891 Kč. Podívejte se na poslední poptávky a vyzkoušejte nás také. Vše je zcela zdarma.

Aktuální články

Rekordně levné hypotéky nečekejte, říká expert z České spořitelny

Rekordně levné hypotéky nečekejte, říká expert z České spořitelny

„Pro realitní i úvěrový trh je teď klíčové, jak se bude zotavovat ekonomika. Koncem roku...více

V Česku je světová novinka mezi bankomaty

V Česku je světová novinka mezi bankomaty

ČSOB se pochlubila, že jako první na českém trhu uvedla do provozu řadu bezkontaktních...více

Nezaměstnanost stoupla jen mírně. Ale jindy na jaře klesá

Nezaměstnanost stoupla jen mírně. Ale jindy na jaře klesá

Nezaměstnanost v Česku stoupla během května na 3,6 procenta z dubnových 3,4 procenta....více

Interaktivní grafiky

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Vyznat se ve výpisu z katastru nemovitostí je často složité. Připravili jsme průvodce, který vám pomůže se zorientovat v jeho jednotlivých částech.

Spočítejte si osobní inflaci

Spočítejte si osobní inflaci

Inflace se měří indexem cen průměrného koše výrobků a služeb. Jenže každý kupuje něco jiného, proto na každého inflace působí jinak.

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Unikátní mapa, na které můžete sledovat vývoj nezaměstnanosti a průměrných platů v jednotlivých českých krajích od roku 2006.

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů
Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.