Platnost usnesení SVJ

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli je usnesení SVJ, které nebylo přijato potřebným počtem hlasů automaticky neplatné. V našem SVJ bylo hlasováno o snížení platby příspěvku na správu domu a pozemku(dlouhodobé zálohy na opravy společných částí domu a pozemku) a to tak, že třípokojové byty budou platit 10kč/m2 a dvoupokojové byty 5kč/m2. Z 23 bytů bylo přítomno 13, takže jsme byly usnášeníschopní, ale proti tomuto unesení hlasovalo 6 členů SVj, protože nám nebyl oznámen žádný důvod, proč by dvoupokojové byty měli platit méně, když nedošlo k žádné změně podílu na společných částech. V našich stanovách je uvedeno, že o změně poměru výše příspěvku na správu domu a pozemku jinak než v důsledku změny podílu na společných částech je vyžadován souhlas všech členů společenství, proto se domnívám, že usnesení že dvoupokojové byty budou platit 5kč a třípokojové byty 10kč je neplatné. Výbor však tvrdí, že usnesení je platné, což nemůže být, protože na shromáždění nebyly všichni členové a ani všichni přítomní členové nehlasovali pro přijetí usnesení. Chtěla bych tedy vědět, jestli je usnesení automaticky neplatné, když s ním všichni členové nesoulasili nebo je nutné podat žalobu k soudu, který prohlásí usnesení za neplatné. Názory právníků jak jsem zjiš´tovala se různí. Někteří uvádí, že usnesení nelze považovat za platné, pokud nebylo přijato v souladu se stanovami tj. se souhlasem všech vlastníků a není nutné podávat žalobu a usnesení je neplatné automaticky a nelze z něho vycházet, jiný právník tvrdil, že je nutné podat žalobu, která však může být zamítnuta, protože se nebude jednat o důležitý důvod. Tak by mě zajímal další názor. Velice děkuji za odpověď. S pozdravem Ondrášková

Dotaz poslal/a: ondram, 08. 08. 2019 08:55

Dobrý den,
děkujeme, že jste využil služeb naší poradny a k Vašemu dotazu nám dovolte sdělit následující:

Dle § 258 a násl OZ, platí, že každý člen spolku nebo ten, kdo na tom má zájem hodný právní ochrany, může navrhnout soudu, aby rozhodl o neplatnosti rozhodnutí orgánu spolku pro jeho rozpor se zákonem nebo se stanovami, pokud se neplatnosti nelze dovolat u orgánů spolku. Právo dovolat se neplatnosti rozhodnutí zaniká do tří měsíců ode dne, kdy se navrhovatel o rozhodnutí dozvěděl nebo mohl dozvědět, nejpozději však do jednoho roku od přijetí rozhodnutí. Soud neplatnost rozhodnutí nevysloví, došlo-li k porušení zákona nebo stanov, aniž to mělo závažné právní následky, a je-li v zájmu spolku hodném právní ochrany neplatnost rozhodnutí nevyslovit. Dle našeho názoru půjde tedy o neplatnost relativní (nutno se neplatnosti dovolat), pokud ovšem stanovy nestanoví jinak.

Pro hlubší právní analýzu, kterou lze poskytnout pouze na základě úplné znalosti daného případu a faktického stavu věcí, a popřípadě vyhotovení relevantní dokumentace, či kompletní zastoupení, nás neváhejte kontaktovat na níže uvedené emailové adrese. Rádi Vám s Vaším problémem pomůžeme.

Lefensor, s.r.o.
Your reliable partner
E-mail: info@lefensor.eu
Web: www.lefensor.eu

Lefensor, s.r.o., 26. 08. 2019 13:19

Nenalezeny žádné články

Partner sekce

Lefensor, s.r.o.

Lefensor, s.r.o.

Společnost Lefensor, s.r.o., úspěšně působí na trhu již od roku 1997. V současné době se orientuje zejména na právní a poradenskou podporu poskytovanou malým až středním podnikům, živnostníkům a nepodnikatelským subjektům – osobám, sdružením, atp. Naším cílem je poskytnout kompletní a komplexní právní zázemí všem našim klientům, a to v lepší kvalitě a rychleji než konkurence, za stejných jistot a nejnižší cenu na trhu. Díky vlastním, kvalitním lidským zdrojům a řadě spolupracujících subjektů jsme schopni zajistit všechny námi nabízené služby za zlomek jejich tržní ceny. Naším mottem není jednorázová spolupráce za vysokou cenu, ale dlouhodobé budování vzájemné důvěry založené na kvalitních službách.

Za tuto kategorii odpovídá:

Lefensor, s.r.o.

http://www.lefensor.eu/

Partnerem poradny od: 8. 10. 2014

Aktuální články

Výchovné a invalidní důchod? Přejděte na starobní, radí úřad

Výchovné a invalidní důchod? Přejděte na starobní, radí úřad

Od letoška mají důchodci nárok na takzvané výchovné. Jenže jen ti, co berou důchod starobní....více

Třetina lidí nemá rezervu ani na měsíc. Nová čísla o finančním zdraví

Třetina lidí nemá rezervu ani na měsíc. Nová čísla o finančním zdraví

Téměř třetina obyvatel Česka (29 %) žije jen s minimální finanční rezervou, která nepokryje...více

Spořitelna vylepší bankomaty. Myslí i na roztržité klienty

Spořitelna vylepší bankomaty. Myslí i na roztržité klienty

David Novotný má na starost chod celé bankomatové sítě České spořitelny, kterou tvoří...více

Interaktivní grafiky

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Móda, káva, tetování. Projděte si nové značky, které zamířily do Česka

Móda, káva, tetování. Projděte si nové značky, které zamířily do Česka

Do Česka letos zamířilo dvacet nových značek obchodů a služeb. U některých se budete divit,...více

Tihle muži se podepsali na vašich penězích. Od Tošovského po Michla

Tihle muži se podepsali na vašich penězích. Od Tošovského po Michla

Posledního června si Jiří Rusnok sbalí diplomatku a v červenci už do práce nepřijde. V...více

Nemáte v peněžence poklad? Tyhle koruny jsou vzácné

Nemáte v peněžence poklad? Tyhle koruny jsou vzácné

Zlatý svatováclavský pětidukát z roku 1937, který se před týdnem vydražil za rekordních...více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů
Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.