Poradna - Vypořádní po odstoupení smlouvy o dílo

Vážená poradno, uzavřel jsem smlouvu o dílo dle obč. zákoníku na rekonstrukci panelákového bytu. Součástí smlouvy je položkový rozpočet prací a zařizovacích předmětů. Zaplatil jsem zálohu. Zhotovitel ve 14 dnech udělal část prací (vyboural jádro, vyzdil nové stěny, instaloval přívody a odpady, zhotovil část elektroinstalace…). Jednoho dne v dopoledních hodinách navezl do bytu část zařizovacích předmětů, hodil klíče od bytu do poštovní schránky a večer emailem vypověděl smlouvu s účelovou argumentací. Domnívám se, že zhotovitel odstoupil od smlouvy, protože jsem ho kritizoval emailem den před vypovězením smlouvy za nedostatečný prostor (27 cm) pro nohy mezi předním okrajem WC mísy a dveřmi. Následně mně zhotovitel poslal zjišťovací protokol, jakousi forma vyúčtování, který obsahuje položkově cenu prací skutečně realizovaných a dále obsahuje také zařizovací předměty, které už nastěhoval do bytu. Zhotovitel sdělil, že zbytek zařizovacích předmětů ještě dodá. Žádný bod smlouvy o dílo nezmiňuje povinnost objednavatele převzít (a tím pádem také zaplatit) nezamontované zařizovací předměty , žádnou kupní smlouvu jsem neuzavřel. Prosím o informaci, zda povinnost objednavatele odebrat nenamontované zařizovací předměty od zhotovitele vyplývá z nějakého paragrafu občanského zákoníku. Předem moc děkuji za radu. S pozdravem Milda

Dotaz poslal/a: Topa, 03. 08. 2019 18:54

Dobrý den,
děkujeme, že jste využil služeb naší poradny a k Vašemu dotazu nám dovolte sdělit následující:

Stěžejním dokumentem bude předmětná smlouva o dílo. V dané věci je třeba se zejméná zabývat předmětným odstoupením. Bez znalosti smlouvy a textace odstoupení bohužel nejsme schopni podat jasnou odpověď.Obecně odstoupení ruší závazek od počátku, tedy ex tunc. Pokud ale právní řád přiznává možnost odstoupení pouze s účinky do budoucna, tedy od nesplněné části sjednaného plnění, zaniká závazek od okamžiku odstoupení, tedy ex nunc. Odstoupení od smlouvy však vyvolává účinky pouze mezi smluvními stranami a nedotýká se práv třetích osob nabytých v dobré víře. V souvislosti s odstoupením od smlouvy je také důležité si uvědomit i to, že odstoupením od smlouvy nezanikají právo na náhradu škody, nárok na smluvní pokutu nebo úrok z prodlení, ani ujednání, která mají smluvní strany zavazovat i po odstoupení od smlouvy, zajištění závazku a v případě odstoupení pouze od části plnění i práva z vadného plnění. Ustanovení § 2594 odst. 1 občanského zákoníku stanoví, že zhotovitel je povinen bezodkladně upozornit objednatele na nevhodnou povahu věci nebo příkazu, který byl zhotoviteli udělen.

Pro hlubší právní analýzu, kterou lze poskytnout pouze na základě úplné znalosti daného případu a faktického stavu věcí, a popřípadě vyhotovení relevantní dokumentace, či kompletní zastoupení, nás neváhejte kontaktovat na níže uvedené emailové adrese. Rádi Vám s Vaším problémem pomůžeme.

Lefensor, s.r.o.
Your reliable partner
E-mail: info@lefensor.eu
Web: www.lefensor.eu

Lefensor, s.r.o., 09. 08. 2019 17:08

Nenalezeny žádné články

Partner sekce

Lefensor, s.r.o.

Lefensor, s.r.o.

Společnost Lefensor, s.r.o., úspěšně působí na trhu již od roku 1997. V současné době se orientuje zejména na právní a poradenskou podporu poskytovanou malým až středním podnikům, živnostníkům a nepodnikatelským subjektům – osobám, sdružením, atp. Naším cílem je poskytnout kompletní a komplexní právní zázemí všem našim klientům, a to v lepší kvalitě a rychleji než konkurence, za stejných jistot a nejnižší cenu na trhu. Díky vlastním, kvalitním lidským zdrojům a řadě spolupracujících subjektů jsme schopni zajistit všechny námi nabízené služby za zlomek jejich tržní ceny. Naším mottem není jednorázová spolupráce za vysokou cenu, ale dlouhodobé budování vzájemné důvěry založené na kvalitních službách.

Za tuto kategorii odpovídá:

Lefensor, s.r.o.

http://www.lefensor.eu/

Partnerem poradny od: 8. 10. 2014

Ušetřete s Peníze.cz

Naši čtenáři s námi ušetřili už  15 040 325 Kč. Podívejte se na poslední poptávky a vyzkoušejte nás také. Vše je zcela zdarma.

Aktuální články

Příspěvek ke karanténě zatím nedostanete. Izolačka začne později

Příspěvek ke karanténě zatím nedostanete. Izolačka začne později

Mimořádný příspěvek k náhradě mzdy měl motivovat zaměstnance, aby nahlašovali kontakty...více

Nová Škoda Kodiaq RS. Obratný obr, co zabíjí nudu

Nová Škoda Kodiaq RS. Obratný obr, co zabíjí nudu

Když jsme testovali původní verzi, nazvali jsme ji „snem českého manažera i chalupáře“....více

Cesta do Chorvatska se zjednoduší. Slovinsko má e-známky

Cesta do Chorvatska se zjednoduší. Slovinsko má e-známky

Cesta přes slovinské dálnice, třeba do Chorvatska, bude o kousek pohodlnější. Shánění,...více

Interaktivní grafiky

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Vyznat se ve výpisu z katastru nemovitostí je často složité. Připravili jsme průvodce, který vám pomůže se zorientovat v jeho jednotlivých částech.

Spočítejte si osobní inflaci

Spočítejte si osobní inflaci

Inflace se měří indexem cen průměrného koše výrobků a služeb. Jenže každý kupuje něco jiného, proto na každého inflace působí jinak.

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Unikátní mapa, na které můžete sledovat vývoj nezaměstnanosti a průměrných platů v jednotlivých českých krajích od roku 2006.

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů
Partners Financial Services
Nadílka

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.