Poradna - odstoupení od smlouvy

Dobrý den, dcera podepsala smlouvu o nájmu bytu k 1.8.2018. vše se jevilo v poádku. Ctěla si na vlastní náklady hned první den vymalovat jak se s pronajímatelem dohodli. zjistila však, že stěny jsou vlhké a odpadává omýtka i s barvou. navíc v kuchyni pod linoleem se udělala boele a když nadzvedla roh, zjistila, že podlaha je udělaná s OSB desek, které jsou pokryté črnou prorostlou plísní pod celou kuchyní.Ihned kontaktovala pronajimatele s tím, že chce odstoupit d uzavřené smlouvy a požaduje vrácení nájmu i kauce. Pronajímatel s tím nesouhlasil. Požaduje po ní aby podala řádnou vápověď s tříměsíční výpovědní lhůtou. Co máme dělat? L.M.

Dotaz poslal/a: mozolličová, 02. 08. 2018 12:35

Dobrý den,
děkujeme, že jste využil služeb naší poradny a k Vašemu dotazu nám dovolte sdělit následující:

Dle ustanovení § 2243 Občanského zákoníku je byt způsobilý k nastěhování a obývání, odpovídá-li ujednáním ve smlouvě, a není-li nic ujednáno, je byt způsobilý k nastěhování a obývání, pokud je čistý a ve stavu, který se obvykle považuje za dobrý. S ohledem na Vámi popsanou situaci lze tedy konstatovat, že byt není způsobilý k obývání. Poté nastávají tyto možnosti.

První možnosti je požadovat po pronajímateli splnění smlouvy dle ustanovení § 2243 odst. 2 druhá věta Občanského zákoníku. Splněním smlouvy je myšleno povinnost pronajímatele uvést byt do takového stavu aby odpovídal nájemní smlouvě. Následně v době trvání vady na bytě má nájemce nárok na přiměřenou slevu z nájemného v souladu s ustanovením § 2245 Občanského zákoníku, tedy dokud pronajímatel vadu neodstraní a s tím je ve spojení i právo nájemce uvedené v ustanovení § 2244 odst. (1) Občanského zákoníku, tj. není-li v ujednanou dobu byt způsobilý k nastěhování a obývání nebo je-li byt ve stavu, který neodpovídá sdělení pronajímatele, má nájemce právo odmítnout se nastěhovat. Nastěhuje-li se, má právo požadovat na pronajímateli splnění smlouvy; neučiní-li tak bez zbytečného odkladu, jeho právo zaniká.

Druhou možností je trvat na odstoupení od smlouvy pro porušení smlouvy podstatným způsobem v souladu s ustanovením § 2002 Občanského zákoníku, které obsahuje oběcně možnost zániku závazku. Poruší-li strana smlouvu podstatným způsobem, může druhá strana bez zbytečného odkladu od smlouvy odstoupit. Podstatné je takové porušení povinnosti, o němž strana porušující smlouvu již při uzavření smlouvy věděla nebo musela vědět, že by druhá strana smlouvu neuzavřela, pokud by toto porušení předvídala. Pronajímatel svým chováním porušuje i další právní předpisy (občanský zákoník, hygienické normy apod.).

Pro hlubší právní analýzu, kterou lze poskytnout pouze na základě úplné znalosti daného případu a faktického stavu věcí, a popřípadě vyhotovení relevantní dokumentace, či kompletní zastoupení, nás neváhejte kontaktovat na níže uvedené emailové adrese. Rádi Vám s Vaším problémem pomůžeme.

Lefensor, s.r.o.
Your reliable partner
E-mail: info@lefensor.eu
Web: www.lefensor.eu

Lefensor, s.r.o., 09. 08. 2018 12:22

Nenalezeny žádné články

Partner sekce

Lefensor, s.r.o.

Lefensor, s.r.o.

Společnost Lefensor, s.r.o., úspěšně působí na trhu již od roku 1997. V současné době se orientuje zejména na právní a poradenskou podporu poskytovanou malým až středním podnikům, živnostníkům a nepodnikatelským subjektům – osobám, sdružením, atp. Naším cílem je poskytnout kompletní a komplexní právní zázemí všem našim klientům, a to v lepší kvalitě a rychleji než konkurence, za stejných jistot a nejnižší cenu na trhu. Díky vlastním, kvalitním lidským zdrojům a řadě spolupracujících subjektů jsme schopni zajistit všechny námi nabízené služby za zlomek jejich tržní ceny. Naším mottem není jednorázová spolupráce za vysokou cenu, ale dlouhodobé budování vzájemné důvěry založené na kvalitních službách.

Za tuto kategorii odpovídá:

Lefensor, s.r.o.

http://www.lefensor.eu/

Partnerem poradny od: 8. 10. 2014

Ušetřete s Peníze.cz

Naši čtenáři s námi ušetřili už  16 117 415 Kč. Podívejte se na poslední poptávky a vyzkoušejte nás také. Vše je zcela zdarma.

Aktuální články

ČEZ ve výprodeji. Investory děsí nová daň, akcie spadly

ČEZ ve výprodeji. Investory děsí nová daň, akcie spadly

Akcie ČEZ na pražské burze dnes ztratila více jak desetinu z ceny. Investoři dnešním výprodejem...více

Na bankomat vůbec nesáhnete. Spořitelna spouští nové výběry

Na bankomat vůbec nesáhnete. Spořitelna spouští nové výběry

Česká spořitelna jako první v Česku nabízí QR výběry z bankomatů. Kdo má v chytrém telefonu...více

Nejlepší spořicí účty už začínají pětkou. Velké porovnání

Nejlepší spořicí účty už začínají pětkou. Velké porovnání

ČNB v minulém týdnu znovu výrazně zvýšila základní sazbu, od které se nepřímo odvíjejí...více

Interaktivní grafiky

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Vyznat se ve výpisu z katastru nemovitostí je často složité. Připravili jsme průvodce, který vám pomůže se zorientovat v jeho jednotlivých částech.

Spočítejte si osobní inflaci

Spočítejte si osobní inflaci

Inflace se měří indexem cen průměrného koše výrobků a služeb. Jenže každý kupuje něco jiného, proto na každého inflace působí jinak.

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Unikátní mapa, na které můžete sledovat vývoj nezaměstnanosti a průměrných platů v jednotlivých českých krajích od roku 2006.

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů
Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.