Poradna - zpožděné vyúčtování vody po dvou letech

Dobrý den, 30.5. jsem posílala dotaz viz výše. Od jedné právničky přišla tato rada se zdůvodněním.vyúčtování by se mělo řídit zákonem, který přikládám v příloze ( podstatné paragrafy ). Znamená to, že SVJ by Vám jako vlastníkům bytů mělo vyúčtovat poskytnuté služby vždy do 4 měsíců po konci zúčtovacího období, pokud se tak nestane máte nárok na pokutu ve výši 50,-Kč za každý den prodlení ( tj. za rok přes 18.000,-Kč ). SVJ má s družstvem uzavřenu smlouvu, dle které by Vám družstvo v souladu se zákonem mělo zpracovávat vyúčtování služeb, pokud řádně své povinnosti neplnilo, vznikla SVJ škoda, kterou by mu mělo družstvo uhradit. Takovou škodu by bylo možné započítat vůči povinnosti zaplatit služby. Znovu prosím o radu, máme doplatit cca 10 tisíc, což je pro nás velký problém Děkuji za odpověď M. Čepeláková

Dotaz poslal/a: Papírenská 105, 05. 06. 2018 15:31

Dobrý den,
děkujeme, že jste využil služeb naší poradny a k Vašemu dotazu nám dovolte sdělit následující:
"Hrazení služeb spojených s užíváním bytu je upraveno zákonem č. 67/2013 Sb. Dle  zákona si SVJ či družstvo může libovolně upravit způsob hrazení záloh za služby. Pokud způsob hrazení není upraveno rozhodnutím SVJ či družstva, postupuje se poté dle ustanovení § 4 předmětného zákona, který stanovuje, že pokud nedojde-li k ujednání o zálohách na dodávku vody a odvádění odpadních vod, nebo není-li přijato rozhodnutí družstva, nebo SVJ, měsíční zálohy se pro každé zúčtovací období vypočítají z výše maximálně jedné dvanáctiny dodávek, a to podle skutečné spotřeby vody za předchozí roční období nebo podle směrných čísel roční potřeby vody vynásobené cenami sjednanými s dodavatelem. Lze tedy konstatovat, že záleží  na úpravě stanov Vašeho SVJ. Pokud je ve stanovách obsažena povinnost platit zálohy za služby dopředu, musíte se touto povinností řídit.

Jak sama uvádíte dle § 7 zák. č. 67/2013 Sb., je SVJ povinno vyúčtovat vlastníkům jednotek služby a vyúčtování doručit nejpozději do čtvrtého měsíce od skončení příslušného zúčtovacího období. Pokud tutu povinnost poskytoval nesplní je poté dle § 13 téhož zákona povinnen zaplatit pokuta za každý den prodlení. Zde je potřeba upozornit, že výše pokuty může bt upravena stanovami SVJ. Pokud stanovy výši pokuty neupravují je poté stanovena zákonem č. 67/2013 Sb. ve výši 50,- Kč za každý den prodlení.

Závěrem lze shrnout, že pokud Vám vznikl nedoplatek za rok 2015, jste stále povinni tento nedoplatek zaplatit, nehledě na to, že jste o této skutečnosti byla informována až v letošním roce. Na druhou stranu, pokud SVJ nesplnilo svoji povinnost vyúčtovat služby do 4 měsíců od konce zúčtovacího období, vznikl Vám nárok na zaplacení pokuty za každý den prodlení. Následně lze poté tyto dva závazky, tedy zaplacení Vašeho nedoplatku a povinnost SVJ zaplatit Vám pokutu započíst v souladu s § 1982 Občanského zákoníku. "

Pro hlubší právní analýzu, kterou lze poskytnout pouze na základě úplné znalosti daného případu a faktického stavu věcí, a popřípadě vyhotovení relevantní dokumentace, či kompletní zastoupení, nás neváhejte kontaktovat na níže uvedené emailové adrese. Rádi Vám s Vaším problémem pomůžeme.

Lefensor, s.r.o.
Your reliable partner
E-mail: info@lefensor.eu
Web: www.lefensor.eu

Lefensor, s.r.o., 11. 06. 2018 16:17

Nenalezeny žádné články

Partner sekce

Lefensor, s.r.o.

Lefensor, s.r.o.

Společnost Lefensor, s.r.o., úspěšně působí na trhu již od roku 1997. V současné době se orientuje zejména na právní a poradenskou podporu poskytovanou malým až středním podnikům, živnostníkům a nepodnikatelským subjektům – osobám, sdružením, atp. Naším cílem je poskytnout kompletní a komplexní právní zázemí všem našim klientům, a to v lepší kvalitě a rychleji než konkurence, za stejných jistot a nejnižší cenu na trhu. Díky vlastním, kvalitním lidským zdrojům a řadě spolupracujících subjektů jsme schopni zajistit všechny námi nabízené služby za zlomek jejich tržní ceny. Naším mottem není jednorázová spolupráce za vysokou cenu, ale dlouhodobé budování vzájemné důvěry založené na kvalitních službách.

Za tuto kategorii odpovídá:

Lefensor, s.r.o.

http://www.lefensor.eu/

Partnerem poradny od: 8. 10. 2014

Ušetřete s Peníze.cz

Naši čtenáři s námi ušetřili už  16 117 415 Kč. Podívejte se na poslední poptávky a vyzkoušejte nás také. Vše je zcela zdarma.

Aktuální články

Na bankomat vůbec nesáhnete. Spořitelna spouští nové výběry

Na bankomat vůbec nesáhnete. Spořitelna spouští nové výběry

Česká spořitelna jako první v Česku nabízí QR výběry z bankomatů. Kdo má v chytrém telefonu...více

Nejlepší spořicí účty už začínají pětkou. Velké porovnání

Nejlepší spořicí účty už začínají pětkou. Velké porovnání

ČNB v minulém týdnu znovu výrazně zvýšila základní sazbu, od které se nepřímo odvíjejí...více

Nová šance pro dlužníky. Milostivé léto čeká pokračování

Nová šance pro dlužníky. Milostivé léto čeká pokračování

Druhé milostivé léto začne 1. září a skončí 30. listopadu 2022. Původní pravidla této...více

Interaktivní grafiky

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Vyznat se ve výpisu z katastru nemovitostí je často složité. Připravili jsme průvodce, který vám pomůže se zorientovat v jeho jednotlivých částech.

Spočítejte si osobní inflaci

Spočítejte si osobní inflaci

Inflace se měří indexem cen průměrného koše výrobků a služeb. Jenže každý kupuje něco jiného, proto na každého inflace působí jinak.

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Unikátní mapa, na které můžete sledovat vývoj nezaměstnanosti a průměrných platů v jednotlivých českých krajích od roku 2006.

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů
Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.