Poradna - zpožděné vyúčtování vody po dvou letech

Dobrý den, prosíme o radu zda máme zaplatit dopředu zálohu na vyúčtování vody. Správce našeho bytového domu nám při letošním vyúčtování vody sdělil, že máme dluh na vodě z roku 2015. Prý, že jsme platili pozadu a jejich praxe je dopředu. Každoročně chodilo vyúčtování vcelku dle námi ověřených údajů.Nikdo nás na nic neupozornil, vše se zdálo v pořádku. Dluh nebyl zapracován do vyúčtování jeden rok prý nedopatřením a druhý rok proto, že účetní byla v dlohodobé prac. neschopnosti. Když nezaplatíme, budeme prý dluh před sebou valit dál. Můžeme se nějak bránit? Děkuji za odpověd M. Čepeláková

Dotaz poslal/a: Papírenská 105, 30. 05. 2018 20:40

Dobrý den,
děkujeme, že jste využil služeb naší poradny a k Vašemu dotazu nám dovolte sdělit následující:

"Hrazení služeb spojených s užíváním bytu je upraveno zákonem č. 67/2013 Sb. Dle  zákona si SVJ či družstvo může libovolně upravit způsob hrazení záloh za služby. Pokud způsob hrazení není upraveno rozhodnutím SVJ či družstva, postupuje se poté dle ustanovení § 4 předmětného zákona, který stanovuje, že pokud nedojde-li k ujednání o zálohách na dodávku vody a odvádění odpadních vod, nebo není-li přijato rozhodnutí družstva, nebo SVJ, měsíční zálohy se pro každé zúčtovací období vypočítají z výše maximálně jedné dvanáctiny dodávek, a to podle skutečné spotřeby vody za předchozí roční období nebo podle směrných čísel roční potřeby vody vynásobené cenami sjednanými s dodavatelem. Lze tedy konstatovat, že záleží  na úpravě stanov Vašeho SVJ. Pokud je ve stanovách obsažena povinnost platit zálohy za služby dopředu, musíte se touto povinností řídit.

Jak sama uvádíte dle § 7 zák. č. 67/2013 Sb., je SVJ povinno vyúčtovat vlastníkům jednotek služby a vyúčtování doručit nejpozději do čtvrtého měsíce od skončení příslušného zúčtovacího období. Pokud tutu povinnost poskytoval nesplní je poté dle § 13 téhož zákona povinnen zaplatit pokuta za každý den prodlení. Zde je potřeba upozornit, že výše pokuty může bt upravena stanovami SVJ. Pokud stanovy výši pokuty neupravují je poté stanovena zákonem č. 67/2013 Sb. ve výši 50,- Kč za každý den prodlení.

Závěrem lze shrnout, že pokud Vám vznikl nedoplatek za rok 2015, jste stále povinni tento nedoplatek zaplatit, nehledě na to, že jste o této skutečnosti byla informována až v letošním roce. Na druhou stranu, pokud SVJ nesplnilo svoji povinnost vyúčtovat služby do 4 měsíců od konce zúčtovacího období, vznikl Vám nárok na zaplacení pokuty za každý den prodlení. Následně lze poté tyto dva závazky, tedy zaplacení Vašeho nedoplatku a povinnost SVJ zaplatit Vám pokutu započíst v souladu s § 1982 Občanského zákoníku. "


Pro hlubší právní analýzu, kterou lze poskytnout pouze na základě úplné znalosti daného případu a faktického stavu věcí, a popřípadě vyhotovení relevantní dokumentace, či kompletní zastoupení, nás neváhejte kontaktovat na níže uvedené emailové adrese. Rádi Vám s Vaším problémem pomůžeme.

Lefensor, s.r.o.
Your reliable partner
E-mail: info@lefensor.eu
Web: www.lefensor.eu

Lefensor, s.r.o., 11. 06. 2018 16:13

Nenalezeny žádné články

Partner sekce

Lefensor, s.r.o.

Lefensor, s.r.o.

Společnost Lefensor, s.r.o., úspěšně působí na trhu již od roku 1997. V současné době se orientuje zejména na právní a poradenskou podporu poskytovanou malým až středním podnikům, živnostníkům a nepodnikatelským subjektům – osobám, sdružením, atp. Naším cílem je poskytnout kompletní a komplexní právní zázemí všem našim klientům, a to v lepší kvalitě a rychleji než konkurence, za stejných jistot a nejnižší cenu na trhu. Díky vlastním, kvalitním lidským zdrojům a řadě spolupracujících subjektů jsme schopni zajistit všechny námi nabízené služby za zlomek jejich tržní ceny. Naším mottem není jednorázová spolupráce za vysokou cenu, ale dlouhodobé budování vzájemné důvěry založené na kvalitních službách.

Za tuto kategorii odpovídá:

Lefensor, s.r.o.

http://www.lefensor.eu/

Partnerem poradny od: 8. 10. 2014

Ušetřete s Peníze.cz

Naši čtenáři s námi ušetřili už  16 117 415 Kč. Podívejte se na poslední poptávky a vyzkoušejte nás také. Vše je zcela zdarma.

Aktuální články

P2P musí zůstat mezi lidmi. Roger ukazuje cestu

P2P musí zůstat mezi lidmi. Roger ukazuje cestu

Rovný rovnému, dalo by se přeložit anglické peer-to-peer, zkracované na P2P. Sdílení dokumentů...více

Neplatiči výživného dostanou stopku na hazardní hry

Neplatiči výživného dostanou stopku na hazardní hry

Rejstřík vyloučených osob z hazardních her se od začátku července rozšíří o přibližně...více

Životní minimum opět stoupne, schválila vláda

Životní minimum opět stoupne, schválila vláda

Životní a existenční minimum stoupnou od července o 8,8 procenta. Rozhodla o tom vláda...více

Interaktivní grafiky

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Vyznat se ve výpisu z katastru nemovitostí je často složité. Připravili jsme průvodce, který vám pomůže se zorientovat v jeho jednotlivých částech.

Spočítejte si osobní inflaci

Spočítejte si osobní inflaci

Inflace se měří indexem cen průměrného koše výrobků a služeb. Jenže každý kupuje něco jiného, proto na každého inflace působí jinak.

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Unikátní mapa, na které můžete sledovat vývoj nezaměstnanosti a průměrných platů v jednotlivých českých krajích od roku 2006.

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů
Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.