Poradna - Rozvod

Dobrý den. Jsem na mateřské dovolené (syn 1rok, dcera 3,5roku). Manžel se chce rozvádět, tvrdí,ze nechce být semnou,ale zároveň je prý zamilovaný do své kolegyně. Za rozpad manželství muže on a mě by zajímalo,jak by to bylo po rozvodu. Můj měsíční příjem je 6 tisíc. Máme společný barák a hypotéku na 4,5 milionu. Chtěla bych vědět,zda by manžel musel nám zajistit nějakém bydlení a co všechno ,když můj příjem je tak malý a jeho je 60 tisíc hrubého. Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Kristina91, 14. 03. 2018 08:25

Dobrý den,
děkujeme, že jste využil služeb naší poradny a k Vašemu dotazu nám dovolte sdělit následující:

Důvodem k rozvodu manželství je dle § 755 Občanského zákoníku hluboké, trvalé a nenapravitelné rozvrácení soužití manželů, kdy nelze očekávat jeho obnovení. Posouzení tohoto rozvratu je poté v diskreci soudu, který posuzuje každý případ jednotlivě. Lze však konstatovat, že v současné praxi soudů, dochází k rozvedení většiny manželství. Na základě Vámi nastíněných okolností se dá předpokládat tento závěr.

Prvním krokem před samotnou žádostí o rozvod je podání návrhu na úpravu poměrů nezletilých dětí na dobu po rozvodu. Tento návrh by měl obsahovat všechny podstatné náležitosti týkající se vašich nezletilých dětí a to konkrétně, kterému z rodičů bude dítě svěřeno do výchovy, zdali se bude jednat např. o střídavou péči, jak často bude pobývat u druhého a jak vysoké bude výživné. Tento návrh je oprávněn podat každý z rodičů u okresního soudu, v jehož obvodu dítě žije. Je důležité upozornit, že bez vyřešení poměrů nezletilých dětí soud Vaše manželství nikdy nerozvede. Ideální je, když se dokážete s bývalým partnerem na péči o dítě dohodnout. V případě, že takové řešení není možné, upraví poté poměry soud.

Po soudním rozhodnutí o úpravě poměrů nezletilých dětí na dobu po rozvodu můžete přistoupit k podání žádosti o rozvod. V takovém případě se Vám nabízejí dvě možnosti a to řízení sporné či nesporné (nezjišťují se příčiny rozvratu manželství). O řízení nesporné se bude jednat, bude-li ke dni zahájení řízení o rozvod trvat manželství nejméně 1 rok s tou podmínkou, že manželé spolu již déle, než 6 měsíců nežijí a další podmínky jsou: domluva o úpravě majetkových poměrů, bydlení a na úpravě poměrů nezletilého dítěte. V takovém případě podáte návrh na rozvod manželství společně či se k němu druhý z manželů připojí. Součástí tohoto návrhu bude smlouva (dohoda) o vypořádání vzájemných majetkových poměrů, bydlení a případně o výživném (na výživné má za určitých podmínek nárok i druhý manžel a to dle § 760 a násl. občanského zákoníku). V takovém případě se soud zkoumáním rozvratu manželství nijak zvlášť nezabývá a až na pár výjimek manželství z pravidla rozvede.

Sporné rozvodové řízení je mnohem komplikovanější, delší a v neposlední řadě i dražší. Soud bude zkoumat, zdali nastal trvalý rozvrat manželství a upraví majetkové poměry dle uvážení. Také je možnost, že pokud jeden z partnerů s rozvodem nesouhlasí, protože se sám na jeho rozvratu nepodílel a byla mu způsobena zvlášť závažná újma, může soud rozvod zamítnout. Toto je v praxi jen ve zcela výjimečných případech a nestane se tak, když spolu manželé již více než 3 roky nežijí. Lze konstatovat, že velikou roli u sporného rozvodového řízení hraje schopný advokát, který dokáže bránit zájmy svého klienta.

Doufáme, že jsme Vám byli schopni stručně popsat průběh rozvodového řízení a jeho možná úskalí.

Pro hlubší právní analýzu, kterou lze poskytnout pouze na základě úplné znalosti daného případu a faktického stavu věcí, a popřípadě vyhotovení relevantní dokumentace, či kompletní zastoupení, nás neváhejte kontaktovat na níže uvedené emailové adrese. Rádi Vám s Vaším problémem pomůžeme.

Lefensor, s.r.o.
Your reliable partner
E-mail: info@lefensor.eu
Web: www.lefensor.eu

Lefensor, s.r.o., 22. 03. 2018 15:52

Nenalezeny žádné články

Partner sekce

Lefensor, s.r.o.

Lefensor, s.r.o.

Společnost Lefensor, s.r.o., úspěšně působí na trhu již od roku 1997. V současné době se orientuje zejména na právní a poradenskou podporu poskytovanou malým až středním podnikům, živnostníkům a nepodnikatelským subjektům – osobám, sdružením, atp. Naším cílem je poskytnout kompletní a komplexní právní zázemí všem našim klientům, a to v lepší kvalitě a rychleji než konkurence, za stejných jistot a nejnižší cenu na trhu. Díky vlastním, kvalitním lidským zdrojům a řadě spolupracujících subjektů jsme schopni zajistit všechny námi nabízené služby za zlomek jejich tržní ceny. Naším mottem není jednorázová spolupráce za vysokou cenu, ale dlouhodobé budování vzájemné důvěry založené na kvalitních službách.

Za tuto kategorii odpovídá:

Lefensor, s.r.o.

http://www.lefensor.eu/

Partnerem poradny od: 8. 10. 2014

Ušetřete s Peníze.cz

Naši čtenáři s námi ušetřili už  16 117 415 Kč. Podívejte se na poslední poptávky a vyzkoušejte nás také. Vše je zcela zdarma.

Aktuální články

ČEZ ve výprodeji. Investory děsí nová daň, akcie spadly

ČEZ ve výprodeji. Investory děsí nová daň, akcie spadly

Akcie ČEZ na pražské burze dnes ztratila více jak desetinu z ceny. Investoři dnešním výprodejem...více

Na bankomat vůbec nesáhnete. Spořitelna spouští nové výběry

Na bankomat vůbec nesáhnete. Spořitelna spouští nové výběry

Česká spořitelna jako první v Česku nabízí QR výběry z bankomatů. Kdo má v chytrém telefonu...více

Nejlepší spořicí účty už začínají pětkou. Velké porovnání

Nejlepší spořicí účty už začínají pětkou. Velké porovnání

ČNB v minulém týdnu znovu výrazně zvýšila základní sazbu, od které se nepřímo odvíjejí...více

Interaktivní grafiky

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Vyznat se ve výpisu z katastru nemovitostí je často složité. Připravili jsme průvodce, který vám pomůže se zorientovat v jeho jednotlivých částech.

Spočítejte si osobní inflaci

Spočítejte si osobní inflaci

Inflace se měří indexem cen průměrného koše výrobků a služeb. Jenže každý kupuje něco jiného, proto na každého inflace působí jinak.

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Unikátní mapa, na které můžete sledovat vývoj nezaměstnanosti a průměrných platů v jednotlivých českých krajích od roku 2006.

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů
Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.