Poradna - SVj

Dobrý den, koupila jsem si byt ve SVJ, který již měl provedenou rekonstrukci lodžie včetně zasklení. Lodžie je součástí bytu, nejedná se o společnou část. SVJ provedlo rekonstrukci lodžií z dlouhodobé zálohy na opravy (i když tu lze použít jen na společné části, kterou lodžie není), i když jsem byla proti a tudíž SVJ nemělo souhlas všech vlastníků. Dále SVJ rozhodlo, že byty, které lodžii nemají, budou z dlouhodobé zálohy na opravy vyplaceny z důvodu nečerpání dlouhodobé zálohy. Já jsem trvala také na vyplacení z důvodu, že již rekonstrukci mám provedenou, ale bylo mi řečeno, že si mám udělat nové, s čímž jsem nesouhlasila a po písemném oznámení SVJ jsem přistoupila ke vzájemnému zápočtu dle par. 1982 NOZ. Cena rekonstrukce lodžie a zasklení na jeden byt byla 24tisíc. Já platím měsíčně dlouhodobou zálohu 1.500,- a zálohy na služby 2500,- Kč, takže jsem oznámila SVJ, že z důvodu nečerpání finančních prostředků na dlouhodobé záloze ve výši 24tisíc přistupuju ke vzájemnému zápočtu vzniklého na dlouhodobé záloze (24tisíc) a záloh na služby a dlouhodobé zálohy po dobu 6 měsíců (4000*6), protože by bylo v rozporu s dobrými mravy, aby někdo finanční prostředky čerpal, někdo byl vyplácen a někdo nedostal nic, i když také řádně platil. Na moje doporučené dopisy nikdo nereagoval, až nyní mi přišel od soudu platební rozkaz spolu s žalobou na úhradu dlužné částky ve výši 24000Kč. Chtěla bych se poradit, jestli má taková žaloba šanci na úspěch, když SVJ nevznikla žádná škoda, protože, kdybych peníze z dlouhodobé zálohy nečerpala, vznikl by mi oproti ostatním členům SVJ na dlouhodobé záloze přeplatek, nebo kdyby si ostatní členové SVJ zaplatili rekonstrukci ze svého k dané situaci by vůbec nedošlo. Nevidím rozdíl v tom, jestli je dlouhodobá záloha neoprávněně čerpána na lodžie, které nejsou společnou částí nebo na zálohy. Děkuji za odpověď. Vildová

Dotaz poslal/a: vildova7, 04. 02. 2018 06:51

Dobrý den,
děkujeme, že jste využila služeb naší poradny a k Vašemu dotazu nám dovolte sdělit následující:

Abychom byli schopni na Váš dotaz přesněji odpovědět, museli bychom nahlédnout do prohlášení vlastníka a přesné vymezení lodžií. Vycházíme-li z informací uvedených ve Vašem dotazu, lze konstatovat, že postup SVJ je při nejmenším neobvyklý, ovšem domníváme se, že Vaše nesouhlasné stanovisko by na jeho výsledku nic neměnilo. Je obvyklé v SVJ, že jde-li o modernizaci, rekonstrukci a stavební úpravy, kterými se nemění vnitřní uspořádání domu a zároveň velikost spoluvlastnických podílů na společných částech domu, postačuje souhlas 3/4 většiny všech vlastníků jednotek a např. dle § 1206 odst. 2 občanského zákoníku platí, že k přijetí rozhodnutí shromáždění se vyžaduje souhlas nadpoloviční většiny hlasů vlastníků jednotek přítomných na shromáždění, pokud stanovy nebo zákon nevyžadují vyšší počet hlasů. Tedy bylo by třeba se podívat na přesnou úpravu stanov SVJ, kterého jste členem.

Co se týče samotných kroků SVJ, lze jen konstatovat, že postup, v němž SVJ autoritativně nařídí rekonstrukci lodžií nenáležejících ke společným částem domu, ale nýbrž do vlastnictví jednotlivých členů SVJ, lze chápat jako neoprávněný zásah do vlastnického práva. Lze si představit situaci, kdy SVJ nabídne peníze z fondu dlouhodobých oprav svým členům na opravu zmíněných lodžií. Ale je nemožné, aby SVJ svým členům diktovalo, jak mají nakládat se svým majetkem.

Na základě informací, které jste poskytla ve svém dotazu, nelze přesně určit z jakých finančních prostředků byla lodžie ve Vašem bytu rekonstruována předtím, než jste jej zakoupila. Pokud by byla rekonstrukce lodžie financována z fondu dlouhodobých oprav SVJ, lze konstatovat, že Vám poté právo na vyplacení nevyužitých finančních prostředků nevzniklo, jelikož tyto prostředky byly vynaloženy právě na předmětnou rekonstrukci. Pokud však Vaše lodžie byla rekonstruována z jiných prostředků, mohl by Vám vzniknout nárok, spolu s dalšími členy nevlastnícími lodžie, na vyplacení části finančních prostředků (24.000,- Kč). Domníváme se ale, že bylo chybou neplatit jak příspěvek do fondu dlouhodobých oprav, tak záloh na služby, jelikož záloh na služby se daná věc netýkala a v účetnictví půjde o zcela jiný účet.

Co se týče podané žaloby proti Vám, abychom byli schopni se k ní blíže a přesně vyjádřit, muselo by dojít k jejímu posouzení v kontextu i další dokumentace výše zmíněné. Zároveň Vy, s ohledem na způsob financování Vaší lodžie, můžete zvážit možnost podání žaloby proti SVJ o zaplacení 24.000,- Kč, z titulu nevyplacených finančních prostředku z fondu dlouhodobých oprav. Možnost podání žaloby bychom ale doporučovali v kontextu výše uvedeného textu nechat odborně posoudit.


Pro hlubší právní analýzu, kterou lze poskytnout pouze na základě úplné znalosti daného případu a faktického stavu věcí, a popřípadě vyhotovení relevantní dokumentace, či kompletní zastoupení, nás neváhejte kontaktovat na níže uvedené emailové adrese. Rádi Vám s Vaším problémem pomůžeme.

Lefensor, s.r.o.
Your reliable partner
E-mail: info@lefensor.eu
Web: www.lefensor.eu

Lefensor, s.r.o., 14. 02. 2018 08:05

Nenalezeny žádné články

Partner sekce

Lefensor, s.r.o.

Lefensor, s.r.o.

Společnost Lefensor, s.r.o., úspěšně působí na trhu již od roku 1997. V současné době se orientuje zejména na právní a poradenskou podporu poskytovanou malým až středním podnikům, živnostníkům a nepodnikatelským subjektům – osobám, sdružením, atp. Naším cílem je poskytnout kompletní a komplexní právní zázemí všem našim klientům, a to v lepší kvalitě a rychleji než konkurence, za stejných jistot a nejnižší cenu na trhu. Díky vlastním, kvalitním lidským zdrojům a řadě spolupracujících subjektů jsme schopni zajistit všechny námi nabízené služby za zlomek jejich tržní ceny. Naším mottem není jednorázová spolupráce za vysokou cenu, ale dlouhodobé budování vzájemné důvěry založené na kvalitních službách.

Za tuto kategorii odpovídá:

Lefensor, s.r.o.

http://www.lefensor.eu/

Partnerem poradny od: 8. 10. 2014

Ušetřete s Peníze.cz

Naši čtenáři s námi ušetřili už  16 117 415 Kč. Podívejte se na poslední poptávky a vyzkoušejte nás také. Vše je zcela zdarma.

Aktuální články

Zvýšení rodičovského příspěvku: Stoupne měsíční strop, celková částka ne

Zvýšení rodičovského příspěvku: Stoupne měsíční strop, celková částka ne

Kdo nedosáhl na mateřskou nebo ji má nízkou, může od července čerpat rodičovskou rychleji....více

4fin kupuje českou síť realitek Century 21

4fin kupuje českou síť realitek Century 21

Finančně poradenská společnost 4fin Better together dokončila akvizici českého zastoupení...více

Splátky hypoték vyskočí o tisíce. Pomůžeme, slibují banky

Splátky hypoték vyskočí o tisíce. Pomůžeme, slibují banky

Nejdůležitější je včasná reakce klienta, zdůrazňují banky. Možností je odklad splátky,...více

Interaktivní grafiky

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Vyznat se ve výpisu z katastru nemovitostí je často složité. Připravili jsme průvodce, který vám pomůže se zorientovat v jeho jednotlivých částech.

Spočítejte si osobní inflaci

Spočítejte si osobní inflaci

Inflace se měří indexem cen průměrného koše výrobků a služeb. Jenže každý kupuje něco jiného, proto na každého inflace působí jinak.

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Unikátní mapa, na které můžete sledovat vývoj nezaměstnanosti a průměrných platů v jednotlivých českých krajích od roku 2006.

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů
Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.