Dobrý den, před nedávnem jsme si s manželkou pořídili byt, který je součástí bytového domu o 2 bytech. Byty jsou rozděleni do osobního vlastnictví, ale chodba, půda, sklepní prostory a zahrada je rozdělena pouze ideální polovinou. S majitelem druhého bytu se neshodneme, co se týče rozdělení zahrady a sklepu a půdy. 2. majitel si dělá co chce na celém pozemku zahrady a přitom ji neudržuje, proto se o ni starám na vlastní náklady. Ve sklepě je to ještě horší. Ve vesnici není plyn, takže se topí na tuhá paliva. Polovinu sklepa která je pod jeho bytem má zaplněnou harampádím a nechává si skládat uhlí do poloviny sklepa pod naším bytem. Nechává všude nepořádek a neuklízí. Zahradu jsme chtěli oplotit, stačila by naše polovina (máme psa, tak aby mohl běhat na volno. Máme dítě a bojíme, aby nevběhlo na rušnou silnici, která přímo sousedí se zahradou), na to nám odvětil, že on plot nechce a nedá nám souhlas. Vždy když jsme se s ním chtěli domluvit na rozdělení sklepa, půdy a zahrady, tak nás odmítl, že s tím nic neuděláme a že si bude dělat co chce. Ještě dodatek rozdělení je možné byty jsou vedle sebe tudíž to šlo rozdělit na poloviny nad byty(půda), pod byty(sklep), a polovinu zahrady vždy kolem bytu. A neztratil by tím možnost přístupu. Mám nějaké možnosti jak si vynutit rozdělení ideálních polovin do osobního vlastnictví právní cestou?
Předem děkuji za radu
Dotaz poslal/a: proutek, 10. 09. 2017 13:26
Dobrý den,
děkujeme, že jste využil služeb naší poradny a k Vašemu dotazu nám dovolte sdělit následující:
Spoluvlastnictví je upraveno v § 1115 a násl. zák. č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, přičemž spoluvlastnický podíl upravuje § 1121 - § 1125 cit. zákona. U Vašeho problému se jedná o ideální spoluvlastnictví, což znamená, že každému z vás patří přesně polovina dané části nemovitosti, která ovšem nelze fyzicky určit. Výše spoluvlastnického podílu neodpovídá konkrétní části společné věci, ale každý z ideálních spoluvlastníků je spoluvlastníkem celé nerozdělené věci. Abyste předešli jakýmkoliv budoucím sporům, tak bychom ve Vašem případě doporučili, abyste uzavřeli s dotyčným sousedem inominátní dohodu dle § 1746 odst. 2. zák. č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, tzv. „Dohodu spoluvlastníků o užívání společné věci“, která se jeví jako vhodný nástroj pro vyřešení Vašeho problému. V dohodě lze mj. sjednat i jiný rozsah užívání, odlišný od poměru spoluvlastnických podílů, a to případně i za náhradu za nadužívání, zároveň lze sjednat i to, že rozdíl nebude kompenzován. Občanský zákoník v § 1123 pojednává o tom, že každý ze spoluvlastníků smí se svým podílem nakládat podle své vůle a nesmí svým chováním činit újmu ostatním spoluvlastníkům. Jinými slovy, pokud Vám soused škodí tak, jak popisujete, lze požádat soud o vyřešení předmětného sporu.
Pro hlubší právní analýzu, kterou lze poskytnout pouze na základě úplné znalosti daného případu a faktického stavu věcí, a popřípadě vyhotovení relevantní dokumentace, či kompletní zastoupení, nás neváhejte kontaktovat na níže uvedené emailové adrese. Rádi Vám s Vaším problémem pomůžeme.
Lefensor, s.r.o.
Your reliable partner
E-mail: info@lefensor.eu
Web: www.lefensor.eu
Lefensor, s.r.o., 13. 09. 2017 16:45