Poradna - plot

Dobrý den, vlastníme malé políčko, které na jedné straně sousedí s roklinou. V této roklině je dům se zahradou. Mezi těmito pozemky byla vždy hranice tvořená keřovitým porostem. Do tohoto domu se nastěhoval nový nájemce. Celou mez vykácel a nyní se chystá postavit plot na našem pozemku (cca 5 m od skutečné hranice). Naprosto nerespektuje katastrální mapu a domluva s ním není možná. Jak se můžeme bránit proti neoprávněné stavbě plotu? Jde o člověka, který pravděpodobně nevlastní žádný majetek, není tudíž pravděpodobné, že bychom z něj někdy vymohli jakoukoli náhradu škody. Můžeme ev. "jeho plot" na našem pozemku odstranit? A také bych se ráda zeptala, zda platí, že pokud je hranice v KN v digitální mapě červeně (tedy je nutné ji zpřesnit - souhlasným prohlášením o shodě na průběhu hranic pozemků sepsaného vlastníky všech dotčených pozemků), a jeden vlastník podepsat nechce, měl by on se domáhat žalobou u soudu, že hranice vede jinudy? A dokud by nebylo prokázáno, že hranice vede jinak, platí údaj zapsaný dle KN? Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Sarka16, 22. 07. 2017 06:03

Dobrý den,
děkujeme, že jste využil služeb naší poradny a k Vašemu dotazu nám dovolte sdělit následující:

Předesílám, že u sousedských sporů je vždy lepší situaci vyřešit domluvou, nebo mediací. Uvádíte, že dané problémy máte s nájemcem, doporučil bych tedy řešit celou věc s vlastníkem předmětné nemovité věci. Neoprávněná stavba je stavba zřízená na cizím pozemku, aniž by měl stavebník z hlediska práva oprávnění stavbu na cizím pozemku postavit. U neoprávněné stavby je oprávněn uspořádat poměry mezi vlastníkem pozemku a vlastníkem stavby, pokud se nedohodnou, pouze soud. Žalobu na uspořádání vlastnických poměrů může podat jak vlastník pozemku, tak vlastník neoprávněné stavby. Můžete se tedy u soudu domáhat, aby soud rozhodl o odstranění stavby na náklady stavebníka. Právo domáhat se odstranění stavby však vlastník pozemku ztrácí, pokud by se prokázalo, že o zřizování stavby věděl a tuto nezakázal. Vlastník pozemku má tedy vyloženě povinnost zakročit proti stavbě například podáním návrhu na předběžné opatření. §1020 OZ vztahující se k oprávněnosti zřizování stavby u hranice pozemků stanoví, že „ má-li pro to vlastník pozemku rozumný důvod, může požadovat, aby se soused zdržel zřizování stavby na sousedním pozemku v těsné blízkosti společné hranice“.

Pro hlubší právní analýzu, kterou lze poskytnout pouze na základě úplné znalosti daného případu a faktického stavu věcí, a popřípadě vyhotovení relevantní dokumentace, či kompletní zastoupení, nás neváhejte kontaktovat na níže uvedené emailové adrese. Rádi Vám s Vaším problémem pomůžeme.

Lefensor, s.r.o.
Your reliable partner
E-mail: info@lefensor.eu
Web: www.lefensor.eu

Lefensor, s.r.o., 27. 07. 2017 18:26

Nenalezeny žádné články

Partner sekce

Lefensor, s.r.o.

Lefensor, s.r.o.

Společnost Lefensor, s.r.o., úspěšně působí na trhu již od roku 1997. V současné době se orientuje zejména na právní a poradenskou podporu poskytovanou malým až středním podnikům, živnostníkům a nepodnikatelským subjektům – osobám, sdružením, atp. Naším cílem je poskytnout kompletní a komplexní právní zázemí všem našim klientům, a to v lepší kvalitě a rychleji než konkurence, za stejných jistot a nejnižší cenu na trhu. Díky vlastním, kvalitním lidským zdrojům a řadě spolupracujících subjektů jsme schopni zajistit všechny námi nabízené služby za zlomek jejich tržní ceny. Naším mottem není jednorázová spolupráce za vysokou cenu, ale dlouhodobé budování vzájemné důvěry založené na kvalitních službách.

Za tuto kategorii odpovídá:

Lefensor, s.r.o.

http://www.lefensor.eu/

Partnerem poradny od: 8. 10. 2014

Ušetřete s Peníze.cz

Naši čtenáři s námi ušetřili už  15 901 997 Kč. Podívejte se na poslední poptávky a vyzkoušejte nás také. Vše je zcela zdarma.

Aktuální články

Spořicí účty mají nového krále. Přehled nejlepších

Spořicí účty mají nového krále. Přehled nejlepších

Víc než desetinu úspor na běžném účtu může za rok ukousnout inflace. Jak je ochránit co...více

Zákaz starých kotlů v domácnostech se odkládá. Schváleno

Zákaz starých kotlů v domácnostech se odkládá. Schváleno

Konec starých kotlů v domácnostech se odkládá o dva roky. Návrh ministerstva životního...více

Svět bude jezdit v elektru. Co to znamená pro české dodavatele automobilek

Svět bude jezdit v elektru. Co to znamená pro české dodavatele automobilek

V něčem jsou elektrická auta stejná, některé komponenty jsou ale jiné a vyrábějí se z...více

Interaktivní grafiky

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Vyznat se ve výpisu z katastru nemovitostí je často složité. Připravili jsme průvodce, který vám pomůže se zorientovat v jeho jednotlivých částech.

Spočítejte si osobní inflaci

Spočítejte si osobní inflaci

Inflace se měří indexem cen průměrného koše výrobků a služeb. Jenže každý kupuje něco jiného, proto na každého inflace působí jinak.

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Unikátní mapa, na které můžete sledovat vývoj nezaměstnanosti a průměrných platů v jednotlivých českých krajích od roku 2006.

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů
Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.