Poradna - Ukončení ubytovací smlouvy na dobu určit

Dobrý den, mám pronajmutý byt na dobu určitou s ukončením do konce srpna, avšak se potřebuji odstěhovat. V kapitole 5., oddstavci 5 je napsáno: "Pro jiné případy se sjednává výpovědní lhůta jednoměsíční, jenž je platná pro obě strany této nájemní smlouvy a započne běžet dnem následujícím po doručení písemné výpovědi druhé straně této nájemní smlouvy. ". Pokud doručím písemnou výpověď do konce měsíce května mám na základě výše citovaného odstavce nárok na odstoupení od smlouvy? Níže přikládám relevantní části smlouvy. IV. Nájemní poměr se sjednává dohodou obou zúčastněných stran na dobu určitou jednoho roku, počínaje dnem 1. 9. 2016 a konče dnem 31. 8. 2017 s možností dalšího prodloužení po dohodě obou zúčastněných stran. Po ukončení nájmu je nájemce povinen vyklidit a předat předmět nájmu pronajímateli a nevzniká mu nárok na náhradní ubytování. Nájem skončí uplynutím doby na kterou byl sjednán, nedohodnou-li se strany smlouvy jinak. V. Výše nájmu ... atd. Případné nedoplatky nebo poškození předmětu nájmu je možno uhradit z uložené kauce, pokud se strany nedohodnou jinak. Dále budou platby nájemného probíhat vždy do 20 kalendářního dne měsíce na měsíc následující bezhotovostním převodem na účet pronajímatele, číslo účtu ... V případě, že bude nájemce v prodlení s platbou nájemného o dobu delší než-li 10 kalendářních dnů, má pronajímatel právo dát nájemci výpověď s 10-ti denní lhůtou na vystěhování, která započne běžet dnem následujícím po doručení písemné výpovědi nájemci. Pro jiné případy se sjednává výpovědní lhůta jednoměsíční, jenž je platná pro obě strany této nájemní smlouvy a započne běžet dnem následujícím po doručení písemné výpovědi druhé straně této nájemní smlouvy. VIII. Pro ostatní smluvní vztahy, které nejsou výslovně upraveny touto smlouvou , platí platné právní ustanovení Občanského zákoníku. V případě, že některé ustanovení této smlouvy je nebo se stane neúčinné, zůstávají ostatní ustanovení platná. Účastníci smlouvy se zavazují nahradit neúčinná ustanovení jinými, účinnými, která svým obsahem a smyslem nejlépe odpovídají ustanovení původnímu, neúčinnému.

Dotaz poslal/a: david789, 17. 05. 2017 11:13

Dobrý den,
děkujeme, že jste využil služeb naší poradny a k Vašemu dotazu nám dovolte sdělit následující:

V první řadě je zásadní rozdíl mezi odstoupením od smlouvy a její výpovědí. Nájem bytu je v občanském zákoníku upraven v ustanoveních § 2235 až § 2301. Skončení nájmu je pak upraveno v ust. § 2285-2296 OZ. Dle § 2286 výpověď nájmu vyžaduje písemnou formu, přičemž výpovědní doba běží od prvního dne kalendářního měsíce následujícího poté, co výpověď došla druhé straně. Výpověď ze strany nájemce je v OZ upravena v § 2287, kdy platí, že nájemce může vypovědět nájem na dobu určitou, změní-li se okolnosti, z nichž strany při vzniku závazku ze smlouvy o nájmu zřejmě vycházely, do té míry, že po nájemci nelze rozumně požadovat, aby v nájmu pokračoval. V první řadě bych tedy na Vašem místě zkusil dohodu s pronajímatelem. Pokud by dohody nebylo možné dosáhnout, bylo by nutné se opřít o výše zmíněnou změnu okolností, kdy bych se přiklonil k měsíční výpovědní lhůtě (smlouva) oproti tříměsíční (výkladové stanovisko č. 21).

Pro hlubší právní analýzu, kterou lze poskytnout pouze na základě úplné znalosti daného případu a faktického stavu věcí, a popřípadě vyhotovení relevantní dokumentace, či kompletní zastoupení, nás neváhejte kontaktovat na níže uvedené emailové adrese. Rádi Vám s Vaším problémem pomůžeme.

Lefensor, s.r.o.
Your reliable partner
E-mail: info@lefensor.eu
Web: www.lefensor.eu

Lefensor, s.r.o., 22. 05. 2017 14:37

Nenalezeny žádné články

Partner sekce

Lefensor, s.r.o.

Lefensor, s.r.o.

Společnost Lefensor, s.r.o., úspěšně působí na trhu již od roku 1997. V současné době se orientuje zejména na právní a poradenskou podporu poskytovanou malým až středním podnikům, živnostníkům a nepodnikatelským subjektům – osobám, sdružením, atp. Naším cílem je poskytnout kompletní a komplexní právní zázemí všem našim klientům, a to v lepší kvalitě a rychleji než konkurence, za stejných jistot a nejnižší cenu na trhu. Díky vlastním, kvalitním lidským zdrojům a řadě spolupracujících subjektů jsme schopni zajistit všechny námi nabízené služby za zlomek jejich tržní ceny. Naším mottem není jednorázová spolupráce za vysokou cenu, ale dlouhodobé budování vzájemné důvěry založené na kvalitních službách.

Za tuto kategorii odpovídá:

Lefensor, s.r.o.

http://www.lefensor.eu/

Partnerem poradny od: 8. 10. 2014

Ušetřete s Peníze.cz

Naši čtenáři s námi ušetřili už  12 957 951 Kč. Podívejte se na poslední poptávky a vyzkoušejte nás také. Vše je zcela zdarma.

Aktuální články

Výměna řidičáku počká. Platnost se prodlužuje

Výměna řidičáku počká. Platnost se prodlužuje

Jednoduchá obnova stále nejde vyřídit přes internet, a to ani když máte datovou schránku...více

Česká spořitelna koupí pobočky Waldviertler Sparkasse

Česká spořitelna koupí pobočky Waldviertler Sparkasse

Česká spořitelna plánuje převzít tuzemské pobočky rakouské banky Waldviertler Sparkasse...více

Pilulka má rekord. Zájem byl víc jak pětinásobný

Pilulka má rekord. Zájem byl víc jak pětinásobný

Jednoznačným úspěchem skončil úpis akcií společnosti Pilulka Lékárny na pražské burze....více

Interaktivní grafiky

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Vyznat se ve výpisu z katastru nemovitostí je často složité. Připravili jsme průvodce, který vám pomůže se zorientovat v jeho jednotlivých částech.

Spočítejte si osobní inflaci

Spočítejte si osobní inflaci

Inflace se měří indexem cen průměrného koše výrobků a služeb. Jenže každý kupuje něco jiného, proto na každého inflace působí jinak.

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Unikátní mapa, na které můžete sledovat vývoj nezaměstnanosti a průměrných platů v jednotlivých českých krajích od roku 2006.

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů
Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.