Poradna - Neoprávněný vstup přes můj pozemek

Dobrý den mám takovej problém že v roce 2011 proběhla v naší obci pozemková úprava. při této úpravě došlo ke změnám tvaru a i velikosti pozemků . Došlo také ke vzniku nových přístupových cest. Jedná se mě o to že přes jeden z pozemků dříve vedla pěšina a docházelo i k průjezdu mechanizace cca 2 krát ročně . Při úpravě došlo k tomu že nikdo z majitelů tam cestu nechtěl. Na okraji svého pozemku jsem ponechával prostor pro manipulaci mechanicaze ( houvrati) Pozemek je veden v katastru jako orná půda a je využíván jako pole. Nyní došlo k tomu že jeden z vlastníků pronajal svuj pozemek. Tento nájemce začal využívat můj pozemek jako příjezdovou cestu. Na pronajatém pozemku vybudoval ohradu pro koně a dochází k častému průjezdu přes muj pozemek a to každý den minimálně dvakrát a o víkendech je tato frekvence větší protože tam jezdí i jiní lidé na koně. při půjezdech dochází k rozšuiřování a ke škodě na plodinách . Oři jednání s obcí jsem dostal odpověd že se na cestu opomělo a že ji musím trpět protože tam prý kdysi byla. žádná pozemková úprava je prostě nezajímá. Prosím o radu co se s tím dá dělat Děkuji Martin

Dotaz poslal/a: MMates, 03. 01. 2016 09:58

Dobrý den,
děkujeme, že jste využil služeb naší poradny a k Vašemu dotazu nám dovolte sdělit následující:

Váš problém bude pravděpodobně nutné řešit prostřednictvím institutu tzv. nezbytné cesty, která je upravena v § 1029 a násl. občanského zákoníku. Vlastník nemovité věci, na níž nelze řádně hospodařit či jinak ji řádně užívat proto, že není dostatečně spojena s veřejnou cestou, může žádat, aby mu soused za náhradu povolil nezbytnou cestu přes svůj pozemek. Za nezbytnou cestu náleží úplata a odčinění újmy, není-li již kryto úplatou. Povolí-li se spoluužívání cizí soukromé cesty, zahrne úplata i zvýšené náklady na její údržbu. Soud přitom nepovolí nezbytnou cestu: a) převýší-li škoda na nemovité věci souseda zřejmě výhodu nezbytné cesty, b) způsobil-li si nedostatek přístupu z hrubé nedbalosti či úmyslně ten, kdo o nezbytnou cestu žádá, nebo c) žádá-li se nezbytná cesta jen za účelem pohodlnějšího spojení. Obklopuje-li nemovitou věc bez přístupu několik sousedních pozemků, povolí se nezbytná cesta jen přes jeden z nich. Přitom se uváží, přes který pozemek je nejpřirozenější přístup. Ve Vašem případě je tedy namístě vstoupit v jednání s vlastníkem pozemku, který využívá příjezd přes Vaše pole ohledně náhrady za toto využívání. V celé záležitosti je také namístě zjistit, jakým způsobem garantoval vlastník sousedního pozemku příjezd k tomuto pozemku v nájemní smlouvě, když k tomu pozemku není žádným právním institutem zajištěn přístup.

Pro hlubší právní analýzu, kterou lze poskytnout pouze na základě úplné znalosti daného případu a faktického stavu věcí, a popřípadě vyhotovení relevantní dokumentace, či kompletní zastoupení, nás neváhejte kontaktovat na níže uvedené emailové adrese. Rádi Vám s Vaším problémem pomůžeme.

Lefensor, s.r.o.
Your reliable partner
E-mail: info@lefensor.eu
Web: www.lefensor.eu

Lefensor, s.r.o., 03. 01. 2016 10:17

Nenalezeny žádné články

Partner sekce

Lefensor, s.r.o.

Lefensor, s.r.o.

Společnost Lefensor, s.r.o., úspěšně působí na trhu již od roku 1997. V současné době se orientuje zejména na právní a poradenskou podporu poskytovanou malým až středním podnikům, živnostníkům a nepodnikatelským subjektům – osobám, sdružením, atp. Naším cílem je poskytnout kompletní a komplexní právní zázemí všem našim klientům, a to v lepší kvalitě a rychleji než konkurence, za stejných jistot a nejnižší cenu na trhu. Díky vlastním, kvalitním lidským zdrojům a řadě spolupracujících subjektů jsme schopni zajistit všechny námi nabízené služby za zlomek jejich tržní ceny. Naším mottem není jednorázová spolupráce za vysokou cenu, ale dlouhodobé budování vzájemné důvěry založené na kvalitních službách.

Za tuto kategorii odpovídá:

Lefensor, s.r.o.

http://www.lefensor.eu/

Partnerem poradny od: 8. 10. 2014

Ušetřete s Peníze.cz

Naši čtenáři s námi ušetřili už  14 824 907 Kč. Podívejte se na poslední poptávky a vyzkoušejte nás také. Vše je zcela zdarma.

Aktuální články

Ano, bude dráž. Nahoru jdou ceny nemovitostí i hypotéky

Ano, bude dráž. Nahoru jdou ceny nemovitostí i hypotéky

Rostoucí ceny nemovitostí probouzejí Česko ze sna o vlastním bydlení téměř pro každého....více

ČSOB hlásí výpadek. Nejdou karty ani SMS

ČSOB hlásí výpadek. Nejdou karty ani SMS

ČSOB měla ve čtvrtek odpoledne rozsáhlý výpadek. Nefungovaly online platby kartou ani...více

eKasa od O2 končí kvůli EET. Klienty přebírá konkurence

eKasa od O2 končí kvůli EET. Klienty přebírá konkurence

Služba eKasa operátora O2 k 25. říjnu končí. Přes tři tisíce podnikatelů, kteří tento...více

Interaktivní grafiky

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Vyznat se ve výpisu z katastru nemovitostí je často složité. Připravili jsme průvodce, který vám pomůže se zorientovat v jeho jednotlivých částech.

Spočítejte si osobní inflaci

Spočítejte si osobní inflaci

Inflace se měří indexem cen průměrného koše výrobků a služeb. Jenže každý kupuje něco jiného, proto na každého inflace působí jinak.

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Unikátní mapa, na které můžete sledovat vývoj nezaměstnanosti a průměrných platů v jednotlivých českých krajích od roku 2006.

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů
Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.