Poradna - nákup a prodej ojetého vozu

dobrý den obracím se na Vás s prosbou ve věci rady k situaci prodeji ojetého vozidla. Pokusím se co nejpodrobněji popsat vzniklou situaci. Dne 6 července jsem já jako soukromá osoba(prodejce) prodala ojetý vůz r.v. 2003 jiné soukromé osobě. (Kupec) Po prohlídce voze a dvou zkušebních jízdách v den koupě kupce sdělil , že s emu auto líbí a že je rozhodnut jej koupit. Při zkušební jízdě upozorňoval na zjevný nedostatek (auto moc netáhlo výkon zůstaval na cca 2000 otáčkách) vzhledem k tomu, že já nejsme přes auta odborník tak jsme k tomu neměla co říct, maximálně souhlasit s tím, co kupce vypozoroval. Doporučila jsme vyměnit vzduchový filtr, nebot při výměně oleje před pár dny prodeje mě na to v servise upozorňovali, tak jsem totu informaci předala i kupci. Avšak tytpo informace nejsou uvedeny v kupní smlouvě. Dohodla se cena a navrhovali slevu, sleva byla nezávislé na vypozorovaném nedostatku auta.Na druhý den po prodeji se kupce ozval, že je nespokojen, nebot jeden kamarád mu poradil, že auto neměl kupovat, že není v perfektním techn stavu a bylo mu doporučeno jej nechat zkontrolovat na pc diagnostiku, takto i učinil. Po napíchnutí na pc mě kontaktoval a sdělil, že do auta nebude nic vrážet a chce zpět peníze a auto mi doveze, i přesto, že jej už využíval. Sdělil mi zjištěnou závadu a tak jsem se mu snažila pomoci tím, že jsme kontaktovala neautorizovaný servis a zjistila dostupnost daného dílu a tuto informaci ústně předala kupujícímu. Ten trvá na tom, že má právo do dvou týdnu odstoupit od smlouvy, poslal mi sms adresu kam zašlu velký tp a dále mne nekontaktoval. Nyní mám obavu co se může dít dále? Až nyní si uvědomuji, že jsme kupní smlouvu napsala možná až moc obecně, vycházela jsme ze vzorů z inernetu. ve smlouvě nemáme uvedeny žádné reklamační podmínky, ale pouze větu, že kupující prohlašuje, že se řádně seznámil s technickým stavem vozidla. U prodeje jsme měla svědka z rodiny, tudíž ústní infromace by byly prokazatelné. Má právo kupující odstoupit do dvou týdnu od smlouvy a chtít po mě zpět celou částku? čeho se mám obávat? poradte prosím jsme v této svízelné situaci poprvé a jako ženská autům opravdu nerozumím.kupce nemusel přeci na nákup vozu ihned přistoupit mohl si ssebou vzít odborníka popř si nechat dny na rozmyšlenou. Děkuji moc za brzkou odpoved

Dotaz poslal/a: melanieelean, 09. 07. 2013 21:45

Dobrý den,

děkujeme, že jste využila služeb naší poradny a k Vašemu dotazu nám dovolte sdělit následující.

Podle ustanovení § 596 zákona č. 40/1964 Sb., občanského zákoníku, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ObčZ“), jste měla jako prodávající povinnost upozornit kupujícího na vady (faktické i právní), o nichž jste věděla. To jste také správně učinila, nejste tudíž za vady odpovědná (to se konkrétně týká vzduchového filtru). Vždy je lepší toto upozornění pro případné budoucí dokazování provádět písemně, a to buď přímo v kupní smlouvě, nebo v samostatném dokumentu, i ústní upozornění je však dostačující. Na vady vzniklé v důsledku běžného opotřebení není třeba upozorňovat.

Pokud vyjde najevo vada koupené věci, na kterou prodávající kupujícího neupozornil, vzniká tím podle ustanovení § 597 odst. 1 ObčZ kupujícímu právo na přiměřenou slevu z kupní ceny nebo odstoupení od smlouvy v případě, že věc se stane neupotřebitelnou. Tato odpovědnost prodávajícího je objektivní, nezáleží tedy, zda jste o věci věděla či ne. Ze zákona neexistuje v tomto typu smluv záruka (tedy odpovědnost za vady na věci, které se vyskytnou v určité době od převzetí věci kupujícím), jestliže není ve smlouvě ujednána, což ve Vašem případě není.

To, že na věci vyšly najevo další vady, o kterých jste nevěděla a neupozornila na ně z toho důvodu kupujícího má tedy za následek právo kupujícího na přiměřenou slevu z kupní ceny (např. ve výši, která pokryje náklady na opravu vady), ne však právo od kupní smlouvy odstoupit, tedy vrátit Vám automobil a požadovat vrácení kupní ceny, poněvadž věc se zjevně neupotřebitelnou nestala. Argument kupujícího týkající se práva odstoupit od smlouvy do 14 dnů je zcela mylný, toto právo náleží pouze spotřebiteli, který nabývá věc od podnikatele, a to podle ustanovení § 52 odst. 1 ObčZ. Vy jste věc neprodávala v rámci své podnikatelské činnosti, ale jako soukromá osoba, toto ustanovení se tedy na Váš případ nevztahuje a kupující toto právo odstoupit nemá.

GÜRLICH & Co.  advokátní kancelář, 15. 07. 2013 11:16

Nenalezeny žádné články

Partner sekce

Lefensor, s.r.o.

Lefensor, s.r.o.

Společnost Lefensor, s.r.o., úspěšně působí na trhu již od roku 1997. V současné době se orientuje zejména na právní a poradenskou podporu poskytovanou malým až středním podnikům, živnostníkům a nepodnikatelským subjektům – osobám, sdružením, atp. Naším cílem je poskytnout kompletní a komplexní právní zázemí všem našim klientům, a to v lepší kvalitě a rychleji než konkurence, za stejných jistot a nejnižší cenu na trhu. Díky vlastním, kvalitním lidským zdrojům a řadě spolupracujících subjektů jsme schopni zajistit všechny námi nabízené služby za zlomek jejich tržní ceny. Naším mottem není jednorázová spolupráce za vysokou cenu, ale dlouhodobé budování vzájemné důvěry založené na kvalitních službách.

Za tuto kategorii odpovídá:

Lefensor, s.r.o.

http://www.lefensor.eu/

Partnerem poradny od: 8. 10. 2014

Ušetřete s Peníze.cz

Naši čtenáři s námi ušetřili už  12 993 854 Kč. Podívejte se na poslední poptávky a vyzkoušejte nás také. Vše je zcela zdarma.

Aktuální články

Jak jsou otevřené obchody. Kdy a kde si teď nakoupíte

Jak jsou otevřené obchody. Kdy a kde si teď nakoupíte

Státní svátek, nouzový stav a k tomu ještě několik postupně vydaných vládních nařízení....více

Kupony pro nákup v Albertu? Pozor na nový podvod

Kupony pro nákup v Albertu? Pozor na nový podvod

Aplikacemi WhatsApp a Messenger se šíří nová phishingová zpráva, která uživatelům nabízí...více

Bankovní asociace má novou ředitelku

Bankovní asociace má novou ředitelku

Novou výkonnou ředitelkou České bankovní asociace (ČBA) se od listopadu stává Monika Zahálková....více

Interaktivní grafiky

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Vyznat se ve výpisu z katastru nemovitostí je často složité. Připravili jsme průvodce, který vám pomůže se zorientovat v jeho jednotlivých částech.

Spočítejte si osobní inflaci

Spočítejte si osobní inflaci

Inflace se měří indexem cen průměrného koše výrobků a služeb. Jenže každý kupuje něco jiného, proto na každého inflace působí jinak.

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Unikátní mapa, na které můžete sledovat vývoj nezaměstnanosti a průměrných platů v jednotlivých českých krajích od roku 2006.

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů
Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.