Poradna - spoluvlastnický podíl bytového domu

Dobrý den, jsem s manželkou spolumajitelem id 1/2 bytového domu. V současné době zvažujeme prodej tohoto podílu. Jak postupovat při nabídce tohoto podílu dalším spolumajitelům: je třeba navštívit notáře k sepsání dopisu s nabídkou k odprodeji ? Jaký je další postup v této věci k dokončení úspěšného obchodu tak, aby ze strany spolumajitelů nedošlo ke zmaření prodeje tohoto podílu třetí osobě, v případě, že nechtějí podíl odkoupit. Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Libor113, 10. 01. 2011 10:51

Dobrý denDěkujeme, že jste využil služeb naší poradny a k Vašemu dotazu nám dovolte sdělit následující.Zákon přiznává spoluvlastníkům při převodu spoluvlastnického podílu předkupní právo (§140 zákona č. 40/1964 sb., občanského zákoníku). Základní povinností spoluvlastníka, který se rozhodne svůj spoluvlastnický podíl prodat, je nabídnout tento podíl ostatním spoluvlastníkům ke koupi. Tato nabídka musí obsahovat podmínky, na kterých se strany případně již dříve dohodly. Pokud není takové dohody, musí nabídka obsahovat cenu a podmínky nabídnuté za věc třetí osobou, popř. podmínky, za kterých jste ochotni svůj podíl prodat. Vzhledem k tomu, že jde o nemovitost, musí být tato nabídka učiněna písemně.Není-li dohodnuta doba, do jaké doby ode dne doručení nabídky, má být prodej proveden, musí oprávněná osoba vyplatit nemovitost do dvou měsíců po nabídce. Uplyne-li tato lhůta marně, předkupní právo zanikne. Předkupní právo zaniká také odmítnutím nabídky. Za odmítnutí je třeba považovat také projev vůle věc koupit, ale za nižší cenu. Pokud byste však v nabídce ostatním spoluvlastníkům zamlčeli některé podmínky smlouvy, jež má být uzavřena se třetí osobou, mohla by Vám vzniknout povinnost k náhradě škody, kterou by ostatní spoluvlastníci případně utrpěli.S pozdravemRichard Gürlich

GÜRLICH & Co.  advokátní kancelář, 11. 01. 2011 04:05

Nenalezeny žádné články

Partner sekce

Lefensor, s.r.o.

Lefensor, s.r.o.

Společnost Lefensor, s.r.o., úspěšně působí na trhu již od roku 1997. V současné době se orientuje zejména na právní a poradenskou podporu poskytovanou malým až středním podnikům, živnostníkům a nepodnikatelským subjektům – osobám, sdružením, atp. Naším cílem je poskytnout kompletní a komplexní právní zázemí všem našim klientům, a to v lepší kvalitě a rychleji než konkurence, za stejných jistot a nejnižší cenu na trhu. Díky vlastním, kvalitním lidským zdrojům a řadě spolupracujících subjektů jsme schopni zajistit všechny námi nabízené služby za zlomek jejich tržní ceny. Naším mottem není jednorázová spolupráce za vysokou cenu, ale dlouhodobé budování vzájemné důvěry založené na kvalitních službách.

Za tuto kategorii odpovídá:

Lefensor, s.r.o.

http://www.lefensor.eu/

Partnerem poradny od: 8. 10. 2014

Ušetřete s Peníze.cz

Naši čtenáři s námi ušetřili už  15 291 646 Kč. Podívejte se na poslední poptávky a vyzkoušejte nás také. Vše je zcela zdarma.

Aktuální články

Příspěvek na bydlení stoupne. Spočítejte si, jak pomůže s energiemi

Příspěvek na bydlení stoupne. Spočítejte si, jak pomůže s energiemi

Na příspěvek dosáhne víc lidí, dalším se zvýší. Zmírní se také pravidla pro mimořádnou...více

Nejlepší termínované vklady. Banky přišly o velkou konkurenci

Nejlepší termínované vklady. Banky přišly o velkou konkurenci

Ani na nejlepších termínovaných vkladech neschováte úspory před rostoucí inflací, ale...více

Platby v e-shopech se zjednoduší. Vynecháte čísla z karty

Platby v e-shopech se zjednoduší. Vynecháte čísla z karty

Češi dostanou novou možnost, jak zaplatit na internetu. Díky službě Click to Pay odpadne...více

Interaktivní grafiky

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Vyznat se ve výpisu z katastru nemovitostí je často složité. Připravili jsme průvodce, který vám pomůže se zorientovat v jeho jednotlivých částech.

Spočítejte si osobní inflaci

Spočítejte si osobní inflaci

Inflace se měří indexem cen průměrného koše výrobků a služeb. Jenže každý kupuje něco jiného, proto na každého inflace působí jinak.

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Unikátní mapa, na které můžete sledovat vývoj nezaměstnanosti a průměrných platů v jednotlivých českých krajích od roku 2006.

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů
Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.