Poradna - Nabídka k odkoupení spoluvlastnického podílu

Dobrý den, jako spoluvlastníkům bytového domu se 4 samostatnými bytovými jednotkami (vlastníme jeden byt = 1/4 bytového domu) nám byla přednostně nabídnuta možnost odkoupení další 1/4. Situace je taková, že: - Přišel dopis od současného vlastníka 1/4 s nabídkou k odkoupení s tím, že se do 60 dnů máme písemně vyjádřit o přijetí či odmítnutí koupě (dle § 140 Občanského zákoníku). - Bytový dům je rozdělen na 4x 1/4, tudíž má celkem 4 různé majitele. - V katastru nemovitostí je zapsán jako předmět vlastnictví celý dům ve spoluvlastnictví 4 spoluvlastníků, nejsou zde zapsány jednotlivé byty. - Nabízený byt je nyní současným majitelem dlouhodobě pronajímán. O nákup tohoto podílu bychom měli zájem, ale před tím bychom se chtěli poradit s některými skutečnostmi. Mohla bych Vás poprosit o zodpovězení níže uvedených dotazů? 1)Jak se postupuje v situaci, kdy projeví zájem více než 1 spolumajitel bytové jednotky? Záleží zde na rychlosti odezvy, na nabídnutí vyšší částky, či ¼ bude následně mezi tyto majitele rozdělena rovným dílem? 2)Jak je to se současnými nájemci tohoto nabízeného bytu? Přechází automaticky současné znění smlouvy i na nového majitele bytu? Případně může být uzavřena smlouva úplně nová dle našich vlastních potřeb (na dobu určitou, výše nájemného,…)? 3)Existují při tomto způsobu vlastnění nemovitostí další neobvyklé podmínky (zvláštnosti), na které bychom se měli při nákupu zaměřit? Předem moc děkuji

Dotaz poslal/a: AnetQa, 16. 12. 2010 03:43

Dobrý den

Děkujeme, že jste využila služeb naší poradny a k Vašemu dotazu můžeme sdělit následující.

Pokud projeví zájem více spoluvlastníků nemovitosti, tak v prvé řadě záleží na jejich dohodě. Pokud k dohodě nedojde, občanský zákoník v tomto případě stanoví, že spoluvlastníci mají právo vykoupit podíl poměrně podle velikosti vlastních spoluvlastnických podílů. Pokud by tedy ve Vašem případě měli zájem všichni spoluvlastníci ( včetně Vás ) a k dohodě by nedošlo, bude 1/4 podílu, který Vám byl nabídnut, „rozdělena“ mezi ostatní spoluvlastníky ( včetně Vás ) podle poměru vašich podílů.

Nabytí nemovitosti na základě koupě je tzv. nabytí derivativní, kdy nabyvatel odvozuje své právní postavení od právního předchůdce. Zároveň s převodem přecházejí na nabyvatele i „vady“ váznoucí na věci a to včetně nájemních vztahů. Nájemní smlouva bude tedy nadále pokračovat a bude záležet pouze na Vaší dohodě s nájemci, zda uzavřete smlouvu novou. Pokud k dohodě nedojde, bude se nadále postupovat podle znění smlouvy a občanského zákoníku. Jelikož z Vašeho dotazu vyplývá, že se jedná o nájem bytu, nutno upozornit na to, že nájem bytu má určitá specifika. Především je nájem bytu chráněn a pronajímatel jej může vypovědět jen z důvodů stanovených v zákoně. V tomto odkazujeme na znění ustanovení § 685 a násl. občanského zákoníku (zejména ustanovení § 711 a násl. občanského zákoníku).

Z Vašeho dotazu není úplně jasné, zda se jedná o 4 samostatné bytové jednotky (jak píšete v úvodu) nebo o vlastnictví celého domu (jak zmiňujete v souvislosti s katastrem nemovitostí). Pro podrobnější zhodnocení Vaší situaci bychom potřebovali detailnější informace. Pokud budete mít zájem, neváhejte se na nás obrátit.

V případě jakýchkoli dalších dotazů nás neváhejte kontaktovat.

S pozdravem a přáním pěkného dne

Richard Gürlich

GÜRLICH & Co.  advokátní kancelář, 20. 12. 2010 08:18

Nenalezeny žádné články

Partner sekce

Lefensor, s.r.o.

Lefensor, s.r.o.

Společnost Lefensor, s.r.o., úspěšně působí na trhu již od roku 1997. V současné době se orientuje zejména na právní a poradenskou podporu poskytovanou malým až středním podnikům, živnostníkům a nepodnikatelským subjektům – osobám, sdružením, atp. Naším cílem je poskytnout kompletní a komplexní právní zázemí všem našim klientům, a to v lepší kvalitě a rychleji než konkurence, za stejných jistot a nejnižší cenu na trhu. Díky vlastním, kvalitním lidským zdrojům a řadě spolupracujících subjektů jsme schopni zajistit všechny námi nabízené služby za zlomek jejich tržní ceny. Naším mottem není jednorázová spolupráce za vysokou cenu, ale dlouhodobé budování vzájemné důvěry založené na kvalitních službách.

Za tuto kategorii odpovídá:

Lefensor, s.r.o.

http://www.lefensor.eu/

Partnerem poradny od: 8. 10. 2014

Ušetřete s Peníze.cz

Naši čtenáři s námi ušetřili už  16 332 833 Kč. Podívejte se na poslední poptávky a vyzkoušejte nás také. Vše je zcela zdarma.

Aktuální články

Fabia za půl milionu. Testovaný kus ukazuje, jak nevybírat výbavu

Fabia za půl milionu. Testovaný kus ukazuje, jak nevybírat výbavu

„Jedna Fabia“ se občas používá jako základní jednotka pro přiblížení, jak je něco drahé....více

Inflace je nad 17 %. Ceny rostly méně, než čekala ČNB

Inflace je nad 17 %. Ceny rostly méně, než čekala ČNB

Spotřebitelské ceny v červenci meziročně stouply o 17,5 procenta, což bylo o 0,3 procentního...více

Soumrak nevyžádaných hovorů. Bič na obtěžující telefonáty funguje

Soumrak nevyžádaných hovorů. Bič na obtěžující telefonáty funguje

Za červenec si lidé na nevyžádané telefonické nabídky stěžovali víckrát než loni za celý...více

Interaktivní grafiky

Nemáte v peněžence poklad? Tyhle koruny jsou vzácné

Nemáte v peněžence poklad? Tyhle koruny jsou vzácné

Zlatý svatováclavský pětidukát z roku 1937, který se před týdnem vydražil za rekordních...více

Nejlevnější byty v Česku. Podívejte se, co koupíte za půl milionu

Nejlevnější byty v Česku. Podívejte se, co koupíte za půl milionu

Byty dál prudce zdražují. Přesto se dají najít i za půl milionu korun. Jak vypadají a...více

Tyhle řetězce mizí z Česka. Nepřežily covidové peklo

Tyhle řetězce mizí z Česka. Nepřežily covidové peklo

Dva roky s covidovými omezeními a uzavírkami znamenaly pohromu jak pro mnoho menších kamenných...více

Nové tipy, kam na výlet. Radši s plnou peněženkou

Nové tipy, kam na výlet. Radši s plnou peněženkou

Pod Králickým Sněžníkem se otevírá Sky Bridge – nejdelší visutý most pro pěší na světě....více

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů
Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.