Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Firmy žijí v nejistotě, sehnat práci začíná být umění

| rubrika: Co se děje | 8. 12. 2008 | 4 komentáře
Firmy žijí v nejistotě, sehnat práci začíná být umění
Personální agentury odhadují, že kvůli krizi může vzrůst příští rok nezaměstnanost až k sedmi procentům. Na druhou stranu firmy, které ekonomické zpomalení příliš nepostihne, budou mít šanci získat kvalitní pracovníky, na které zatím nedosáhly.

Finanční krizeje v Česku cítit a netýká se zdaleka jen automobilového průmyslu. Tvrdí to personální agentury, které přímo pozorují, jak opadá zájem firem o nové pracovníky. Firmy se připravují na hubené měsíce a neumí odhadnout, jak dlouho bude útlum trvat. „Jejich předpovědi se pohybují mezi třemi až šesti měsíci. Jenže zároveň dodávají, že se může nábor nových lidí rozběhnout klidně za měsíc,“ tvrdí Natálie Záhorská z Grafton Technologies.

Paradoxní podle Havelky i Prajzlera je, že mnoha sektorům se krize zatím vyhýbá. Ale ani tyto nepostižené firmy nové zaměstnance nechtějí. „Jedna finanční instituce má podstav asi 150 lidí, které by potřebovala sehnat, ale jelikož je příkaz nenabírat, nemůže pozice zaplnit,“ říká Prajzler. „Firmy také více ukončují pracovní poměry už ve zkušební době, zvláště se to týká obchodních pozic,“ tvrdí Havelka. I za tím lze vidět vliv krize, i když to nikdo nahlas neřekne. Pokud už firmy nějaké zaměstnance nabírají, více si vybírají a nechtějí dělat žádná ukvapená rozhodnutí.

Zkušenosti personálních agentur s krizí

  • firmy se více chtějí spoléhat na sebe, zastavují či utlumují nábor; čekají, co přinese rok 2009
  • zaměstnance firmy propouštějí ve zkušební lhůtě.
  • přichází více životopisů, od lidí, kteří již přišli o práci.
  • lidem se nechce měnit zaměstnání, i když by jinde mohli mít třeba lepší bonusy.
  • nejhůře je na tom automobilový průmysl, technické obory zatím krizi tak nepociťují
  • roste zájem cizinců o práci v Česku

Personální agentury také nesouhlasí s politiky, že krize Česko neohrozí. „Podle pohovorů s lidmi je patrné, že krize zasáhla Českou republiku již ve značné síle,“ míní Jan Tegze z Advantage Consulting a dodává: „Výrazně vzrostl počet lidí, kteří mění místo z důvodu ukončení provozu firmy, nebo protože management firmy jim oznámil uzavření společnosti v horizontu několika měsíců. Dle těchto informací, je reálné, že míra nezaměstnanosti vzroste z nynějších 5,2 procenta až k hranici 7 procent.“ Havelka k tomu dodává: „Byť to při pohledu na první strany novin nevypadá, krize je tu, je velmi vážná a nikdo zatím neumí odhadnout její hloubku, natož pak délku.“

Pro lidi, kteří hledají práci přes agentury, nejsou vyhlídky příliš růžové. Na krizi nejdříve doplatí agenturní zaměstnanci, kteří jsou firmám jenom „půjčeni“ a kterých se tak mohou společnosti nejrychleji zbavit. O zkušené lidi s praxí je ale zájem i nyní, i když záleží na oboru. „I přes uvedený pokles zájmu ze strany firem evidujeme jen v Praze a středních Čechách více než 400 volných pracovních míst pro vysokoškoláky a středoškoláky s technickým vzděláním či praxí v oboru,“ prozrazuje Záhorská. Personální agentury, které se specializují na automobilový a bankovní průmysl budou mít těžké časy. Problémy budou mít ale i ostatní, jelikož český trh je malý a problémy velkých firem se postupně přelévají na celou ekonomiku.

Anketa

Bojíte se, že v příštím půlroce přijdete o práci?

Na druhou stranu, pokud firmy nebudou mít výrazné problémy spojené s finanční krizí, mohou získat i zajímavé pracovníky, které by jinak nedostali. „Firmy mají větší množství uchazečů, ze kterých si mohou vybírat a získávají nyní i životopisy odborníků, které by v minulosti nezískali,“ poukazuje Tegze na pozitivnější stranu současné situace pro firmy. „Trochu je znát, že máme více životopisů,“ míní Prajzler, ale také dodává: „Lidé, kteří by dříve byli ochotni změnit zaměstnání, nyní raději neriskují a zůstávají u známé práce, než aby se pouštěli do rizika a začínali v nové firmě.“ To práci personálních agentur naopak ztěžuje.

V Česku se ale nesnaží najít práci jen stále více Čechů, ale uplatnění zde hledá stále více cizinců. „Kromě tradičních zemí jako například Indie, Rusko či Ukrajina je patrný i velmi výrazný nárůst zájemců o práci z Německa,“ tvrdí Tegze. Nejistotu vyvolává prý krize také u déle nezaměstnaných. „Zvláště ti, kteří hledají práci již delší čas, nebo s hledáním sami úmyslně váhali, se dnes obávají delší nezaměstnanosti,“ uzavírá Havelka.

Jak se krize projevuje ve vaší firmě? Podělte se o názor.

 

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+3
Ano
Ne

Diskuze

8. 12. 2008 | 23:38 | asdfg

Mně spíše připadá, že personalisté a agentury si vůbec neváží lidí. Ti, kteří na první pohled jsou schopní sehnat práci a tudíž agenturám přinést zisk jen s minimem práce jsou pravda váženi, ale všichni ostatní jsou pro...více

8. 12. 2008 | 16:54

u nas nabirame, masove, krize nekrize více

8. 12. 2008 | 13:20 | Ochraný svaz umělců

Pokud by bylo shánění práce považováno za umění, co kdyby vznikl nějaký svaz, který by vybíral "autorské" poplatky za každého umělce, který sežene práci? Tyto poplatky by mohly sloužit k podpoře nezaměstnaných či spíše jinak...více

8. 12. 2008 | 9:10 | jindra

To je blahodárný vliv krize.Lidé si začnou práce vážit.Snad i sehnat řemeslníka by nemusel být časem takový problém.Právníků a ekonomů máme dost.Jen ať krize ještě nějakou dobu trvá a mohla by přitvrdit. více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK