Bez práce je nejméně lidí od října

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 9. 7. 2021 | 4 komentáře
Bez práce je nejméně lidí od října

Zdroj: Shutterstock

Míra nezaměstnanosti v Česku na konci června klesla na 3,7 % z květnových 3,9 %. Jedná se o nejnižší hodnotu od loňského října. Bez práce bylo 273 302 lidí, ve srovnání s květnem jich 12,5 tisíce ubylo. Červnové údaje dnes zveřejnil Úřad práce ČR.

„V souvislosti s uvolňováním ochranných opatření obnovili své ekonomické aktivity zaměstnavatelé působící v oborech, ve kterých vlivem pandemie došlo ke značným hospodářským ztrátám. Řada nezaměstnaných také nastoupila do práce v rámci sezónních činností, které už jsou v plném proudu,“ říká Viktor Najman, generální ředitel Úřadu práce ČR.

Úřady práce měly na konci června v nabídce 355 612 volných pracovních míst, to bylo o 9008 více než v květnu. U tří ze čtyř volných pracovních míst (74 %) zaměstnavatelé poptávají uchazeče se základním či nižším vzděláním, 72 % pak tvoří volná místa vhodná i pro cizince.

Míra nezaměstnanosti na začátku roku 2021 vyrostla na 4,3 %, od března pak mírně klesá. Před nástupem koronavirové pandemie byla nezaměstnanost na úrovni 3 %. Po jejím nástupu se čekal růst až zhruba k úrovni 6 %.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Vláda zachování pracovních míst v době pandemie podporovala speciálním programem Antivirus. Nezaměstnanost v Česku dál patří k nejnižším v EU.

Nejvyšší podíl nezaměstnaných byl v květnu v Ústeckém (5,6 %), Moravskoslezském (5,4 %) a Karlovarském kraji (5,2 %). Tyto tři kraje měly nejvyšší podíl nezaměstnaných osob i před rokem. Naopak nejnižší nezaměstnanost zůstává v Pardubickém kraji (2,4 %). Situace se za poslední rok nejvíce změnila v Praze a Ústeckém kraji, kde podíl nezaměstnaných osob oproti červnu 2020 vzrostl o 0,4 procentního bodu na 3,4 %, respektive 5,6 %.

Zdroj: Úřad práce ČR

Mapa červnové nezaměstnanosti podle okresů.

Podporu v nezaměstnanosti pobíralo v červnu celkem 75 234 lidí, což představuje 27,5 % všech uchazečů o zaměstnání. Tito lidé v průměru pobírali 8837 Kč měsíčně. Podporu v nezaměstnanosti do 4500 Kč dostávala čtvrtina z lidí s podporou. Jedná se zejména o lidi, kteří přišli do evidence úřadu práce například po skončení rodičovské dovolené, pečovali o osobu blízkou nebo byli v dočasné pracovní neschopnosti po skončení výdělečné činnosti. Maximální výši podpory, tedy 20 075 Kč, pak ke konci června pobíralo 2712 lidí.

Dlouhodobý vývoj nezaměstnanosti

Podíl nezaměstnaných osob (od roku 2013)

Registrovaná míra nezaměstnanosti

Rozdíl mezi Registrovanou mírou nezaměstnanosti a podílem nezaměstnaných osob

Další šikovné grafy základních makroekonomických ukazatelů, třeba inflaci, HDP, průměrné mzdy, hledejte na Peníze.cz v sekci Makroekonomika.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+3
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 4 komentářů

A tohle už jste četli?

Nízká nezaměstnanost, ale i produktivita. Český trh práce v číslech

13. 9. 2023 | Kateřina Hovorková | 1 komentář

Nízká nezaměstnanost, ale i produktivita. Český trh práce v číslech

Máme jednu z nejnižších nezaměstnaností v Evropské unii a schopné lidi, kteří chtějí pracovat. Přesto český trh práce zaostává. Index prosperity a finančního zdraví zjišťoval proč.... celý článek

Řekněte si o příspěvek na dojíždění. Novou práci může podpořit stát

20. 3. 2023 | Gabriel Pleska | 1 komentář

Řekněte si o příspěvek na dojíždění. Novou práci může podpořit stát

Jste delší dobu na pracovním úřadě, nikde v okolí pro vás práce není, ale za humny by byla? Pak je právě pro vás určený příspěvek na podporu regionální mobility, zvaný také příspěvek... celý článek

Nezaměstnaných je víc než volných míst. Poprvé po pěti letech

8. 2. 2023 | Gabriel Pleska

Nezaměstnaných je víc než volných míst. Poprvé po pěti letech

Počet nezaměstnaných podle dat, která dnes zveřejnil Úřad práce ČR, po skoro pěti letech převýšil počet volných míst. Naposledy bylo víc evidovaných uchazečů o zaměstnání než nabízených... celý článek

Kolik teď dostanete, když přijdete o práci. Podpora v nezaměstnanosti 2023

4. 1. 2023 | Zdeněk Bauer

Kolik teď dostanete, když přijdete o práci. Podpora v nezaměstnanosti 2023

Kdo má nárok na podporu a na jak dlouho? Proč si dát pozor na dobrovolné ukončení předchozí práce bez vážného důvodu? Jak je to s odstupným? Může si nezaměstnaný přivydělávat? Tady... celý článek

Tuhle práci už Češi nechtějí. Firmy hledají 300 tisíc lidí

29. 11. 2022 | Jana Divinová

Tuhle práci už Češi nechtějí. Firmy hledají 300 tisíc lidí

Už od května 2018 je volných míst víc než uchazečů o práci. O jaké pozice jde a proč se je nedaří obsadit?

Partners Financial Services