Nezaměstnaných ubylo, podporu dostává ani ne třetina

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 7. 6. 2021 | 4 komentáře
Nezaměstnaných ubylo, podporu dostává ani ne třetina

Zdroj: Shutterstock

Míra nezaměstnanosti v Česku na konci května klesla na 3,9 % z dubnových 4,1 %. Bez práce bylo 285 822 lidí, ve srovnání s dubnem jich 12 tisíc ubylo. Květnové údaje dnes zveřejnil Úřad práce ČR.

Úřady práce měly na konci května v nabídce 346 604 volných pracovních míst, to bylo o 3197 více než v dubnu. U tří ze čtyř volných pracovních míst (74 %) zaměstnavatelé poptávají uchazeče se základním či nižším vzděláním, 73 % pak tvoří volná místa vhodná i pro cizince.

Míra nezaměstnanosti na začátku roku 2021 vyrostla na 4,3 %, od března pak mírně klesá. Před nástupem koronavirové pandemie byla nezaměstnanost na úrovni 3 %. Po jejím nástupu se čekal růst až zhruba k úrovni 6 %. Vláda zachování pracovních míst v době pandemie podporovala speciálním programem Antivirus. Nezaměstnanost v Česku dál patří k nejnižším v EU, podle dat Eurostatu byla na konci dubna lehce nižší jen v Polsku a stejně dobře jako Česko na tom bylo Nizozemsko.

Řežeme náklady!

Řetězova pila
Zdroj: Shutterstock

Účty za telefon, elektřina, plyn. Neplatíte zbytečně moc? Poradíme, jak odlehčit rodinnému rozpočtu – porovnáme nabídky a vybereme tu nejlepší.

„V souvislosti s uvolňováním ochranných opatření dochází k obnově ekonomických aktivit v gastronomii, hotelnictví, ve službách, nebo třeba v dopravě, tedy v oblastech, ve kterých došlo ke značným ekonomickým ztrátám. Řada nezaměstnaných nastoupila do zaměstnání v rámci sezónních prací, které už jsou v plném proudu,“ shrnuje generální ředitel Úřadu práce ČR Viktor Najmon.

„Českým trhem práce pandemie evidentně nijak významně neotřásla. Kromě excelentní kondice, ve které do ní vstupoval, kdy zde nedobrovolná nezaměstnanost prakticky neexistovala, to lze přičíst i odolnosti českého průmyslu, absenci části zahraničních pracovníků a v neposlední řadě i vládním programům na podporu zaměstnanosti,“ říká Vít Hradil, analytik Raiffeisenbank.

Podpora podle něj sice způsobila podivnou dvojkolejnost českého trhu práce, kdy na jedné straně část oborů zoufale nemůže sehnat pracovníky, zatímco ti jsou jinde uměle dotováni z rozpočtu, je ovšem bez pochyb, že nárůstu míry nezaměstnanosti jako takové pomohly záchranné programy zabránit.

„Ani s ohlášeným blížícím se tlumením těchto programů není důvod se obávat skokového zhoršení situace. Znovuotevírání sektoru služeb v kombinaci s momentálně extrémně rozjetým průmyslem a příchodem letní sezóny pravděpodobně bez větších problémů absorbuje i větší množství pracovní síly,“ dodává Hradil.

Nejvyšší podíl nezaměstnaných byl v květnu v Ústeckém (5,8 %), Karlovarském (5,7 %) a Moravskoslezském kraji (5,6 %). Tyto tři kraje měly nejvyšší podíl nezaměstnaných osob i v květnu loňského roku. Naopak nejnižší nezaměstnanost zůstává v Pardubickém kraji (2,6 %). Situace se za poslední rok nejvíce změnila v Praze, kde podíl nezaměstnaných osob oproti květnu 2020 vzrostl o 0,9 procentních bodů na 3,6 % a v Karlovarském a Ústeckém kraji, kde vzrostl o 0,8 procentního bodu.

Zdroj: Úřad práce ČR

Mapa květnové nezaměstnanosti podle okresů.

Podporu v nezaměstnanosti pobíralo v květnu celkem 81 147 uchazečů o zaměstnání, což představuje 28 % všech uchazečů o zaměstnání. Tito lidé v průměru pobírali 8604 Kč měsíčně. Podporu v nezaměstnanosti do 4500 Kč dostávala zhruba čtvrtina (26,1 %) z lidí s podporou uchazečů o zaměstnání. Jedná se zejména o lidi, kteří přišli do evidence úřadu práce například po skončení rodičovské dovolené, pečovali o osobu blízkou nebo byli v dočasné pracovní neschopnosti po skončení výdělečné činnosti. Maximální výši podpory, tedy 20 075 Kč, pak ke konci května pobíralo 2513 lidí.

Ať vám nic neuteče 

Přidejte si Peníze.cz na Twitter nebo Facebook: neuniknou vám další aktuality ani praktické tipy! 

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+7
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 4 komentářů
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Index mizérie: Češi jsou v nejhorší situaci za posledních sedm let

27. 9. 2021 | Tomáš Volf | 14 komentářů

Index mizérie: Češi jsou v nejhorší situaci za posledních sedm let

Spotřebitele nejvíce zajímá otázka příjmů a výdajů rodiny. Tedy nízká nezaměstnanost a když zdražování, tak jen mírné. Součet míry nezaměstnanosti a inflace dá dohromady takzvaný index... celý článek

Volných míst je nejvíc v historii, hlásí úřady práce

9. 8. 2021 | Petr Kučera | 22 komentářů

Volných míst je nejvíc v historii, hlásí úřady práce

Zaměstnavatelé v Česku hlásí rekordní počet volných míst. Prostřednictvím úřadů práce jich ke konci července nabízeli 358 152, což je o 2540 víc než v červnu a o 23 869 víc než před... celý článek

Bez práce je nejméně lidí od října

9. 7. 2021 | Jiří Hovorka | 4 komentáře

Bez práce je nejméně lidí od října

Míra nezaměstnanosti v Česku na konci června klesla na 3,7 % z květnových 3,9 %. Jedná se o nejnižší hodnotu od loňského října. Bez práce bylo 273 302 lidí, ve srovnání s květnem jich... celý článek

Tady přišlo nejvíc lidí o práci. Nová mapa

27. 4. 2021 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Tady přišlo nejvíc lidí o práci. Nová mapa

Karlovy Vary jsou smutným vítězem roku 2020, co se růstu nezaměstnanosti týče. Ukazuje to nová Mapa nezaměstnanosti, kterou zveřejnilo Centrum pro společenské otázky SPOT.

Nezaměstnanost je nejvyšší za tři a půl roku

8. 1. 2021 | Jiří Hovorka | 2 komentáře

Nezaměstnanost je nejvyšší za tři a půl roku

Míra nezaměstnanosti v Česku na konci roku 2020 stoupla na 4 % z listopadových 3,8 %. Jde o nejvyšší číslo od července 2017. Přesto zůstává nezaměstnanost v Česku nejnižší v Evropské... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.