Nezaměstnanost mírně vzrostla, práce je ale dost

jih | rubrika: Aktuality | 10. 2. 2020

Nezaměstnanost v lednu mírně vzrostla, stále však zůstává na rekordně nízké úrovni. A podle analytiků se to nebude měnit v celém roce 2020.

Ke konci ledna evidoval Úřad práce ČR celkem 230 022 uchazečů o zaměstnání. To je o 14 490 víc než v prosinci a o 15 035 osob méně než před rokem. Zároveň jde o nejnižší lednovou hodnotu od roku 1997, kdy bylo bez práce 205 185 lidí.

Podíl nezaměstnaných osob vzrostl na 3,1 % z prosincových 2,9 %. Na konci loňského ledna nezaměstnanost dělala 3,3 %.

Zaměstnavatelé nabízeli v lednu prostřednictvím úřadů práce 341 391 volných pracovních míst, z toho 10 800 v rámci dohod mimo pracovní poměr, tedy na DPP nebo DPČ.

Podle dat Eurostatu je v Česku stále nejnižší nezaměstnanost ze všech zemí Evropské unie.

Nezaměstnanost podle okresů.

Nezaměstnanost podle okresů. Zdroj: Úřad práce ČR

„Domácí ekonomika v závěru roku 2019 dále zpomalovala a některé podniky, především ty průmyslové, začaly snižovat zaměstnanecké stavy. V souhrnu však situace na pracovním trhu zůstává na začátku letošního roku i nadále příznivá s vysokým počtem nabízených volných pracovních míst, který výrazně převyšuje počet nezaměstnaných,“ říká Miroslav Novák, analytik společnosti Akcenta.

Zimní měsíce vždy přinesou nárůst míry nezaměstnanosti kvůli konci sezónních prací. „Ale letošní zima je poměrně slabá a řada prací tak probíhá dál a proto je tentokrát i sezónní nárůst míry nezaměstnanosti o trochu menší, než obvykle,“ říká Michal Brožka, analytik Komerční banky.

„S ohledem na probíhající zpomalování ekonomiky čekáme pro letošek velmi mírný nárůst nezaměstnanosti na 3 % po loňském rekordu 2,8 %. To ovšem znamená, že trh práce zůstane letos stále velmi napjatý. Pro rok 2021 pak počítáme s dalším nárůstem podílu nezaměstnaných na 3,3 %,“ dodává Brožka.

Už jste to četli? ČNB zlevnila dovolené a zdražila úvěry. Pohledem ekonoma

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+13
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Kolik teď dostanete, když přijdete o práci. Podpora v nezaměstnanosti 2023

4. 1. 2023 | Zdeněk Bauer

Kolik teď dostanete, když přijdete o práci. Podpora v nezaměstnanosti 2023

Kdo má nárok na podporu a na jak dlouho? Proč si dát pozor na dobrovolné ukončení předchozí práce bez vážného důvodu? Jak je to s odstupným? Může si nezaměstnaný přivydělávat? Tady... celý článek

Tuhle práci už Češi nechtějí. Firmy hledají 300 tisíc lidí

29. 11. 2022 | Jana Divinová

Tuhle práci už Češi nechtějí. Firmy hledají 300 tisíc lidí

Už od května 2018 je volných míst víc než uchazečů o práci. O jaké pozice jde a proč se je nedaří obsadit?

Index mizérie: Češi jsou v nejhorší situaci za posledních sedm let

27. 9. 2021 | Tomáš Volf | 14 komentářů

Index mizérie: Češi jsou v nejhorší situaci za posledních sedm let

Spotřebitele nejvíce zajímá otázka příjmů a výdajů rodiny. Tedy nízká nezaměstnanost a když zdražování, tak jen mírné. Součet míry nezaměstnanosti a inflace dá dohromady takzvaný index... celý článek

Volných míst je nejvíc v historii, hlásí úřady práce

9. 8. 2021 | Petr Kučera | 21 komentářů

Volných míst je nejvíc v historii, hlásí úřady práce

Zaměstnavatelé v Česku hlásí rekordní počet volných míst. Prostřednictvím úřadů práce jich ke konci července nabízeli 358 152, což je o 2540 víc než v červnu a o 23 869 víc než před... celý článek

Bez práce je nejméně lidí od října

9. 7. 2021 | Jiří Hovorka | 4 komentáře

Bez práce je nejméně lidí od října

Míra nezaměstnanosti v Česku na konci června klesla na 3,7 % z květnových 3,9 %. Jedná se o nejnižší hodnotu od loňského října. Bez práce bylo 273 302 lidí, ve srovnání s květnem jich... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.