Nezaměstnanost mírně vzrostla, práce je ale dost

| rubrika: Aktuality | 10. 2. 2020 09:46

Nezaměstnanost v lednu mírně vzrostla, stále však zůstává na rekordně nízké úrovni. A podle analytiků se to nebude měnit v celém roce 2020.

Ke konci ledna evidoval Úřad práce ČR celkem 230 022 uchazečů o zaměstnání. To je o 14 490 víc než v prosinci a o 15 035 osob méně než před rokem. Zároveň jde o nejnižší lednovou hodnotu od roku 1997, kdy bylo bez práce 205 185 lidí.

Podíl nezaměstnaných osob vzrostl na 3,1 % z prosincových 2,9 %. Na konci loňského ledna nezaměstnanost dělala 3,3 %.

Zaměstnavatelé nabízeli v lednu prostřednictvím úřadů práce 341 391 volných pracovních míst, z toho 10 800 v rámci dohod mimo pracovní poměr, tedy na DPP nebo DPČ.

Podle dat Eurostatu je v Česku stále nejnižší nezaměstnanost ze všech zemí Evropské unie.

Nezaměstnanost podle okresů.

Nezaměstnanost podle okresů. Zdroj: Úřad práce ČR

„Domácí ekonomika v závěru roku 2019 dále zpomalovala a některé podniky, především ty průmyslové, začaly snižovat zaměstnanecké stavy. V souhrnu však situace na pracovním trhu zůstává na začátku letošního roku i nadále příznivá s vysokým počtem nabízených volných pracovních míst, který výrazně převyšuje počet nezaměstnaných,“ říká Miroslav Novák, analytik společnosti Akcenta.

Zimní měsíce vždy přinesou nárůst míry nezaměstnanosti kvůli konci sezónních prací. „Ale letošní zima je poměrně slabá a řada prací tak probíhá dál a proto je tentokrát i sezónní nárůst míry nezaměstnanosti o trochu menší, než obvykle,“ říká Michal Brožka, analytik Komerční banky.

„S ohledem na probíhající zpomalování ekonomiky čekáme pro letošek velmi mírný nárůst nezaměstnanosti na 3 % po loňském rekordu 2,8 %. To ovšem znamená, že trh práce zůstane letos stále velmi napjatý. Pro rok 2021 pak počítáme s dalším nárůstem podílu nezaměstnaných na 3,3 %,“ dodává Brožka.

Už jste to četli? ČNB zlevnila dovolené a zdražila úvěry. Pohledem ekonoma

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.