Počet volných míst klesá, hlásí úřady práce. Pořád je jich dost

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 8. 11. 2019 10:00

Celkem 337 453 volných míst hlásili zaměstnavatelé ke konci října prostřednictvím úřadů práce. Rekord z letošního srpna – 350,6 tisíce – už nepřekonali, naopak počet míst mírně klesl oproti 345,4 tisícům v září. V porovnání s loňským říjnem je jich ale o skoro 21 tisíc víc.

U skoro čtyř pětin (264 044 pozic) zaměstnavatelé uvádějí, že by na ně chtěli přijmout i pracovníky ze zahraničí. Právě marné shánění tuzemského uchazeče prostřednictvím úřadu práce je podmínkou, aby firmy mohly obsadit místo občanem státu mimo Evropskou unii.

Počet volných pracovních míst přesto i dál výrazně převyšuje počet uchazečů o zaměstnání. Těch bylo ke konci října 196 518, z toho 177 076 lidí by mohlo nastoupit okamžitě.

Podíl nezaměstnaných osob klesl na 2,6 %, zatímco letos v září dosahoval 2,7 % a před rokem 2,8 %. „Vyrovnal tak dosavadní rekord z května a června. Nezaměstnaných je teprve podruhé v historii méně než 200 tisíc,“ připomíná Pavel Sobíšek, ekonom UniCredit Bank.

„Zaměstnavatelé měli v říjnu největší zájem o dělníky v oblasti výstavby budov, montážní dělníky, pomocníky ve výrobě, uklízeče a pomocníky v hotelích a dalších objektech, obsluhu vysokozdvižných vozíků a skladníky řidiče nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel, kuchaře, svářeče, řezače plamenem, páječe nebo zedníky,“ upřesňuje mluvčí Úřadu práce ČR Kateřina Beránková.

„Firmám dlouhodobě chybí kvalifikovaní řemeslníci, ale také odborníci v informačních technologiích. Tradičně velká poptávka je po technických profesích napříč všemi obory,“ dodává mluvčí.

Hledej práci!

Nečekejte, že práce přijde za vámi!

Sháníte práci? Zkuste se rozhlédnout u nás. Nabídky práce ze všech úřadů práce a předních pracovních portálů na jednom místě!

Nabídky práce na Peníze.cz

V evidenci uchazečů o zaměstnání jsou nejčastěji lidé s nízkou kvalifikací, se základním, nedokončeným a středním odborným vzděláním, s výučním listem či středním vzděláním s maturitou.

Mezi nezaměstnanými mírně převažují ženy (53,6 % z celkového počtu uchazečů). Průměrný věk nezaměstnaných činil v říjnu 42,4 roku. Více než třetina uchazečů (35,6 %) je starších 50 let. Zdravotně postižení tvoří 16,5 % uchazečů.

Déle než rok hledá práci čtvrtina (22,8 %) uchazečů – ke konci října šlo o 44 897 lidí.

Na jedno volné pracovní místo připadá v průměru 0,6 uchazeče. Největší „přetlak“ je v okresech Karviná (5,2 uchazeče na jedno místo), Sokolov (3), Jeseník (2,6), Ústí nad Labem (2,3), Hodonín a Znojmo (oba 2,2), Blansko (2,1) a Bruntál (2).

Ještě před šesti lety – v říjnu 2013 – připadalo na jedno volné pracovní místo v průměru 14,2 uchazeče. Nejhůř bylo v okresech Karviná (56,7 lidí), Bruntál (51,9) a Jeseník (44,7).

Nejvyšší podíl nezaměstnaných teď mají okresy Karviná (6,4 %), Ostrava-město (4,9 %), Chomutov (4,8 %), Bruntál (4,5 %), Most (4,4 %), Louny (4,1 %), Znojmo (4 %), Ústí nad Labem a Hodonín (oba 3,8 %). Naopak nejnižší nezaměstnanost hlásí Praha – východ (1,1 %), Rychnov nad Kněžnou, Pelhřimov a Jindřichův Hradec (shodně 1, 3 %), Praha – západ, (1,4 %), Písek, Prachatice a Benešov (shodně 1,5 %).

Další čísla? Česko má nejméně lidí bez práce, ukazuje porovnání EU

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+11
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Volných míst je nejvíc v historii, hlásí úřady práce

9. 8. 2021 | Petr Kučera | 21 komentářů

Volných míst je nejvíc v historii, hlásí úřady práce

Zaměstnavatelé v Česku hlásí rekordní počet volných míst. Prostřednictvím úřadů práce jich ke konci července nabízeli 358 152, což je o 2540 víc než v červnu a o 23 869 víc než před... celý článek

Bez práce je nejméně lidí od října

9. 7. 2021 | Jiří Hovorka | 4 komentáře

Bez práce je nejméně lidí od října

Míra nezaměstnanosti v Česku na konci června klesla na 3,7 % z květnových 3,9 %. Jedná se o nejnižší hodnotu od loňského října. Bez práce bylo 273 302 lidí, ve srovnání s květnem jich... celý článek

Nezaměstnaných ubylo, podporu dostává ani ne třetina

7. 6. 2021 | Jiří Hovorka | 4 komentáře

Nezaměstnaných ubylo, podporu dostává ani ne třetina

Míra nezaměstnanosti v Česku na konci května klesla na 3,9 % z dubnových 4,1 %. Bez práce bylo 285 822 lidí, ve srovnání s dubnem jich 12 tisíc ubylo. Květnové údaje dnes zveřejnil... celý článek

Tady přišlo nejvíc lidí o práci. Nová mapa

27. 4. 2021 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Tady přišlo nejvíc lidí o práci. Nová mapa

Karlovy Vary jsou smutným vítězem roku 2020, co se růstu nezaměstnanosti týče. Ukazuje to nová Mapa nezaměstnanosti, kterou zveřejnilo Centrum pro společenské otázky SPOT.

Nezaměstnanost je nejvyšší za tři a půl roku

8. 1. 2021 | Jiří Hovorka | 2 komentáře

Nezaměstnanost je nejvyšší za tři a půl roku

Míra nezaměstnanosti v Česku na konci roku 2020 stoupla na 4 % z listopadových 3,8 %. Jde o nejvyšší číslo od července 2017. Přesto zůstává nezaměstnanost v Česku nejnižší v Evropské... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.