Počet volných míst klesá, hlásí úřady práce. Pořád je jich dost

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 8. 11. 2019

Celkem 337 453 volných míst hlásili zaměstnavatelé ke konci října prostřednictvím úřadů práce. Rekord z letošního srpna – 350,6 tisíce – už nepřekonali, naopak počet míst mírně klesl oproti 345,4 tisícům v září. V porovnání s loňským říjnem je jich ale o skoro 21 tisíc víc.

U skoro čtyř pětin (264 044 pozic) zaměstnavatelé uvádějí, že by na ně chtěli přijmout i pracovníky ze zahraničí. Právě marné shánění tuzemského uchazeče prostřednictvím úřadu práce je podmínkou, aby firmy mohly obsadit místo občanem státu mimo Evropskou unii.

Počet volných pracovních míst přesto i dál výrazně převyšuje počet uchazečů o zaměstnání. Těch bylo ke konci října 196 518, z toho 177 076 lidí by mohlo nastoupit okamžitě.

Podíl nezaměstnaných osob klesl na 2,6 %, zatímco letos v září dosahoval 2,7 % a před rokem 2,8 %. „Vyrovnal tak dosavadní rekord z května a června. Nezaměstnaných je teprve podruhé v historii méně než 200 tisíc,“ připomíná Pavel Sobíšek, ekonom UniCredit Bank.

„Zaměstnavatelé měli v říjnu největší zájem o dělníky v oblasti výstavby budov, montážní dělníky, pomocníky ve výrobě, uklízeče a pomocníky v hotelích a dalších objektech, obsluhu vysokozdvižných vozíků a skladníky řidiče nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel, kuchaře, svářeče, řezače plamenem, páječe nebo zedníky,“ upřesňuje mluvčí Úřadu práce ČR Kateřina Beránková.

„Firmám dlouhodobě chybí kvalifikovaní řemeslníci, ale také odborníci v informačních technologiích. Tradičně velká poptávka je po technických profesích napříč všemi obory,“ dodává mluvčí.

Hledej práci!

Nečekejte, že práce přijde za vámi!

Sháníte práci? Zkuste se rozhlédnout u nás. Nabídky práce ze všech úřadů práce a předních pracovních portálů na jednom místě!

Nabídky práce na Peníze.cz

V evidenci uchazečů o zaměstnání jsou nejčastěji lidé s nízkou kvalifikací, se základním, nedokončeným a středním odborným vzděláním, s výučním listem či středním vzděláním s maturitou.

Mezi nezaměstnanými mírně převažují ženy (53,6 % z celkového počtu uchazečů). Průměrný věk nezaměstnaných činil v říjnu 42,4 roku. Více než třetina uchazečů (35,6 %) je starších 50 let. Zdravotně postižení tvoří 16,5 % uchazečů.

Déle než rok hledá práci čtvrtina (22,8 %) uchazečů – ke konci října šlo o 44 897 lidí.

Na jedno volné pracovní místo připadá v průměru 0,6 uchazeče. Největší „přetlak“ je v okresech Karviná (5,2 uchazeče na jedno místo), Sokolov (3), Jeseník (2,6), Ústí nad Labem (2,3), Hodonín a Znojmo (oba 2,2), Blansko (2,1) a Bruntál (2).

Ještě před šesti lety – v říjnu 2013 – připadalo na jedno volné pracovní místo v průměru 14,2 uchazeče. Nejhůř bylo v okresech Karviná (56,7 lidí), Bruntál (51,9) a Jeseník (44,7).

Nejvyšší podíl nezaměstnaných teď mají okresy Karviná (6,4 %), Ostrava-město (4,9 %), Chomutov (4,8 %), Bruntál (4,5 %), Most (4,4 %), Louny (4,1 %), Znojmo (4 %), Ústí nad Labem a Hodonín (oba 3,8 %). Naopak nejnižší nezaměstnanost hlásí Praha – východ (1,1 %), Rychnov nad Kněžnou, Pelhřimov a Jindřichův Hradec (shodně 1, 3 %), Praha – západ, (1,4 %), Písek, Prachatice a Benešov (shodně 1,5 %).

Další čísla? Česko má nejméně lidí bez práce, ukazuje porovnání EU

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+11
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Kolik teď dostanete, když přijdete o práci. Podpora v nezaměstnanosti 2023

4. 1. 2023 | Zdeněk Bauer

Kolik teď dostanete, když přijdete o práci. Podpora v nezaměstnanosti 2023

Kdo má nárok na podporu a na jak dlouho? Proč si dát pozor na dobrovolné ukončení předchozí práce bez vážného důvodu? Jak je to s odstupným? Může si nezaměstnaný přivydělávat? Tady... celý článek

Tuhle práci už Češi nechtějí. Firmy hledají 300 tisíc lidí

29. 11. 2022 | Jana Divinová

Tuhle práci už Češi nechtějí. Firmy hledají 300 tisíc lidí

Už od května 2018 je volných míst víc než uchazečů o práci. O jaké pozice jde a proč se je nedaří obsadit?

Index mizérie: Češi jsou v nejhorší situaci za posledních sedm let

27. 9. 2021 | Tomáš Volf | 14 komentářů

Index mizérie: Češi jsou v nejhorší situaci za posledních sedm let

Spotřebitele nejvíce zajímá otázka příjmů a výdajů rodiny. Tedy nízká nezaměstnanost a když zdražování, tak jen mírné. Součet míry nezaměstnanosti a inflace dá dohromady takzvaný index... celý článek

Volných míst je nejvíc v historii, hlásí úřady práce

9. 8. 2021 | Petr Kučera | 21 komentářů

Volných míst je nejvíc v historii, hlásí úřady práce

Zaměstnavatelé v Česku hlásí rekordní počet volných míst. Prostřednictvím úřadů práce jich ke konci července nabízeli 358 152, což je o 2540 víc než v červnu a o 23 869 víc než před... celý článek

Bez práce je nejméně lidí od října

9. 7. 2021 | Jiří Hovorka | 4 komentáře

Bez práce je nejméně lidí od října

Míra nezaměstnanosti v Česku na konci června klesla na 3,7 % z květnových 3,9 %. Jedná se o nejnižší hodnotu od loňského října. Bez práce bylo 273 302 lidí, ve srovnání s květnem jich... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.