Češi jsou ve střední Evropě golfovými přeborníky. Tedy minimálně pokud jde o počet golfových hřišť a členů golfových klubů. Golfových areálů přitom přibývá. „Kvalita a potenciál České republiky je zajímavá nejenom pro domácí investory, ale rovněž pro řadu zahraničních,“ tvrdí autoři studie o cestovním ruchu ve zprávě Trend Report 2008 Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí (ARTN). Podle této studie se o možnost investovatdo golfového segmentu zajímají i vybrané investiční společnosti a nemovitostní fondy.
Česko, jako rozvíjející se golfová destinace, umožňuje podle expertů ARTN získat developerům stále poměrně laciné pozemky, na nichž lze budovat projekty s potřebnou kvalitou, jak požaduje mezinárodní klientela. Díky tomu se v poslední době v tuzemsku staví čím dál víc golfových areálů, respektive venkovních normovaných golfových hřišť. Jen od roku 2001 do loňska se otevřela čtyřicítka zcela nových hřišť a koncem roku 2007 jich v Česku bylo celkem 83. Osm dalších se bude v nejbližší budoucnosti rozšiřovat a výstavba minimálně dalších sedmnácti hřišť se plánuje.
O kvalitě golfového hřiště nerozhoduje pouze trávník, ale také kvalitní ubytování, restaurace a další doprovodné služby pro trávení volného času. V posledních dvou letech se začala právě jejich úroveň podle autorů studie Trend Report 2008 významně měnit. Golfové resorty například stále častěji kombinují golfová hřiště s rezidenční výstavbouči třeba lyžařským areálem.
Luxusní hotely ovšem nutně nemusí patřit pouze ke golfovým greenům. Největší nabídku mají návštěvníci Prahy. Ta podle Trend Reportu zažívá největší boom ve výstavbě tuzemských luxusních hotelů. Jen za dva minulé roky přibylo v Praze dvanáct čtyřhvězdičkových a jeden pětihvězdičkový hotel. Letos by se v české metropoli mělo otevřít dalších dvanáct takových hotelů a v roce 2009 ještě minimálně tři. Hotely nejvyšších kategorií se tak stále omezují jen na Prahu a případně na Karlovarský kraj. To podvazuje možnosti rozvoje cestovního ruchu v regionech, kam zahraniční turisté i kvůli méně kvalitnímu ubytování nechtějí příliš jezdit.
Cestu turistů do regionů komplikuje i špatná dopravní infrastruktura. Situaci podle expertů nepomáhá ani doposud neregulovaná kamionová doprava, která často zcela ochromuje automobilovou dopravu v zemi.
„Odpovědné instituce se spokojují s lakonickým konstatováním, že Česko je tranzitní zemí, a tento problém v zásadě neřeší. Nemožnost dopravit návštěvníky pohodlně a bez velkých komplikací do vybrané destinace představuje překážku rozvoje cestovního ruchu ve všech jeho segmentech,“ shodují se autoři expertní analýzy ARTN. Regionům přitom řada analýz předpovídala dynamický rozvoj cestovního ruchu. Tyto prognózy se ale zatím v očekávané míře nenaplnily.
Cestovní ruch v Česku už má přitom 12-14procentní podíl na hrubém domácím produktua minimálně 15procentní podíl na tvorbě pracovních míst. Přesto Češi podle expertů ARTN na rozdíl od zahraničí stále nemají koncepci rozvoje tohoto odvětví a „faktický rozvoj je stále spíše otázkou osvícených regionálních a místních institucí a aktivit než koncepčního řízení ze strany odpovědných centrálních orgánů,“ jak konstatuje jejich zpráva.
Jaké jsou vaše zkušenosti s výstavbou tuzemských hotelů a sportovních areálů ve vašem okolí? Ovlivnila jejich výstavba podle vás ceny nemovitostí ve vašem okolí?
Sdílejte článek, než ho smažem