Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Levné pozemky dělají z Česka golfovou velmoc

| rubrika: Analýza | 1. 7. 2008
Levné pozemky dělají z Česka golfovou velmoc
V Česku se staví stále více luxusních hotelů i nových golfových hřišť. A to může významně ovlivňovat i tuzemské ceny nemovitostí v jejich okolí. Češi se tak dostávájí ve střední Evropě mezi nejnáruživější golfisty.

Češi jsou ve střední Evropě golfovými přeborníky. Tedy minimálně pokud jde o počet golfových hřišť a členů golfových klubů. Golfových areálů přitom přibývá. „Kvalita a potenciál České republiky je zajímavá nejenom pro domácí investory, ale rovněž pro řadu zahraničních,“ tvrdí autoři studie o cestovním ruchu ve zprávě Trend Report 2008 Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí (ARTN). Podle této studie se o možnost investovatdo golfového segmentu zajímají i vybrané investiční společnosti a nemovitostní fondy.

Jak si Češi nacházejí cestu k luxusním hotelům i golfu

Mezi zahraniční klientelou nejdražších hotelů je rok od roku i stále více Čechů. Jestliže v roce 2000 se v nich ubytovalo zhruba 29 tisíc tuzemců, vloni už jich zde pobývalo více než dvojnásobek (66 827), jak vyplývá z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) na které odkazuje Trend Report 2008 ARTN.

Stále více Čechů také hraje golf. Desetitisícová členská základna tuzemských golfových klubů z roku 2001 už nyní dosahuje více než trojnásobku. Jen registrovaných hráčů zde bylo ke konci loňského roku přes 35 tisíc. Oproti západoevropským zemím je ale množství lidí, kteří zde hrají golf stále velice nízké. Zda členská základna v budoucnu dokáže vytížit všechna současná a budoucí hřiště je diskutabilní, poukazují autoři Trend Reportu. Pokud by si ale Češi golf oblíbili jako Skandinávci, patrně by se stavěly ještě další areály. A to by mohlo ovlivnit ceny nemovitostí v jejich okolí.

Zdroj: Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí (www.artn).

Česko, jako rozvíjející se golfová destinace, umožňuje podle expertů ARTN získat developerům stále poměrně laciné pozemky, na nichž lze budovat projekty s potřebnou kvalitou, jak požaduje mezinárodní klientela. Díky tomu se v poslední době v tuzemsku staví čím dál víc golfových areálů, respektive venkovních normovaných golfových hřišť. Jen od roku 2001 do loňska se otevřela čtyřicítka zcela nových hřišť a koncem roku 2007 jich v Česku bylo celkem 83. Osm dalších se bude v nejbližší budoucnosti rozšiřovat a výstavba minimálně dalších sedmnácti hřišť se plánuje.

O kvalitě golfového hřiště nerozhoduje pouze trávník, ale také kvalitní ubytování, restaurace a další doprovodné služby pro trávení volného času. V posledních dvou letech se začala právě jejich úroveň podle autorů studie Trend Report 2008 významně měnit. Golfové resorty například stále častěji kombinují golfová hřiště s rezidenční výstavbouči třeba lyžařským areálem.

Luxusní hotely ovšem nutně nemusí patřit pouze ke golfovým greenům. Největší nabídku mají návštěvníci Prahy. Ta podle Trend Reportu zažívá největší boom ve výstavbě tuzemských luxusních hotelů. Jen za dva minulé roky přibylo v Praze dvanáct čtyřhvězdičkových a jeden pětihvězdičkový hotel. Letos by se v české metropoli mělo otevřít dalších dvanáct takových hotelů a v roce 2009 ještě minimálně tři. Hotely nejvyšších kategorií se tak stále omezují jen na Prahu a případně na Karlovarský kraj. To podvazuje možnosti rozvoje cestovního ruchu v regionech, kam zahraniční turisté i kvůli méně kvalitnímu ubytování nechtějí příliš jezdit.

Anketa

Hráli jste už někdy golf?

Cestu turistů do regionů komplikuje i špatná dopravní infrastruktura. Situaci podle expertů nepomáhá ani doposud neregulovaná kamionová doprava, která často zcela ochromuje automobilovou dopravu v zemi.

„Odpovědné instituce se spokojují s lakonickým konstatováním, že Česko je tranzitní zemí, a tento problém v zásadě neřeší. Nemožnost dopravit návštěvníky pohodlně a bez velkých komplikací do vybrané destinace představuje překážku rozvoje cestovního ruchu ve všech jeho segmentech,“ shodují se autoři expertní analýzy ARTN. Regionům přitom řada analýz předpovídala dynamický rozvoj cestovního ruchu. Tyto prognózy se ale zatím v očekávané míře nenaplnily.

Cestovní ruch v Česku už má přitom 12-14procentní podíl na hrubém domácím produktua minimálně 15procentní podíl na tvorbě pracovních míst. Přesto Češi podle expertů ARTN na rozdíl od zahraničí stále nemají koncepci rozvoje tohoto odvětví a „faktický rozvoj je stále spíše otázkou osvícených regionálních a místních institucí a aktivit než koncepčního řízení ze strany odpovědných centrálních orgánů,“ jak konstatuje jejich zpráva.

Jaké jsou vaše zkušenosti s výstavbou tuzemských hotelů a sportovních areálů ve vašem okolí? Ovlivnila jejich výstavba podle vás ceny nemovitostí ve vašem okolí?

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-1
Ano
Ne

Diskuze

Žádný komentář nebyl vložen.

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK