Není to vaše? Stát hledá majitele skoro 180 tisíc nemovitostí

| rubrika: Aktuality | 13. 7. 2020 13:15 | 5 komentářů

Zdroj: Shutterstock

Téměř 180 tisíc nemovitostí v Česku má nejasného nebo neznámého vlastníka, většinou jde o pozemky. Informoval o tom Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových.

Majetek, který nebude mít konkrétního vlastníka do konce roku 2023, připadne státu. Nejvíce takových nemovitostí je v příhraničních oblastech Jihomoravského kraje.

„Doporučuji každému, aby se podíval na naše webové stránky, zda náhodou jemu nebo jeho předkům nepatří nějaká nemovitost,“ říká generální ředitelka úřadu Kateřina Arajmu.

Vyberte si nemovitost

Výběr nemovitosti.
Zdroj: Shutterstock.com

Hledáte dům nebo byt snů a nemůžete nalézt ten pravý? Nebo potřebujete najít pronájem? Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Reality Peníze.cz

Zmíněné nemovitosti buď nemají v katastru zapsaného žádného vlastníka (není zapsána na žádný list vlastnictví), nebo sice vlastníka zapsaného má, ale zápis neumožňuje jeho dostatečnou identifikaci.

„Většina zápisů tohoto druhu v katastru nemovitostí pramení ze situace před rokem 1989, kdy se katastr nemovitostí neudržoval řádně a v určitém období dokonce nebyl veden vůbec,“ vysvětluje Arajmu.

Katastr nemovitostí evidoval k letošnímu 1. únoru celkem 378 789 položek, které neměly dostatečně identifikovaného nebo neznámého vlastníka. Jeden vlastník může vlastnit několik různých nemovitostí a jednu nemovitost může spoluvlastnit více vlastníků – právě proto jde ve výsledku reálně o zmíněných 179 393 nemovitostí.

Podle posledních dat Českého úřadu zeměměřického a katastrálního ze začátku února bylo celkem 179 393 s nejasným či neznámým vlastníkem. Šlo o 174 040 pozemků a 5353 staveb. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových se za první pololetí tohoto roku podařilo vyřešit 3536 těchto nemovitostí. Celkových počet vyřešených nemovitostí s nejasným vlastníkem tak vzrostl na 35 198.

Nejčastějším výsledkem šetření – ve třech pětinách případů – bylo podání podnětu k zahájení dědického řízení. V deseti procentech případů se stal vlastníkem nemovitostí stát a například v sedmi procentech případů vlastník sám doložil své vlastnictví a doplnil chybějící údaje do katastru nemovitostí.

Už nás sledujete? 

Přidejte si Peníze.cz na Twitter nebo Facebook a dozvíte se včas další aktuality a praktické rady! 

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+36
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 5 komentářů

Hledá nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.