Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Změny v nemocenské: spočítejte si její výši pro rok 2009

| rubrika: Co se děje | 17. 12. 2008 | 7 komentářů
Změny v nemocenské: spočítejte si její výši pro rok 2009
Živnostníci, kteří si platí nemocenské pojištění, budou stonat prvních čtrnáct dní zadarmo. Na rozdíl od zaměstnanců neuvidí ani korunu. Spočítejte si, za kolik budete od příštího roku stonat.

Jak dlouho se bude stonat bez finanční náhrady

Od 1. ledna 2009 nedostane nemocný zaměstnanec na neschopence za první tři dny nemoci ani korunu. Živnostníci, umělci a další svobodná povolání, u kterých je nemocenské pojištění nadále dobrovolné, musejí od Nového roku počítat s tím, že nedostanou ani korunu za prvních 14 dní nemoci. Jako osoby samostatně výdělečně činné nemají totiž nárok na náhradu mzdy, protože dosahují svých příjmů samostatně.

Spočítejte si výši nemocenské

Jak to bude s vydáváním neschopenek

Zaměstnancibudou odevzdávat neschopenku, kterou vystavuje lékař, vždy svému zaměstnavateli. Živnostníci a umělci doručí neschopenku na svou příslušnou pobočku České správy sociálního zabezpečení. Stejně jako dosud zůstane každému nemocnému po celou dobu pracovní neschopnosti jeden díl neschopenky, který slouží jako průkaz práce neschopného. Tento díl se bude předkládat případné kontrole a odevzdávat lékaři při ukončení pracovní neschopnosti.

V praxi to bude fungovat tak, že lékař vystaví pacientovi nejpozději do čtrnáctého dne onemocnění potvrzení o trvání dočasné pracovní neschopnosti. Při dlouhodobém onemocnění musí lékař potvrzovat trvání pracovní neschopnosti nejméně jednou měsíčně. Nemocní zaměstnanci budou předávat tato potvrzení vždy svému zaměstnavateli, živnostníci a umělci opět na pobočku České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ). Tím vznikne lidem na neschopence nárok na výplatu nemocenských dávek z veřejného pojištění.

Co bude platit zaměstnavatel a co stát

Od 4. do 14. dne pracovní neschopnosti budou mít nárok na náhradu mzdy jen lidé, kteří jsou zaměstnaní. Náhradu mzdy   jim budou zaměstnavatelé vyplácet ze svých prostředků ovšem jen za pracovní a nikoliv kalendářní dny. Kdo bude nemocný déle než čtrnáct dnů, bude mít od 15. dne nemoci nárok na nemocenské dávky z veřejného pojištění.

Na jaké dávky je nárok z nemocenského pojištění:

  • nemocenské
  • ošetřovné
  • peněžitou pomoc v mateřství (tzv. mateřská)
  • vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství

Zdroj: ČSSZ

Co hrozí za porušování léčebného režimu

Každý, kdo bude na neschopence, musí dodržovat léčebný režim a dobu vycházek. Zda se nemocný řádně léčí, může přijít kdykoliv zkontrolovat pracovník správy sociálního zabezpečení. Na kontrolu ho může vyslat i lékař, který má podezření, že se pacient neléčí řádně, ale také zaměstnavatel či úřad práce.

Pokud kontrola nezastihne nemocného doma nebo zjistí, že porušuje léčebný režim, čekají každého hříšníka sankce. Jednak to je pokuta až do výše 20 tisíc korun a dále může přijít buď o část nemocenských dávek, nebo o celou nemocenskou. A to bez ohledu na to, zda jde o živitele rodiny. V případě, že si lidé zaviní pracovní neschopnost sami, například při rvačce, pod vlivem drog nebo alkoholu, dostanou jen poloviční dávky nemocenské.

Kdo bude počítat nemocenské dávky

Výpočet nemocenských dávek   budou provádět již jen pracovníci ČSSZ. Každý pojištěnec se může rozhodnout, zda chce peníze posílat na své konto nebo poštovní složenkou. To dá najevo vyplněním zadní strany neschopenky. Doručení peněz poštou bude zpoplatněno. Peníze musí sociální správa poslat do měsíce od okamžiku, kdy obdrží doklad o pracovní neschopnosti.

Kdo si na nemocenské oproti dnešku polepší

Lidé s příjmy v rozmezí od 25 tisíc do 70 tisíc korun měsíčně již na neschopence od ledna 2009 nepocítí tak propastný rozdíl příjmů a na nemocenských dávkách dostanou podstatně více než tomu bylo v předchozích letech. Naopak lidé s nízkými příjmy pod hranicí 25 tisíc korun hrubého měsíčně budou brát méně, než umožňovala stávající pro ně vcelku výhodná pravidla. Tím se má zamezit zneužívání nemocenských dávek.

Kdo bude pokračovat v pracovní neschopnosti i po roce 2008, nemocenská se mu počínaje lednem 2009 přepočítá podle nových pravidel.

Co změny znamenají pro nahodile pracující a pro cizince

Při nahodilém zaměstnání, které bude kratší než patnáct kalendářních dnů a mzda nepřesáhne 2000 korun, nevznikne zaměstnanci účast na nemocenském pojištění. V takovém případě ale nebude mít nárok ani na nemocenské dávky. Pokud se ale nahodilá krátkodobá pracovní příležitost s malým výdělkem zopakuje v období alespoň šesti měsíců, účast na nemocenském pojištění již automaticky vznikne.

Dobrovolně se mohou nemocensky pojistit i zahraniční zaměstnanci pracující na území Česka v zahraničních firmách, které mají sídlo na území státu, s nímž Česká republika neuzavřela mezinárodní smlouvu o sociálním zabezpečení ( Přehled uzavřených smluv). Pojištění zahraniční zaměstnanci budou mít při splnění určité doby pojištění nárok pouze na nemocenské dávky a peněžitou pomoc v mateřství.

Jak se vás dotknou změny v nemocenské? Podělte se o názor.

 

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-6
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

18. 12. 2008 23:57, Peterson

Marodit v roce 2009 = zdechnout ?

Reagovat

 

+20
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (7 komentářů)

1. 7. 2009 | 2:47 | Slušný blbec

Přesně tak!! Jsem sama a mám nemoc, s kterou bych měla co nejdříve nastoupit do nemocnice a potom být několik týdnu v neschopnosti. Chachá! Léčba se nekoná! Nemohu si to dovolit. Bohužel, v tomto superstátě bych skončila...více

17. 3. 2009 | 11:16 | Hanka

Dobrý den, jsem na rizikovém těhotenství. Je to docela síla, protože jaksi sociálka neposílá dávky, které má. Vše mám v pořádku a nic. Od doby co jsem opustila školu jsem byla zaměstnaná a nemocná jsem byla jen třikrát. Každý...více

6. 2. 2009 | 9:20 | Jiří

Dobrý den plně chápu že je zde obava ze zneužívaní nemocenských dávek a bezesporu se v některých případech i tak děje, ale na druhé straně je třeba důrazně upozornit, že zaměstnavatelé absolutně nerespektují doporučení Lékařů,...více

30. 1. 2009 | 23:30 | Mirda

Mam z teto upravy takovej pocit, ze se jedna o diskriminaci zamestnancu pracujicich s nerovnomerne rozlozenou pracovni dobou (tzv.smenari). Jim se totiz neplati prvni tri smeny a to muze byt velmi velky financni rozdil od...více

16. 1. 2009 | 10:15 | lucias27

Je mi z toho na nic. Jsem těhotná na rizikovém doma od 1.prosince 2008 a můžu vám říct že je mi z toho zle!!! Pracovat jsem chtěla alespoň do konce ledna,ale bohužel mi to můj stav nedovolil dělat 12hodinové směny,tak jsem...více

Oblíbená témata

nemocenská

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK