Pozor: Aktuální informace po definitivním schválení najdete v novém článku!
Jestli si přesto chcete přečíst archivní článek, tady je:
Zaměstnanci v karanténě dostanou příplatek 370 korun k náhradě mzdy, na kterou mají nárok podle standardních pravidel. Speciální zákon dnes schválili poslanci. Karanténou se v tomto případě rozumí i takzvaná izolace při potvrzeném infekčním onemocnění.
Příspěvek dělá v zásadě 370 korun denně za každý z prvních 14 kalendářních dnů nařízené karantény. Zaměstnavatel ho vyplatí společně s náhradou mzdy, která dosahuje 60 procent takzvaného redukovaného vyměřovacího základu. Stejný příspěvek, který končící ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová nazvala Izolačka, fungoval v první polovině letošního roku.
Jestliže však součet příspěvku a náhrady příjmu přesáhne 90 % průměrného výdělku konkrétního zaměstnance (za odpovídající počet zameškaných hodin), příspěvek se o tento rozdíl sníží. Cílem je, aby zaměstnanci s velmi nízkými příjmy nedostali v součtu víc, než je jejich mzda, říká Maláčová.
Nárok na příspěvek získají zaměstnanci, jejichž karanténa (izolace) začne kdykoliv po začátku účinnosti zákona. Ten teď ještě musí schválit senátoři, nějakou dobu pak může trvat i podpis prezidenta a zveřejnění ve Sbírce zákonů. Zákon pak začne být účinný hned dnem zveřejnění, což nebude dřív než v příštím nebo přespříštím týdnu.
Komu skončí karanténa ještě před účinností zákona, má smůlu. Zákon počítá se zpětným nárokem na příspěvek jenom v případě, že karanténa byla nařízena po 30. listopadu a současně (při začátku účinnosti zákona) dál trvá. Zákon přitom začne být účinný až po 15. prosinci, kdy ho projednají senátoři. I kdyby ho pak rychle podepsal prezident a tiskárna zveřejnila ve Sbírce zákonů, nebude to zřejmě dříve než 17. prosince. Dodejme, že vládní návrh původně mluvil o karanténě nařízené po 31. říjnu, ovšem se stejnou podmínkou (její trvání ještě v den účinnosti zákona).
Na příspěvek budou mít nárok i takzvaní dohodáři, pokud se účastní nemocenského pojištění – tedy při měsíčním příjmu nad 3500 korun z dohody o pracovní činnosti nebo nad 10 000 Kč u dohody o provedení práce.
Od 15. dne případné karantény (izolace) nebo nemoci dostávají zaměstnanci klasické nemocenské dávky od státu.
Maláčová zdůrazňuje, že příspěvek nepřinese zaměstnavatelům přímou finanční zátěž. Stejně jako na jaře si ho totiž odečtou z povinného pojistného na sociální zabezpečení. Na samotnou náhradu mzdy při karanténě jim stát dlouhodobě přispívá přes program Antivirus.
Někteří epidemiologové a ekonomové doporučovali zvýšení nemocenské jako účinný nástroj proti šíření koronaviru. Věří, že se státu v celkovém součtu vyplatí i finančně.
Mimořádný příspěvek má omezit případy, kdy lidé s pozitivním testem na koronavirus nahlásí hygienikům výrazně méně kontaktů. Potenciální přenašeči tak nejdou včas do karantény. Nemoc se v Česku šíří rychleji i proto, že je hygienické stanice kontaktují s velkým zpožděním. Lidé s bezpříznakovým nebo jen lehkým průběhem zároveň dál chodí do práce, aby nepřišli o výdělky.
Zaměstnanci v karanténě a na nemocenské zatím dostávají standardně 60 procent takzvaného vyměřovacího základu, což je zjednodušeně řečeno jejich předchozí hrubá mzda zkrácená takzvanými redukčními hranicemi (čím víc člověk vydělává, tím víc se mu základ krátí). Zvláště pro lidi s nižšími výdělky může být propad o dvě pětiny zásadní.
Na obdobný příspěvek dosáhnou i živnostníci a další osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ). Mohou žádat o kompenzační bonus ve výši přinejmenším 500 korun za den.
Petr Kučera
Zaměřuje se na osobní finance a spotřebitelská témata. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Přes pět let vedl web Peníze.cz, předtím ekonomicko-finanční rubriku... Další články autora.
Sdílejte článek, než ho smažem
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
1. 12. 2021 17:16, Petr Brázda
Výborně. Jelikož jsem teď karanténu ukončil, nedostanu navíc ani korunu. Na jaře jsem skončil v karanténě s negativním PCR testem také, příspěvek opět schválen až o pár dnů později. Ať na něj dosáhnou buď všichni anebo nikdo. Co je tohle za spravedlnost, že člověk onemocní o týden dříve nebo o 2 dny později???
Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy
19. 12. 2021 20:31, Pan
Získejte rychlou půjčku ještě dnes. Čelíte výzvám a potřebujete finance na vedení války proti těmto výzvám? Potřebujete financování nebo půjčku, abyste měli lepší život? Chcete, aby vaše podnikání bylo podpořeno úvěrem? Získejte všechny tyto odpovědi na Kelvin Finance Worldwide. Jedná se o soukromou úvěrovou platformu, která vám poskytuje příležitost získat přístup k půjčce. Jakmile požádáte, budete okamžitě schváleni a půjčka bude poskytnuta rychle. Půjčka je nabízena se sazbou 3 % a maximální výše úvěrové kapacity je 10 milionů eur.
Získejte půjčku za 3 %, abyste mohli žít lepší život od autorizovaného a licencovaného poskytovatele půjčky.
e-mailem: kelvinfin500@gmail.com
V diskuzi je celkem (34 komentářů) příspěvků.