Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Vycházky při nemocenské? Drábek chce omezit jejich délku

| rubrika: Aktuálně.cz | 10. 4. 2011 | 17 komentářů
Vycházky při nemocenské? Drábek chce omezit jejich délku
Délka takzvaných vycházek při pracovní neschopnosti nebude moci přesáhnout šest hodin denně. Zároveň má nově platit, že lidé se musí vrátit domů nejpozději do sedmi večer.

Navrhuje to ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek v novele zákona o nemocenském pojištění, kterou poslal do připomínkového řízení. Změna má platit od roku 2012.

Dosud může ošetřující lékař rozhodnout o délce i času vycházek podle svého uvážení. Zákon jim nezakazuje, aby povolili vycházky bez omezení, pokud to zdravotní stav pacienta a stanovený léčebný režim připouštějí.

Ministerstvo tak reaguje zejména na podněty zaměstnavatelů, kteří teď údajně nemohou kontrolovat zaměstnance, pokud jim lékař povolil prakticky celodenní vycházky.

Maximálně šest hodin

I nadále má platit zásada, že vycházky může ošetřující lékař povolit pouze v rozsahu, který odpovídá zdravotnímu stavu pacienta a který nenarušuje stanovený léčebný režim.

Drábek však navrhuje omezit jejich celkovou dobu vycházet na maximálně šest hodin denně, přičemž se budou moci uskutečnit pouze mezi 7. a 19. hodinou. Konkrétní časový úsek určí lékař.

Ministerstvo argumentuje, že součástí „nemocenské“ je také klidový režim, který přispívá k obnovení pracovní schopnosti.

„Neúměrně široký rozsah vycházek – včetně aktivit během nich vykonávaných – nebo vycházky povolované ve večerních a nočních hodinách nepřispívají k obnovení pracovní schopnosti a vzbuzují pochybnost o biologické důvodnosti dočasné pracovní neschopnosti,“ uvádí ministerstvo v návrhu novely.

Celý článek si přečtete na Aktuálně.cz

Vytisknout

Líbil se vám článek?

-2
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

11. 4. 2011 8:12, Pavel

Zdá se, že být nemocen či dokonce užívat lék s příspěvkem pojišťovny je naprosto nezodpovědný, nemorální a veskrze odsuzeníhodný čin. Když to zkrátím, tak příjmy ze zdravotního a sociálního pojištění by se neměly utrácet za takové blbosti jako je nějaká náhrada za výdělek v době nemoci, za nějaké příspěvky na léky či dokonce u těch nejdrzejších dokonce pobyt v nemocnici. Pojištění by se mělo přímo přerozdělit na zaměstnance pojišťoven, platy doktorů a v neposlední řadě na provoz nemocnic bez lůžek.
Co Vám pane ministře říká pojem kolektivní vina? Jak můžete vůbec vypustit z huby úvahy, kdy jsou jedni trestáni za to, že systém zneužívají druzí? Proč nečiníte opatření, aby na nemocenské byli jen ti, kteří jsou nemocni, aby lázně dostali jen ti kteří je potřebují, aby sanitku dostali jen ti co se kvůli zdravotnímu stavu nemohou dopravit hromadnou dopravou, aby v nemocnici místo úklidových firem uklízeli vlastní uklízečky, aby místo cateringové firmy vařili vlastní kuchaři, aby doktoři nevyráběli pro farmaceutické firmy stupidní, leč velmi dobře honorovné "studie", aby místo soukromých saniťáků vozili pacienty vlastní sanitky....... no jo, ale to by se přerušil penězovod že? Ono je daleko lepší vymýšlet poplatky, příplatky, standarty, nadstandarty apod., které v konečném důsledku vždy zaplatí ti nejníž.

Reagovat

 

+38
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

18. 6. 2011 22:10

To je dobré ale nakonec to zaplatí firma. A ta má kde brát penize ? Nemoc neposoudi do vycházel mluvit doktorum nemůže. Tak jen držet hubu a platit zamestnancum tři týdny neschopenky. Nedherny stát. Odpovědnost třetím osobám.

Reagovat

 

-5
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Pavel 10. 04. 2011 16:19)

Další příspěvky v diskuzi (17 komentářů)

28. 2. 2012 | 7:35 | Katka

Také se chystám na nemocenskou, vícečetné těhotenství, pracovala jsem na směny ... nesouhlasim s omezenými vycházkami, je to uhozené na hlavu více

30. 12. 2011 | 21:20 | honza

Pan Drábek jako ostatní členové Top 09 a ODS jsou staří STB-áci. A vše co se děje je horší než za totality a vracíme se do První republiky více

30. 12. 2011 | 11:25 | SoŇa

Je spousta nemocí, při kterých jsou vycházky žádoucí. Od poúrazových stavů až po riziková těhotenství. Například v těhotenství těžko dopředu určit, jestli ženě nebude zrovna v době vycházek nevolno, ale hodinu poté již malou...více

15. 12. 2011 | 9:51 | Karel

tady v tom státě jednou dopadneme hodně špatně. Za nemocenskou almužna a ještě nevystrčíš nos ze dveří ,dělat budeme do 70let, prášky si zaplatíme celé sami a hlavně , že ted premýšlí jestli mají dát 80 miliard zadlužené...více

23. 8. 2011 | 14:32 | kikina

pan Drábek zjevně na nemocenské nikdy být nemusel! já mám už 3 týdny zánět šlach, je léto a hniju doma! není nemoc jako nemoc a lékaři by to taky tak měli začít posuzovat. klidový režim Ano! beru, ale moje ruka je v sádře...více
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK