Prodej mobilních telefonů se dál zvyšuje

| rubrika: Co se děje | 16. 11. 2010
Prodej mobilních telefonů se dál zvyšuje
Ve třetím čtvrtletí roku 2010 se prodalo o 35 procent mobilů více než ve stejném období loňského roku. První tři příčky prodejnosti uhájily společnosti Nokia, Samsung a LG, avšak jejich celkový podíl na trhu klesá.

Během třetího čtvrtletí roku 2010 se ve světě prodalo 417 milionů mobilních telefonů. Ve stejném období loňského roku bylo prodáno o 108 milionů kusů méně. Celkově tak prodej mobilů vzrostl o 35 procent. Takřka jednu pětinu ze všech prodaných přístrojů tvoří tzv. chytré telefony (smartphony). Vyplývá to ze studie analytické společnosti Gartner, která se zabývá informačně technologickými výzkumy.

„Jde již o druhý dvouciferný meziroční růst v řadě, což ukazuje na dobrou spotřebitelskou poptávku. Hlavními tahouny rekordních prodejů smartphonů byly telefony Apple a ty s platformou Android. Podíl Applu na prodaných telefonech překonal podíl společnosti Research in Motion (RIM) v Severní Americe, kde se stal druhým nejprodávanějším mobilem. Operační systém Android se zase stal celosvětově druhým nejprodávanějším systémem pro mobily,“ zhodnotila výsledky studie Carolina Milanesi, viceprezidentka společnosti Gartner pro výzkum.

Na špičce pomyslného žebříčku prodejnosti nenastaly od loňska žádné změny. Nejprodávanější jsou mobily značky Nokia, kterých se během třetího kvartálu roku 2010 prodalo přes 117 milionů kusů. Oproti loňskému výsledku za 3. čtvrtletí se prodej zvýšil o téměř 4 miliony kusů. Celkově však klesl podíl společnosti Nokia na trhu z 36,7 procenta na 28,2 procent. Druhými nejprodávanějšími jsou mobilní telefony společnosti Samsung, která prodala 71,672 milionu telefonů, což je o více než devět milionů více než ve stejném období loňského roku. Avšak i u společnosti Samsung klesl její podíl na trhu o více jak dvě procenta na 17,2 procent. To platí rovněž pro třetí nejprodávanější značku LG, jejíž podíl na trhu se zmenšil na 6,6 procenta. Za třetí čtvrtletí roku 2010 se prodalo přes 27 milionů jejích mobilů, což je o více než čtyři miliony kusů méně než ve třetím čtvrtletí loňského roku. Prodej telefonů LG se tedy snížil o 17 procent.

V první desítce se objevily i mobily čínských společností ZTE a Huawei, které jsou z části vlastněny státem. Potvrzují se tím názory, které tvrdí, že čínské mobilní telefony začnou brzy známým světovým výrobcům šlapat na paty.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+3
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.