Služby a restaurace nezlevní, snížení DPH neprošlo

Petr Kučera | rubrika: Co se děje | 5. 11. 2009 | 2 komentáře
  Služby a restaurace nezlevní, snížení DPH neprošlo
Některé služby mohly od ledna 2010 zlevnit nebo přinejmenším nezdražit, pokud by poslanci schválili zákon snižující DPH u vybraných služeb s vysokou přidanou hodnotou práce.

Zákon snižující DPHvšak ve sněmovně neprošel. Hlasovalo pro něj jen 50 poslanců - překvapivě napříč stranami. Snížení sazby podpořili hlavně komunisté, část ODS a lidovců, proti byla většina ČSSD.

Zatímco ministr financí Eduard Janota, exministr financí Miroslav Kalousek či někteří poslanci ODS snížení daně obhajovali, ČSSD oproti letošnímu jaru změnila názor a považuje snížení DPHza luxus, který si státní rozpočet nyní nemůže dovolit.

Snížená sazba DPH měla nově platit zejména na ubytovací a stravovací služby(kromě dodávání tabákových výrobků a alkoholických nápojů). Oproti původnímu návrhu by se tedy vztahovala nejen na restaurace, ale i další stravovací zařízení.

Do nižší sazby mohly nově spadat také kadeřnické a holičské služby a řada drobných oprav - konkrétně obuvi, koženého zboží, oděvů, bytového textilu a jízdních kol. Zlevnit mohly také knihy nahrané na magnetických a optických médiích. Na klasické tištěné knihy se nižší sazba DPH vztahovala už nyní.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Podle neschváleného návrhu měly v nižší sazbě DPHzůstat také služby související s opravou, modernizací či rekonstrukcí domů či bytů. Původně měla tato výhoda platit jen do konce roku 2010, nově měla platit bez omezení.

Návrh také zvyšoval hranici pro osvobození dováženého zboží od daně, které dosud platilo na věci "nepatrné hodnoty" do 22 eur. Nově se měla hranice zvýšit na 150 eur.


Pomohla dohoda v Bruselu

Přeřazení vybraných služeb do nižší sazby DPHnavrhla ještě předchozí vláda Mirka Topolánka a podpořila jej tehdy i ČSSD. Snížení umožnila březnová dohoda na úrovni Evropské unie, jejíž dosažení je označováno za jeden z velkých úspěchů českého předsednictví. Na konci roku 2010 totiž měla skončit pro některé členské země výjimka z pravidla, že DPH na restaurační služby, kadeřnictví či bydlení nesmí být nižší než 15 procent. Státy se po mnoha letech jednání dohodly, že nižší sazba bude možná i nadále.

Exministr financí Miroslav Kalousek jako autor návrhu předpokládal, že výnos z DPHpo přeřazení do nižší sazby klesne maximálně o zhruba 7,7 miliardy, nyní hovoří o čtyřech až pěti miliardách. Snížení sazby prý ale zároveň pomůže přežít mnoha drobným podnikatelům, kteří by v době krize mohli zkrachovat. "Cílem není levnější guláš nebo kadeřník, ale udržení pracovních míst v oborech s vysokou přidanou hodnotou lidské práce," připomněl ve sněmovně.


ČSSD: Nižší DPH teď nechceme

Snížená sazba DPHčiní v tuzemsku devět procent, základní 19 procent. Sociální demokracie se ji v posledních měsících pokusila několikrát snížit na šest procent, ale neuspěla. Naopak - takzvaný úsporný balíček ministra financí Eduarda Janotyzvýší od ledna 2010 sazby o jeden procentní bod, tedy na 10 a 20 procent.

Celý článek si přečtete na aktuálně.cz na adrese:
http://aktualne.centrum.cz/ekonomika/nakupy/clanek.phtml?id=651966

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+3
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

Oblíbená témata

DPH, ODS, Sněmovna

A tohle už jste četli?

PŘEHLEDNĚ: Příliš velké inkaso můžete reklamovat jen do osmi týdnů

4. 11. 2009 | Věra Tůmová

PŘEHLEDNĚ: Příliš velké inkaso můžete reklamovat jen do osmi týdnů

Pokud si budete chtít od 1. listopadu zřídit příkaz inkasu, budete muset nově nastavit horní limit pro takto odcházející platby. Pokud už příkaz k inkasu máte, banky vám budou stanovení... celý článek

Za který film letos Češi zaplatili na vstupenkách do kina nejvíce?

30. 10. 2009 | Věra Tůmová | 1 komentář

Za který film letos Češi zaplatili na vstupenkách do kina nejvíce?

Navzdory recesi chodí Češi do kin letos o něco více než vloni. Víte, za který film Češi zaplatili na vstupenkách tuzemským kinům nejvíce? Tipněte si a dozvíte se víc.

Kolik se v Česku vydává peněz na vědu?

20. 10. 2009 | Věra Tůmová

Kolik se v Česku vydává peněz na vědu?

Výzkum a vývoj patří k nejdůležitějším faktorům pro zajištění konkurenceschopnosti ekonomiky vyspělých států, a proto se jeho podpoře přikládá stále větší význam. Tipněte si, kolik... celý článek

Kdo vydělá na snížení DPH v restauracích?

12. 3. 2009 | redakce Peníze.CZ | 15 komentářů

Kdo vydělá na snížení DPH v restauracích?

Evropské vlády se dohodly, že na restaurace se nebude vztahovat základní sazba DPH, ale pouze sazba snížená. Ceny to ovšem nejspíš nesníží. Komu tedy změna v DPH pomůže? Napište, co... celý článek

Kdy výhodný nákup v zahraničí prodraží clo a DPH

3. 9. 2008 | Věra Tůmová | 12 komentářů

Kdy výhodný nákup v zahraničí prodraží clo a DPH

Výhodné nákupy na internetu v zahraničí mohou stát podstatně více, než jste původně čekali. U zásilek ze zemí mimo Evropskou unii se platí nejen clo, ale i DPH a někdy i spotřební daň. celý článek

Partners Financial Services