Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Mobil mimo EU? Výběrem roamingu ušetříte stokoruny

| rubrika: Aktuálně.cz | 7. 7. 2009
Mobil mimo EU? Výběrem roamingu ušetříte stokoruny
Slušnou sumu peněz můžete uspořit, pokud si před cestou do ciziny vyberete pro váš mobilní telefon ten nejvýhodnější tarif. Na cesty do některých zemí se může vyplatit i dočasná změna operátora.

Při volání v zahraničí můžete správným výběrem operátora a tarifu ušetřit opravdu hodně peněz. Roamingová nabídka (nejen) českých operátorů však bohužel zůstává velice nepřehledná. Nicméně stav je nesrovnatelně lepší než před pár lety, kdy v každé zemi u každého operátora platily v různou dobu jiné ceny.

V rámci členských států Evropské unie je díky regulaci cen hovorů a SMSprakticky jedno, kterého operátora využíváte. Ceny MMS či datových přenosů zatím regulovány nejsou, stejně jako hovory v nečlenských zemích (nicméně někteří operátoři zařazují do eurotarifu i vybrané země jako Chorvatsko, Švýcarsko či Norsko).

Jakmile se však rozhodnete cestovat mimo EU, situace se radikálně změní. Příkladem jsou USA: Zatímco u O2 můžete platit za minutu příchozího hovoru 53,55 koruny, T-Mobile vám je nabídne do konce července zdarma. V Thajsku zase budete mít s O2 Smart Roamingem prvních 30 minut příchozího volání zdarma, zatímco s Vodafone zaplatíte 35 korun za minutu a s T-Mobile dokonce 41,65 koruny za minutu.

Často se vám tedy vyplatí nejen vybírat z nabídky vašeho operátora, ale pořídit si na exotičtější dovolenou například předplacenou kartu konkurenčního operátora.

Nabídka O2

O2 Smart Roaming

Tarif O2 Smart Roaming je výhodnou alternativou pro ty, kteří se chystají navštívit jednu ze 14 vybraných prázdninových destinací. Patří mezi ně Chorvatsko, Slovensko, Bulharsko, Itálie, Španělsko, Francie, Řecko, Kypr, Malta, Tunisko, Turecko, Egypt, Thajsko a Malajsie.

S jeho využitím můžete hlavně v mimoevropských destinacích během pár hovorů ušetřit desítky až stovky korun. I ve vybraných členských státech EU se ale dostanete na nižší cenu než s regulovaným Eurotarifem. Na druhou stranu má však O2 Smart Roaming vyšší ceny za volání z jiných členských států EU. Nic vám ovšem při cestě do těchto zemí nebrání kdykoliv si O2 Smart Roaming změnit na O2 Eurotarif. Za povšimnutí také stojí nižší cena za odeslání MMS, než jakou platíte u podstatně kratší SMS.

Datové balíčky

O2 je oproti svým konkurentům několikanásobně dražší při využívání dat v roamingu. Klientům nicméně nabízí speciální datové balíčky, díky nimž ušetříte buď všude ve světě, nebo jen v EU. S těmito balíčky jsou data naopak levněji než u konkurence. Zaplatíte za ně pravidelný měsíční poplatek. Balíček si však můžete jeden měsíc objednat a vzápětí jej zrušit. Aktivace i deaktivace je bezplatná. Balíčky však není možné kombinovat.

Roaming v letadlech a na zámořských lodích

Specialitkou O2 je nabídka poměrně levného roamingu u vybraných leteckých a lodních společností. Ceny jsou následující:

  • 65,45 Kč/min. za odchozí hovory
  • 53,55 Kč/min. za příchozí hovory
  • 11,90 Kč za SMS

T-Mobile

Happy Roaming

T-Mobile má poněkud jinou koncepci roamingových tarifů než ostatní operátoři. Základním tarifem je Happy Roaming. K němu si pak můžete pořídit Roamingové zvýhodnění EU nebo T-Mobile Cestovatel. Ceny tarifu Happy Roaming se tak využívají automaticky všude tam, kde dané roamingové zvýhodnění neplatí.

T-Mobile Cestovatel

Roamingové zvýhodnění T-Mobile Cestovatel platí ve vybraných členských státech EU i v některých dalších státech. Konkrétně jej můžete využít v Bulharsku, Černé Hoře, Chorvatsku, Maďarsku, Makedonii, Německu, Nizozemí, Polsku, Rakousku, Řecku, Slovensku, Velké Británii a v USA.

Za příchozí hovoraž do 31. července 2009 díky akční nabídce nezaplatíte vůbec nic. Od 1. srpna pak zaplatíte pouze jednorázový sestavovací poplatek 34,51 Kč včetně DPH, a to prakticky za libovolně dlouhý hovor (maximálně však zhruba 60 minut).

Odchozí hovor v rámci navštívené země a do ČR vás vyjde na sestavovací poplatek 34,51 Kč a 4,76 Kč/min. Odchozí hovory do jiných zemí se pak účtujípodle standardního roamingového ceníku. Výhodněji pořídíte i SMS (za 5 Kč) a MMS (10 Kč).Také u T-Mobile Cestovatel platí, že mezi tímto tarifem a eurotarifem můžete přecházet zdarma a oběma směry. Roaming T-Mobile lze využít také u některých leteckých společností.

Roamingový SMS balíček

Za 58,31 koruny vám T-Mobile nabízí balíček deseti SMS, který můžete využít vedle členských států EU také v ostatních zemích Evropy a v Tunisku.

Vodafone

Vodafone World Roaming

Vodafone World Roaming je základním roamingovým tarifem, který v sobě zahrnuje také eurotarif.

Vodafone Passport

Coby alternativu k eurotarifu můžete využít speciální roamingový tarif Vodafone Passport. Ten funguje ve všech zemích, kde má Vodafone své roamingové partnery a kde nabízí také svůj tarif Vodafone World Roaming, do kterého je eurotarif zahrnut. S cenami za volání je to u Vodafone Passport poněkud komplikovanější. Ceny SMS a MMSpak tento tarif nijak neovlivňuje.

Celý článek a podrobné tabulky tarifů jednotlivých operátorů naleznete na serveru aktuálně.cz na adrese: http://aktualne.centrum.cz/finance/doprava/clanek.phtml?id=641218

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

0
Ano
Ne

Diskuze

Žádný komentář nebyl vložen.

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK