Ve zkratce lze říci, že koruna aktuálně posiluje zaprvé v návaznosti na lepší čísla z tuzemské ekonomiky, která zatím naznačují slušný růst HDP na začátku druhého čtvrtletí.
Druhým důvodem je skutečnost, že bankovní rada ČNB bude s dalším snižováním úrokových sazeb do konce letošního roku maximálně opatrná a nyní to vypadá spíše jen na jedno snížení sazeb o 25 bazických bodů ve druhé polovině roku. Vyšší sazby ČNB v kombinaci s vyšším růstem tuzemské ekonomiky koruně svědčí.
A zatřetí: během května přeci jen trochu polevily obavy z obchodního protekcionismu USA. Nejistota samozřejmě přetrvává.
Koruna se tak vůči euru v pátek odpoledne pohybovala několik haléřů nad hladinou 24,70 koruny za euro (její téměř roční maximum). Měna ale v posledních dnech výrazně posiluje i jinde – vůči polskému zlotému pod hladinou 5,80 koruny za zlotý (rovněž téměř roční maximum koruny), vůči americkému dolaru (21,70 – téměř dvouleté maximum) i k britské libře (pod 29,40 – dvouměsíční maximum koruny).
Další mírné posílení koruny nelze během června vyloučit, ale plně spoléhat na to samozřejmě nelze. Ve druhé polovině roku je podle mě další udržitelné posilování koruny s otazníkem. Přeci jen se mohou začít více projevovat negativní dopady celní politiky USA, takže exportně laděný český průmysl může začít oslabovat a tuzemská ekonomika zpomalovat.
A to by se koruně samozřejmě nelíbilo. O něco moudřejší bychom v tomto směru mohli být za pár týdnů.
Jestli vyměnit koruny na dovolenou již nyní? Vzhledem k tomu, že je koruna vůči celé řadě měn na ročním maximu nebo alespoň nejsilnější za posledních několik měsíců, tak je odpověď celkem jasná.
Miroslav Novák
Hlavní analytik společnosti Citfin. Předtím pracoval jako analytik ve společnosti Akcenta. Zkušenosti v oblasti bankovnictví načerpal v UniCredit Group, kde působil na oddělení Treasury. K oblastem jeho zájmu patří především... Další články autora.
Sdílejte článek, než ho smažem