Knižní on-line secondhand Knihobot rozšiřuje své služby na třech kamenných pobočkách knihkupectví Levné knihy – v Praze na Andělu, v Olomouci a v Nákupním centru Královo Pole v Brně.
Dosud bylo možné knihy do prodejen knihkupectví po celém Česku pouze nosit (max. 40 kusů), od loňského října si pak ještě v poměrně omezeném výběru některé kousky z druhé ruky koupit.
Na zmíněných třech pobočkách teď ale lidé mohou nově i vyzvednout objednávky z e-shopu nebo přímo nakoupit z širokého výběru knih z druhé ruky. Budou tedy fungovat podobně, jako přímé kamenné pobočky Knihobotu v pražských Holešovicích nebo Vysočanech.
„Aby se z nákupu knih z druhé ruky stal nový standard, musí být snadný a dostupný pro každého. Proto se snažíme být zákazníkům co nejblíž. Když mohou knihy vrátit nebo vyzvednout tam, kde běžně nakupují, šetří tím nejen peníze za dopravu, ale i svůj čas,“ uvádí k rozšíření služeb Žaneta Kratochvílová, brand manažerka Knihobotu.
Nový koncept plánuje Knihobot a Levné knihy testovat minimálně tři měsíce. Oba hráči si od něj slibují oslovení nových zákazníků i širší služby pro ty stávající a také podporu udržitelného chování.
„Čtenáři k nám přes Levné knihy poslali už 1,1 milionu knih. Věříme, že když si nyní na prodejnách mohou vyzvednout své zásilky od nás, využijí tuto příležitost k tomu, aby některé z přečtených knih zároveň vrátili,“ slibuje si Kratochvílová.
Odevzdávat knihy do Knihobotu mohou lidé také přes on-line supermarket Rohlík.cz (max. 20 kusů), dopravce Zásilkovnu (cca 30 knih) a GLS (25 knih) nebo si objednat speciální knihotaxi (až 150 knih), doprava je zdarma. Knihobot následně jednotlivé kousky nacení a klientovi dá z jejich případného prodeje 60 % z ceny mínus 29 Kč.
Knihobot, který vznikl v roce 2019, se v poslední době zaměřuje na expanzi do okolních zemí. Loni získal čtyři miliony eur (100 milionů korun) na další růst na německém trhu, který patří mezi největší s použitými knihami v Evropě. Peníze mu svěřil Genesis Growth Equity Fund I a investoři z Mitonu, kteří antikvariát podporují dlouhodobě.
„Chceme se stát mainstreamovou službou, a to bez poboček nejde. Díky spolupráci s Levnými knihami si můžeme ověřit, jak na nás zákazníci reagují v regionech a na místech, jako je nákupní centrum. Díky tomu pak budeme moci podnikat další kroky směrem ke kamenným pobočkám a výdejnám, které postupně vznikají také v Německu,“ uzavírá zakladatel Knihobotu Dominik Gazdoš.
Pavla Adamcová
Na Peníze.cz píše hlavně o spotřebitelských tématech. Začínala v roce 2006 v Hospodářských novinách, o rok později se připojila k ekonomické redakci Aktuálně.cz, kde s přestávkami působila deset let a poslední rok ji také... Další články autora.
Sdílejte článek, než ho smažem