Z pětníku milion a půl. Nejzáhadnější česká mince vydražena

redakce Peníze.CZ | rubrika: Aktuality | 27. 4. 2023
Z pětníku milion a půl. Nejzáhadnější česká mince vydražena
Čtenářka katalogu. Momentka z aukční síně
Zdroj: Macho & Chlapovič

V dražbě aukčního domu Macho & Chlapovič se vydražil za víc než sedm milionů korun pětidukát ze 17. století nebo prvorepublikový pětihaléř za víc než milion a půl. Jeho původ halí dodnes tajemství.

„Naše výroční 30. aukce byla velmi úspěšná. Zaznamenali jsme rekordní účast, zájem o numismatické předměty neustále roste,“ říká Elizej Macho, spoluzakladatel aukčního domu Macho & Chlapovič. Aukce začala 24. dubna, ale její elektronická část ještě pokračuje do dnešního večera. Pořadatelé odhadují, že celkem se na ní vydraží bankovky, mince, medaile a vyznamenání za víc než 105 milionů korun.

Nejdražší mincí, o kterou si mohli sběratelé v dražbě zasoutěžit, byl zmíněný pětidukát Leopolda I., který byl vyražen v bratislavské mincovně v roce 1675. „Kabinetní kus s nádhernou patinou a zrcadlovým leskem v plochách měl vyvolávací cenu 4,7 milionu korun. Cena v aukci dosáhla 7,33 milionu korun,“ prozrazuje Elizej Macho.

V aukci se dražily také svatováclavské dukáty z vzácného ročníku 1951 ve všech čtyřech nominálních hodnotách (10 dukátů, 5 dukátů, 2 dukáty a 1 dukát). Souhrnná vyvolávací cena byla 5,64 milionu korun. Cena, kterou se zavázal uhradit vítězný dražebník, se vyšplhala na 9,2 milionu korun.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Za skokana dražby se dá s trochou nadsázky ale označit jiná mince. Její nominální hodnota je totiž pouhých pět haléřů, vydražila se ovšem za víc než milion a půl.

Pětník, který neměl existovat

Dražitelé o pětníku z roku 1924 mluví jako o „nejzáhadnější české minci“. V roce 1924 se totiž pětihaléře vůbec razit neměly, přesto ale mezi sběrateli několik exemplářů s tímhle vročením koluje.

V 80. letech se objevilo několik dalších kusů, ty údajně byly v kremnické mincovně raženy v pozdějších letech pro papalášské návštěvy. Od původních jsou dobře k rozeznání, protože nesou znaky toho, že razidlo, kterým byly raženy, bylo prasklé.

Vyvolávací cena draženého exempláře byla 705 tisíc korun. V dražbě se víc než zdvojnásobila na konečných 1,55 milionu korun.

Pětihaléř, 1924Zdroj: Macho & Chlapovič

Z pětníku na půldruhého milionu

Z mincí naší doby se v dražbě objevila raritní dvacetikoruna. Má totiž dvě rubové a žádnou lícní stranu: jinými slovy z obou stran je na ní svatý Václav, státní znak chybí. Mince šla do dražby s vyvolávací cenou víc než 23 tisíc, nový majitel za ni dal 141 tisíc korun

Máte je ještě doma? Za kolik prodáte neplatné koruny

Už neplatí, ale to neznamená, že nemají hodnotu. Podívejte se do krabiček a šuplíků a porovnejte nálezy s naší galerií neplatných pokladů. Víc fotek po kliknutí.

V čele s Kčs na věčné časy

O če(skosloven)ských penězích víme spoustu, spoustu divných věcí. Vidíš to, bratře Žižko?

Tak na půl voka
Zdroj: Shutterstock; motiv Karla Svolinského z 25korunové bankovky

redakce Peníze.CZ

Jsme největší web o osobních financích v Česku. Přinášíme aktuality, praktické návody, kalkulačky a další přehledy. Do rodiny vydavatelství NextPage Media s námi patří i Finmag, Heroine a Footbal Club. Můžete nás sledovat... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+33
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Kolik zaplatíte za elektřinu a proč zdraží? Jak se vyznat ve faktuře

28. 11. 2023 | Gabriel Pleska

Kolik zaplatíte za elektřinu a proč zdraží? Jak se vyznat ve faktuře

Tržní cena elektřiny zlevňuje, přesto za ni v příštím roce zaplatíte víc. Jak je to možné? Naučíme vás vyznat se ve vyúčtování.

Kdo počítá slevy férově a kdo ne. Black Friday poprvé s novými pravidly

27. 11. 2023 | Jakub Balada | 1 komentář

Kdo počítá slevy férově a kdo ne. Black Friday poprvé s novými pravidly

Zákon o ochraně spotřebitele od letoška zpřísnil. Kouzlení se slevami by mělo být těžší. Jak to vypadá v praxi, ukazuje nová analýza Hlídače shopů. Zaměřila se na slevy během letošního... celý článek

Rohlík začne sbírat PET lahve. Předběhne zákon

24. 11. 2023 | Gabriel Pleska | 3 komentáře

Rohlík začne sbírat PET lahve. Předběhne zákon

Internetový prodejce potravin Rohlik.cz bude od svých zákazníků sbírat použité PET lahve. Přinejmenším o dva roky tak předbíhá legislativu, která zavede povinné zálohování.

Největší pojišťovna se chová nemravně, řekl soud a zastal se klienta

24. 11. 2023 | Petr Kučera

Největší pojišťovna se chová nemravně, řekl soud a zastal se klienta

Nový rozsudek v kauze starších smluv kapitálového životního pojištění je výjimečný tvrdou kritikou pojišťovny kvůli tomu, že dál těží z protiprávního stavu. Model „strhávám dle své... celý článek

Čekáte dlouho ve frontě u pokladny? Druhý řetězec nabízí slevu

21. 11. 2023 | Petr Kučera

Čekáte dlouho ve frontě u pokladny? Druhý řetězec nabízí slevu

Pokud čekáte ve frontě více než pět minut a nejsou otevřené všechny pokladny, požádejte na pokladně před zaplacením o slevu 50 korun na váš nákup. Takovou nabídku včera odstartoval... celý článek