Kolik zaplatíte za elektřinu a proč zdraží? Jak se vyznat ve faktuře
28. 11. 2023 | Gabriel Pleska

Tržní cena elektřiny zlevňuje, přesto za ni v příštím roce zaplatíte víc. Jak je to možné? Naučíme vás vyznat se ve vyúčtování.
V dražbě aukčního domu Macho & Chlapovič se vydražil za víc než sedm milionů korun pětidukát ze 17. století nebo prvorepublikový pětihaléř za víc než milion a půl. Jeho původ halí dodnes tajemství.
„Naše výroční 30. aukce byla velmi úspěšná. Zaznamenali jsme rekordní účast, zájem o numismatické předměty neustále roste,“ říká Elizej Macho, spoluzakladatel aukčního domu Macho & Chlapovič. Aukce začala 24. dubna, ale její elektronická část ještě pokračuje do dnešního večera. Pořadatelé odhadují, že celkem se na ní vydraží bankovky, mince, medaile a vyznamenání za víc než 105 milionů korun.
Nejdražší mincí, o kterou si mohli sběratelé v dražbě zasoutěžit, byl zmíněný pětidukát Leopolda I., který byl vyražen v bratislavské mincovně v roce 1675. „Kabinetní kus s nádhernou patinou a zrcadlovým leskem v plochách měl vyvolávací cenu 4,7 milionu korun. Cena v aukci dosáhla 7,33 milionu korun,“ prozrazuje Elizej Macho.
V aukci se dražily také svatováclavské dukáty z vzácného ročníku 1951 ve všech čtyřech nominálních hodnotách (10 dukátů, 5 dukátů, 2 dukáty a 1 dukát). Souhrnná vyvolávací cena byla 5,64 milionu korun. Cena, kterou se zavázal uhradit vítězný dražebník, se vyšplhala na 9,2 milionu korun.
Za skokana dražby se dá s trochou nadsázky ale označit jiná mince. Její nominální hodnota je totiž pouhých pět haléřů, vydražila se ovšem za víc než milion a půl.
Dražitelé o pětníku z roku 1924 mluví jako o „nejzáhadnější české minci“. V roce 1924 se totiž pětihaléře vůbec razit neměly, přesto ale mezi sběrateli několik exemplářů s tímhle vročením koluje.
V 80. letech se objevilo několik dalších kusů, ty údajně byly v kremnické mincovně raženy v pozdějších letech pro papalášské návštěvy. Od původních jsou dobře k rozeznání, protože nesou znaky toho, že razidlo, kterým byly raženy, bylo prasklé.
Vyvolávací cena draženého exempláře byla 705 tisíc korun. V dražbě se víc než zdvojnásobila na konečných 1,55 milionu korun.
Z mincí naší doby se v dražbě objevila raritní dvacetikoruna. Má totiž dvě rubové a žádnou lícní stranu: jinými slovy z obou stran je na ní svatý Václav, státní znak chybí. Mince šla do dražby s vyvolávací cenou víc než 23 tisíc, nový majitel za ni dal 141 tisíc korun
Už neplatí, ale to neznamená, že nemají hodnotu. Podívejte se do krabiček a šuplíků a porovnejte nálezy s naší galerií neplatných pokladů. Víc fotek po kliknutí.
O če(skosloven)ských penězích víme spoustu, spoustu divných věcí. Vidíš to, bratře Žižko?
Sdílejte článek, než ho smažem