Otevírací doba obchodů o Vánocích, na Silvestra a Nový rok

Jana Divinová | rubrika: Když se řekne | 23. 12. 2022
Jak jsou otevřené obchody 24., 25. a 26. prosince nebo na přelomu roku? Tady je přehled velkých řetězců. Dva z nich nechají na Štědrý den zaměstnance doma i dopoledne.
Otevírací doba obchodů o Vánocích, na Silvestra a Nový rok

Zdroj: Shutterstock

Zákon zakazuje prodej ve větších obchodech po celý den 25. a 26. prosince a na Nový rok (1. ledna). Na Štědrý den mohou mít řetězce otevřeno maximálně dopoledne.

Billa a Penny nechají své prodejny zavřené i 24. prosince dopoledne, podobně jako některé další řetězce však prodlouží otevírací dobu před svátky. Na Silvestra mají řetězce otevřeno, skončí ale dřív.

Albert

Otevírací doba v Albertech je až do 23. prosince běžná jako v jiné dny. Omezení přijde až na Štědrý den, kdy bude otevřeno pouze do 11:45. O svátcích 25. a 26. prosince je podle zákona zavřeno. Od 27. do 30. prosince platí opět běžná prodejní doba. Na Silvestra můžete ve většině obchodů Albert nakoupit do 18 hodin, výjimky najdete v tabulce. Na Nový rok bude povinně zavřeno. 

Albert otevírací doba Silvestr 2022Zdroj: Albert

Billa

Od 21. do 23. prosince má Billa otevřeno od 7 do 22 hodin. O Vánocích (včetně 24. prosince) budou její prodejny zavřené. Od 27. do 30. prosince má Billa běžnou prodejní dobu. Na Silvestra si v Bille můžete koupit 7 do 17 hodin. Na Nový rok má podle zákona zavřeno. 

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

COOP

V prodejnách COOP se prodejní doba liší podle typu a velikosti prodejny i podle jednotlivých regionů. Zákazníci ale mohou přes Vánoce a na konci roku očekávat podobnou otevírací dobu jako v minulých letech.

Anketa

Co udělat se zákazem prodeje?

Globus

Prodejny Globus mají 22. a 23. prosince mimořádnou otevírací dobu od 7 do 22 hodin. Na Štědrý den bude otevřeno od 7 do 11:45. Na Silvestra mají všechny hypermarkety Globus otevřeno od 7 do 18 hodin. O svátcích 25. a 26. prosince je podle zákona zavřeno, stejně jako na Nový rok. 

Kaufland

Na Štědrý den budou prodejny Kaufland otevřené do 11:45. Na Silvestra v Kauflandu nakoupíte do 18 hodin. O svátcích 25. a 26. prosince je podle zákona zavřeno, stejně jako na Nový rok. 

Lidl

Na Štědrý den má Lidl otevřeno od 7:00 do 11:30. Na Silvestra jsou prodejny otevřené od 7 do 17 hodin. O svátcích 25. a 26. prosince je podle zákona zavřeno, stejně jako na Nový rok. 

Makro

Makro před svátky (do 23. prosince) prodlouží otevírací dobu do 22 hodin. Na Štědrý den otevře od 8 do 11:30. Prodejní doba na Silvestra bude od 8 do 18 hodin. 

Penny

Do pátku 23. prosince mají všechny prodejny Penny otevřeno každý den přinejmenším od 7 do 21 hodin. U prodejen, které běžně zavírají dříve, se tedy otevírací doba prodlouží. U prodejen, kde je běžná otevírací doba do 22 hodin, zůstává i před svátky. Na Štědrý den zůstanou všechny prodejny Penny zavřené. Na Silvestra zavřou už v 17 hodin. O svátcích 25. a 26. prosince je podle zákona zavřeno, stejně jako na Nový rok. 

Tesco

V prodejnách Tesco bude na Štědrý den otevřeno do 11:30. Silvestrovský nákup si můžete udělat do 17 hodin. O svátcích 25. a 26. prosince je podle zákona zavřeno, stejně jako na Nový rok.  


O kterých svátcích musí být zavřené větší obchody?

 • 1. ledna
 • Velikonoční pondělí (nejbližší bude 10. dubna 2023)
 • 8. května
 • 28. září
 • 28. října
 • 24. prosince od 12 hodin (dopoledne může být otevřeno)
 • 25. prosince
 • 26. prosince 

Kdy mohou obchody prodávat?

 • Velký pátek (nejbližší je 7. dubna 2023)
 • 1. květen
 • 5. července
 • 6. července
 • 17. listopadu
 • 24. prosince do 12 hodin (odpoledne musí být zavřeno)

Těšíte se na svátky a prázdniny?

Mrkněte i na Peniaze.sk: Prázdniny a svátky na Slovensku


Kam příště? Podívejte se na nová nákupní centra v Česku

Prohlédněte si nové nebo čerstvě vylepšené obchodní galerie v naší fotogalerii.

Zdroje a popisky fotek najdete uvnitř galerie.

Jana Divinová

Autor článku Jana Divinová

Vystudovala ekonomii a management na Vysoké škole báňské. V redakci NextPage Media působí od podzimu 2021, předtím pracovala v MF Dnes a iDnes.cz. Volný čas tráví nejraději s rodinou a přáteli. Miluje přírodu, cestování a... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+14
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

VZP změní podmínky pro čerpání benefitů z programu prevence

4. 12. 2023 | redakce Peníze.CZ

VZP změní podmínky pro čerpání benefitů z programu prevence

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) od ledna 2024 sjednocuje podmínky a termíny pro čerpání příspěvků z fondu prevence. Podrobnosti popisuje její mluvčí Viktorie Plívová.

Povinný sběr textilu se blíží. Úřad řekl, jak bude fungovat

4. 12. 2023 | redakce Peníze.CZ

Povinný sběr textilu se blíží. Úřad řekl, jak bude fungovat

Nejpozději do ledna 2025 mají obce povinnost zařídit na svém území třídění a sběr starého textilu. Povinnost zřídit sběrné místo na textil jim ukládá zákon o odpadech, který je účinný... celý článek

Kupní síla klesá už dva roky. Růst mezd nestačí na inflaci

4. 12. 2023 | Petr Kučera

Kupní síla klesá už dva roky. Růst mezd nestačí na inflaci

Průměrná hrubá mzda v letošním třetím čtvrtletí stoupla na 42 658 korun měsíčně. V porovnání se stejným obdobím loňského roku je vyšší o 7,1 % (2810 korun). Oznámil to Český statistický... celý článek

Spočítejte si, jak vám zdraží elektřina. Známe nové ceny za distribuci

30. 11. 2023 | Gabriel Pleska | 3 komentáře

Spočítejte si, jak vám zdraží elektřina. Známe nové ceny za distribuci

Energetický regulační úřad zveřejnil svou část ceny za elektřinu a plyn. Co to udělá s konečnou cenou pro domácnosti? Tady je přehled.

Nový podvod s balíky z e-shopů. Platíte, co jste neobjednali

30. 11. 2023 | Gabriel Pleska | 3 komentáře

Nový podvod s balíky z e-shopů. Platíte, co jste neobjednali

Počet nákupů na internetu každý rok roste. Placení dobírkou je sice na ústupu, ale rozhodně ještě není raritou. A na to spoléhají dobírkoví podvodníci.