Úsporný tarif srazil inflaci. Potraviny a další energie ale dál zdražují

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 10. 11. 2022 09:30 aktualizováno 10. 11. 2022 09:59
Úsporný tarif srazil inflaci. Potraviny a další energie ale dál zdražují

Ilustrační foto: Shutterstock

Inflace v Česku v říjnu klesla. V porovnání se stejným měsícem loňského roku jsou spotřebitelské ceny meziročně vyšší o 15,1 %, zatímco v září to bylo meziročně o 18 %. Když porovnáme ceny za letošní  říjen s letošním zářím, jsou dokonce o 1,4 % nižší. Oznámil to Český statistický úřad (ČSÚ).

„Největší vliv na vývoj cenové hladiny měla v říjnu vládní úsporná opatření pro domácnosti ve formě příspěvku na energie, konkrétně šlo o úsporný tarif a nulový poplatek za podporované zdroje energie u elektřiny. Byl to jediný meziměsíční pokles cen od prosince 2020,“ říká Pavla Šedivá, vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ.

Za meziměsíčním poklesem o 1,4 % je snížení cen elektřiny o 53,9 %. Na druhou stranu však v oblasti bydlení vzrostly ceny tuhých paliv o 8,4 %, tepla a teplé vody o 3,1 % a zemního plynu o 2,7 %. Dál zdražovaly i potraviny a nealkoholické nápoje – oproti září o 3 %. Například cukr zdražil o 54,3 %, vejce o 27 %, zelenina o 9,6 %, máslo o 4,5 %, pekárenské výrobky a obiloviny o 3,1 %, vepřové maso o 2,8 % nebo drůbež o 2,5 %. Meziměsíčně rostly i ceny pohonných hmot a olejů (4,9 %), obuvi (4,5 %) nebo oděvů (3,6 %).

Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v říjnu o 15,1 %, což bylo o 2,9 procentního bodu méně než v září. Toto zpomalení opět ovlivnily státní zásahy do ceny elektřiny, která oproti loňskému říjnu klesla o 38,2 % (v září rostla o 37,8 %).

Ceny zemního plynu byly v září naopak meziročně o 85,3 % vyšší než před rokem, tuhá paliva zdražila o 67,1 %, teplo a teplá voda o 24,8 %. Náklady takzvaného vlastnického bydlení stouply o 14 %, nájemné zdražilo o 5,4 %. Ceny vodného rostly o 5,3 % a stočného o 6,4 %.

Kolik to žere

Zdroj: Shutterstock

Spočítejte si, jak inflace znehodnocuje úspory. Co udělá s hodnotou vašich peněz a jak klesá kupní síla? Ukážeme, kolik vám zůstane v následujících letech, když meziroční inflace dosáhne určité hodnoty. A umíme to i naopak: Kolik vám zůstalo z vašich úspor v předchozích letech?

Kalkulačka inflace

Meziroční inflaci dál zvyšují i ceny potravin, kdy tempo zdražování opět rostlo. Ceny cukru jsou vyšší o 105,4 %, mouky o 53,3 %, vajec o 52,8 %, olejů a tuků o 50,4 %, drůbežího masa o 42,3 %, polotučného trvanlivého mléka o 38,1 %, chleba o 35,5 % nebo zeleniny o 24,4 %.

Výrazně vyšší než před rokem jsou třeba i ceny stravovacích služeb, které vzrostly o 26,6 %. Dál jsou meziročně výrazně dražší i ceny pohonných hmot a olejů (21,7 %), přestože tempo růstu kleslo ze srpnových 28,3 % a červencových 43,6 %.

„Říjnový výsledek spotřebitelské inflace názorně ilustruje, jak dovedou cenový vývoj zkreslit vládní opatření. Výrazné meziroční zpomalení říjnové inflace proto rozhodně nelze chápat tak, že bylo dosaženo inflačního vrcholu. V dalších měsících totiž meziroční inflace opět začne zrychlovat,“ říká Miroslav Novák, analytik společnosti Akcenta.

„V listopadu a v prosinci bude vývoj spotřebitelských cen pro změnu zkreslovat nižší statistická základna z konce loňského roku, kdy byla dočasně aplikována nulová sazba DPH na elektřinu a plyn. Od začátku nového roku pro změnu dojde ke zdražování cen energií až na cenové stropy a bude odeznívat i efekt úsporného tarifu,“ dodává Novák.

Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců byla v říjnu 13,5 % (v září 12,7 %).

Vývoj meziroční inflace

Další šikovné grafy základních makroekonomických ukazatelů, třeba nezaměstnanost, HDP, průměrné mzdy, hledejte na Peníze.cz v sekci Makroekonomika. Zdroj: ČSÚ, Peníze.cz

Vysokou inflaci hlásí i některé další evropské státy, v Česku ale patří k nejvýraznějším. Předběžné výpočty podle jednotné evropské metodiky (kam se na rozdíl od inflace počítané Českým statistickým úřadem nepočítají náklady vlastnického bydlení) ukazují říjnovou meziroční inflaci v Česku ve výši 15,5 %, na Slovensku 14,5 %, v Německu 11,6 %, průměr eurozóny dělá 10,7 %. V září ceny nejvíc meziročně vzrostly v Estonsku (o 24,1 %), nejméně ve Francii (o 6,2 %), v Česku jsme v září byli na 17,8 %.

Česká národní banka v prognóze ze začátku listopadu počítá ve zbytku roku s meziroční inflací kolem 19 %. Pak má postupně začít klesat a třeba za druhé čtvrtletí roku 2023 ČNB počítá s průměrnou meziroční inflací ve výši 10,2 %, na konci roku 2023 už to má být něco přes čtyři procenta. Podle aktuální prognózy se pak meziroční inflace přiblíží k dvouprocentnímu inflačnímu cíli ČNB v průběhu roku 2024.


Jiná čísla o inflaci

Pohled Petra Bartoně, ekonoma finanční skupiny Natland. Vlákno k rozbalení:

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+34
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Oblíbená témata

inflace, nákupy, potraviny, zdražování

A tohle už jste četli?

Dvouletá záruka končí. Spotřebitelé si přesto polepší

8. 12. 2022 | Veronika Hejná | 2 komentáře

Dvouletá záruka končí. Spotřebitelé si přesto polepší

Zákonná záruka za jakost končí. Na druhou stranu se zdvojnásobí doba, kdy je spotřebitel v lepší pozici při reklamaci vady. A stoupnou i požadavky na kvalitu zboží.

Levné nákupy v Polsku nekončí. Nulová DPH na potraviny zůstane

5. 12. 2022 | Jana Divinová

Levné nákupy v Polsku nekončí. Nulová DPH na potraviny zůstane

Nulová daň z přidané hodnoty (DPH) na základní potraviny, kterou Polsko zavedlo na začátku letošního roku, bude pokračovat až do konce června 2023. Nařízení už podepsala ministryně... celý článek

Češi vydělávají víc, ale koupí si o desetinu méně

5. 12. 2022 | Petr Kučera

Češi vydělávají víc, ale koupí si o desetinu méně

Průměrná hrubá mzda stoupla v letošním třetím čtvrtletím nominálně o 6,1 procenta v porovnání se stejným obdobím předchozího roku. Reálně – po započtení vysoké inflace – však klesla... celý článek

Móda, káva, tetování. Projděte si nové značky, které zamířily do Česka

3. 12. 2022 | Jana Divinová

Móda, káva, tetování. Projděte si nové značky, které zamířily do Česka

Do Česka letos zamířilo dvacet nových značek obchodů a služeb. U některých se budete divit, jak tu mohly tak dlouho chybět, třeba jako Chanel, jiné možná znají z výjezdů do ciziny jen... celý článek

O pětinu levnější nákupy. Spořitelna má rekordní slevy

30. 11. 2022 | Petr Kučera | 2 komentáře

O pětinu levnější nákupy. Spořitelna má rekordní slevy

Lidé, kteří platí kartou od České spořitelny, mohou do konce prosince ušetřit 20 procent z nákupů v řetězci Albert a v internetových obchodech Rohlík a Košík.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.