Za jak dlouho si vyděláte na nový iPhone? Porovnání zemí

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 8. 9. 2022 | 3 komentáře
Za jak dlouho si vyděláte na nový iPhone? Porovnání zemí
Ilustrační snímek.
Zdroj: Framesira/Shuterstock

Kupní síla Čechů přepočítaná na nový iPhone je vyšší než třeba Poláků, Slováků a Maďarů. Jsme na úrovni Slovinska, Itálie nebo Číny. Ukazují to čerstvé výsledky iPhone Indexu od Picodi.com.

Kdo vydělává průměrnou mzdu, musí v Česku pracovat 21,8 dnů, aby si vydělal na nový iPhone 14 Pro v základní verzi (128 GB) za 33 490 Kč.

Za posledních pět let, kdy Picodi.com index sestavuje, je to poprvé, kdy se dostupnost zhoršila. Mzdy v Česku zatím stále nominálně rostou, ale na rychlé zdražování nestačí a kupní síla klesá. Před rokem si člověk s českou průměrnou mzdou na iPhone vydělal za 21,4 dnů, v roce 2018 to bylo 26,2 dnů.

Index je počítaný z aktuálních cen nových telefonů v jednotlivých zemích a z poslední známé výše průměrné mzdy. V Česku tak už Picodi.com počítá s průměrnou mzdou za druhé čtvrtletí roku 2022 ve výši 40 086 korun, kterou Český statistický úřad zveřejnil na začátku tohoto týdne. Navíc index počítá s čistou mzdou po odečtení základní daňové slevy na poplatníka. Vypočtenou čistou mzdu pak dělí 21, což je průměrný počet pracovních dnů v měsíci.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Nejrychleji na iPhone vydělají lidé ve Švýcarsku – s průměrnou mzdou tam stačí odpracovat 4,6 dnů. Ve Spojených státech je to 5,7 dnů, následuje Austrálie s 6,1 dny. Nejhorších výsledků ze všech zkoumaných států dosáhlo Turecko, kde meziroční inflace aktuálně dělá zhruba 80 %. Na nový iPhone je tam teď třeba s průměrnou mzdou pracovat 146,7 dnů.

Zdroj: Picodi.com

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+48
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 3 komentářů

A tohle už jste četli?

Revoluce v placení se blíží, hlásí banka. Zacvakáte bez terminálu

5. 12. 2023 | Petr Kučera

Revoluce v placení se blíží, hlásí banka. Zacvakáte bez terminálu

Nové řešení, které má podstatně rozšířit možnost bezhotovostního placení v Česku, přinese Air Bank pod značkou Cvak. Obchodníkům umožní přijímat platby i bez klasického platebního terminálu. celý článek

VZP změní podmínky pro čerpání benefitů z programu prevence

4. 12. 2023 | redakce Peníze.CZ | 1 komentář

VZP změní podmínky pro čerpání benefitů z programu prevence

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) od ledna 2024 sjednocuje podmínky a termíny pro čerpání příspěvků z fondu prevence. Podrobnosti popisuje její mluvčí Viktorie Plívová.

Povinný sběr textilu se blíží. Úřad řekl, jak bude fungovat

4. 12. 2023 | redakce Peníze.CZ

Povinný sběr textilu se blíží. Úřad řekl, jak bude fungovat

Nejpozději do ledna 2025 mají obce povinnost zařídit na svém území třídění a sběr starého textilu. Povinnost zřídit sběrné místo na textil jim ukládá zákon o odpadech, který je účinný... celý článek

Kupní síla klesá už dva roky. Růst mezd nestačí na inflaci

4. 12. 2023 | Petr Kučera

Kupní síla klesá už dva roky. Růst mezd nestačí na inflaci

Průměrná hrubá mzda v letošním třetím čtvrtletí stoupla na 42 658 korun měsíčně. V porovnání se stejným obdobím loňského roku je vyšší o 7,1 % (2810 korun). Oznámil to Český statistický... celý článek

Spočítejte si, jak vám zdraží elektřina. Známe nové ceny za distribuci

30. 11. 2023 | Gabriel Pleska | 3 komentáře

Spočítejte si, jak vám zdraží elektřina. Známe nové ceny za distribuci

Energetický regulační úřad zveřejnil svou část ceny za elektřinu a plyn. Co to udělá s konečnou cenou pro domácnosti? Tady je přehled.

Partners Financial Services