Za jak dlouho si vyděláte na nový iPhone? Porovnání zemí

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 8. 9. 2022 | 3 komentáře
Za jak dlouho si vyděláte na nový iPhone? Porovnání zemí
Ilustrační snímek.
Zdroj: Framesira/Shuterstock

Kupní síla Čechů přepočítaná na nový iPhone je vyšší než třeba Poláků, Slováků a Maďarů. Jsme na úrovni Slovinska, Itálie nebo Číny. Ukazují to čerstvé výsledky iPhone Indexu od Picodi.com.

Kdo vydělává průměrnou mzdu, musí v Česku pracovat 21,8 dnů, aby si vydělal na nový iPhone 14 Pro v základní verzi (128 GB) za 33 490 Kč.

Za posledních pět let, kdy Picodi.com index sestavuje, je to poprvé, kdy se dostupnost zhoršila. Mzdy v Česku zatím stále nominálně rostou, ale na rychlé zdražování nestačí a kupní síla klesá. Před rokem si člověk s českou průměrnou mzdou na iPhone vydělal za 21,4 dnů, v roce 2018 to bylo 26,2 dnů.

Index je počítaný z aktuálních cen nových telefonů v jednotlivých zemích a z poslední známé výše průměrné mzdy. V Česku tak už Picodi.com počítá s průměrnou mzdou za druhé čtvrtletí roku 2022 ve výši 40 086 korun, kterou Český statistický úřad zveřejnil na začátku tohoto týdne. Navíc index počítá s čistou mzdou po odečtení základní daňové slevy na poplatníka. Vypočtenou čistou mzdu pak dělí 21, což je průměrný počet pracovních dnů v měsíci.

Nejrychleji na iPhone vydělají lidé ve Švýcarsku – s průměrnou mzdou tam stačí odpracovat 4,6 dnů. Ve Spojených státech je to 5,7 dnů, následuje Austrálie s 6,1 dny. Nejhorších výsledků ze všech zkoumaných států dosáhlo Turecko, kde meziroční inflace aktuálně dělá zhruba 80 %. Na nový iPhone je tam teď třeba s průměrnou mzdou pracovat 146,7 dnů.

Zdroj: Picodi.com

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+46
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 3 komentářů

A tohle už jste četli?

Test zimních pneumatik: Propadly i osvědčené značky

1. 10. 2022 | dTest, redakce Peníze.CZ

Test zimních pneumatik: Propadly i osvědčené značky

Výběr kvalitních pneumatik s dlouhou životností má vliv nejen na bezpečnost jízdy, ale odrazí se i na spotřebě pohonných hmot.

Spořitelna prodlužuje 15% slevu na nákupy v řetězcích

30. 9. 2022 | Petr Kučera

Spořitelna prodlužuje 15% slevu na nákupy v řetězcích

Lidé, kteří platí kartou od České spořitelny, mohou ušetřit až 500 korun při nákupech v řetězcích Albert a Globus také během října. Banka totiž prodloužila akci o další měsíc. Strop... celý článek

Nové fastfoody i netradiční fitness. Tyhle franšízy chtějí do Česka

30. 9. 2022 | Jana Divinová

Nové fastfoody i netradiční fitness. Tyhle franšízy chtějí do Česka

Na jaké značky se můžete jako spotřebitel těšit, když najdou v Česku obchodní partnery? Nebo jim chcete pomoct se vstupem na trh rovnou jako franšízant?

Odložené platby: Do Česka vstupuje Klarna, láká na třetiny

27. 9. 2022 | Petr Kučera | 1 komentář

Odložené platby: Do Česka vstupuje Klarna, láká na třetiny

Ztrátové tuzemské projekty Twisto a Mallpay dostávají silnou konkurenci. Do Česka oficiálně vstupuje Klarna, švédský průkopník odložených plateb. Mezi její první partnery se v Česku... celý článek

Otevírací doba obchodů 28. září. Zavřou na svátek?

26. 9. 2022 | redakce Peníze.CZ | 1 komentář

Otevírací doba obchodů 28. září. Zavřou na svátek?

Zákaz prodeje o svátcích se týká osmi dnů v roce. Které to jsou a jaké obchody mají výjimku? Tady je aktuální přehled.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.