Otevírací doba obchodů 8. května. Zavřou na svátek?

Jana Divinová | rubrika: Když se řekne | 29. 4. 2022 05:00 aktualizováno 6. 5. 2022 17:30 | 1 komentář
Jak jsou otevřené řetězce s potravinami během květnových svátků? První svátek nakoupíte všude, druhý bude až na výjimky zavřeno.
Otevírací doba obchodů 8. května. Zavřou na svátek?

Ilustrační foto: Shutterstock

Svátek práce (1. května) i Den vítězství (8. května) letos připadají na neděli. Za běžných okolností platí, že 1. května mohou mít obchody nad 200 metrů čtverečních otevřeno, zatímco 8. května musí mít podle zákona o prodejní době v maloobchodě zavřeno.

Situaci však letos mění nouzový stav, který vláda vyhlásila v souvislosti s vlnou uprchlíků. Během nouzového stavu totiž tento zákaz neplatí.

Velké řetězce s potravinami se přesto rozhodly, že 8. května dají zaměstnancům volno tak, jako kdyby zákaz prodeje platil. Stejně jako při předchozích nouzových stavech tedy dobrovolně nechají obchody zavřené. Výjimkou jsou některé prodejny, pro které by podle zákona platila jiná výjimka: jde o prodejny na železničních či autobusových nádražích a letištích.

Lidl

V neděli 1. května mají všechny prodejny Lidlu běžnou otevírací dobu. Naopak o týden později, v neděli 8. května, budou všechny prodejny zavřené.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Kaufland

První květnovou neděli zůstane otevřený i Kaufland. O týden později, 8. května, bude všech 139 prodejen zavřeno.

Penny

V neděli 1. května platí ve všech prodejnách Penny běžná otevírací doba. V neděli 8. května budou všechny prodejny zavřené, přestože to letos podle zákona není nutné.

Tesco

Ve všech prodejnách Tesco bude 1. května otevřeno a 8. května zavřeno. V sobotu 7. května se zkrátí prodejní doba hypermarketů s nonstop provozem do 23:00, stejně tak o hodinu dříve zavřou hypermarkety s provozem do půlnoci. V pondělí 9. května se všechny prodejny Tesco otevřou až v semd ráno. Od úterý se vrátí do běžného režimu.

Billa

Prodejny Billa zůstanou 1. května otevřené, naopak v neděli 8. května budou až na několik výjimek zavřeny. Těmi výjimkami jsou Billa na pražském na Letišti Václava Havla, na hlavním vlakovém nádraží v Praze a v Brně. Otevřeny zůstanou také prodejny Billa stop&shop na čerpacích stanicích Shell.

Albert

Prodejny Albert zůstanou 1. května otevřené, naopak 8. května budou zavřené. Jedinou otevřenou prodejnou zůstane 8. května hypermarket v obchodním centru Mercury v Českých Budějovicích, který je v místě dopravního uzlu (nádraží).

Globus

Hypermarkety Globus mají v neděli 1. května otevřeno podle běžné prodejní doby, tedy od 7 do 21 hodin. O týden později, v neděli 8. května, budou všechny hypermarkety zavřené.

Makro

Prodejny Makro jsou během státních svátků 1. a 8. května otevřené podle standardní otevírací doby.

Čtěte na Peniaze.sk: Prázdniny a svátky na Slovensku

Jana Divinová

Autor článku Jana Divinová

Vystudovala ekonomii a management na Vysoké škole báňské. V redakci NextPage Media působí od podzimu 2021, předtím pracovala v MF Dnes a iDnes.cz. Volný čas tráví nejraději s rodinou a přáteli. Miluje přírodu, cestování a... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+6
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

A tohle už jste četli?

VZP změní podmínky pro čerpání benefitů z programu prevence

4. 12. 2023 | redakce Peníze.CZ

VZP změní podmínky pro čerpání benefitů z programu prevence

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) od ledna 2024 sjednocuje podmínky a termíny pro čerpání příspěvků z fondu prevence. Podrobnosti popisuje její mluvčí Viktorie Plívová.

Povinný sběr textilu se blíží. Úřad řekl, jak bude fungovat

4. 12. 2023 | redakce Peníze.CZ

Povinný sběr textilu se blíží. Úřad řekl, jak bude fungovat

Nejpozději do ledna 2025 mají obce povinnost zařídit na svém území třídění a sběr starého textilu. Povinnost zřídit sběrné místo na textil jim ukládá zákon o odpadech, který je účinný... celý článek

Kupní síla klesá už dva roky. Růst mezd nestačí na inflaci

4. 12. 2023 | Petr Kučera

Kupní síla klesá už dva roky. Růst mezd nestačí na inflaci

Průměrná hrubá mzda v letošním třetím čtvrtletí stoupla na 42 658 korun měsíčně. V porovnání se stejným obdobím loňského roku je vyšší o 7,1 % (2810 korun). Oznámil to Český statistický... celý článek

Spočítejte si, jak vám zdraží elektřina. Známe nové ceny za distribuci

30. 11. 2023 | Gabriel Pleska | 3 komentáře

Spočítejte si, jak vám zdraží elektřina. Známe nové ceny za distribuci

Energetický regulační úřad zveřejnil svou část ceny za elektřinu a plyn. Co to udělá s konečnou cenou pro domácnosti? Tady je přehled.

Nový podvod s balíky z e-shopů. Platíte, co jste neobjednali

30. 11. 2023 | Gabriel Pleska | 3 komentáře

Nový podvod s balíky z e-shopů. Platíte, co jste neobjednali

Počet nákupů na internetu každý rok roste. Placení dobírkou je sice na ústupu, ale rozhodně ještě není raritou. A na to spoléhají dobírkoví podvodníci.